Futsalisté nepostoupili, rozhodl jiný zápas

OSTRAVA

Čeští futsalisté bronzové medaile z minulého mistrovství Evropy neobhájí. Ve čtvrtečním utkání s Nizozemskem v Ostravě prohráli 3:4 a medailový sen pro ně definitivně skončil. Do další fáze šampionátu by ale neprošli ani v případě výhry, protože v souběžně hraném duelu Ukrajina porazila Rusko 2:1 a postup získala pro sebe.

Český kouč Michal Stříž předvídal opatrnou hru soupeře, ale Nizozemci vstoupili do zápasu hodně aktivně. Větším pohybem a technickou vyzrálostí domácí mužstvo výrazně převyšovali a brzy se ujali vedení. Fanoušci sice reprezentantům pomáhali mohutným povzbuzováním, ale po druhé brance Morbitiho nálada v hledišti uvadala.

Jediným z českých hráčů, kdo se dokázal s náročností zápasu vyrovnat, byl matador Dlouhý. Jeho individuální akce také přinesla snížení, jenže vzápětí Sluka ve snaze zakopnout míč nad branku napnul Klímovu síť a rozdíl byl opět dvoubrankový.

Čechům se nedařilo takřka nic. Nevyšel taktický záměr vysunout Kamenického do ofenzivy, nepomáhalo ani střídání celých čtyřek, k němuž sáhl Stříž v Ostravě poprvé. Dvoubrankové vedení si Nizozemci pohodlně do poločasu udrželi.

Po přestávce ale na palubovku vyběhl zcela jiný tým. Češi vsadili všechno na útočnou kartu a po Rajnochově brance se vrátili do hry o postup. Ani nejlépe sehraný poločas na turnaji je už nezachránil a po prohře skončili ve skupině A na posledním místě. V závěru si sice vytvořili drtivou převahu i řadu šancí, ale ani remízu už nevybojovali.

Česká republika - Nizozemsko 3:4 (2:4)
Branky: 9. Dlouhý, 15. M. Mareš, 24. Rajnoch - 3. Merlino, 8. Morbiti, 10. vlastní Sluka, 14. Hulshorst. Rozhodčí: Fernandez Cardoso (Šp.), Novak (Chor.). ŽK: 0:1. Akumulované fauly: 5/4 - 4/3. Penalty (10 m): 0:0. Diváci: 8500.
Sestava ČR: Klíma - Rajnoch, Levčík, Sluka, Kamenický, Polášek, Blažej, Dlouhý, M. Mareš, Sláma, Frič. Trenér: Stříž.
Ukrajina - Rusko 2:1 (1:0)