Kaká ukončil střelecké trápení Brazílie

Argentinští fotbalisté se v sobotním utkání kvalifikace mistrovství světa v bolivijské metropoli La Pazu dokázali vyrovnat s nadmořskou výškou 3600 metrů, nad domácí reprezentací zvítězili 2:1 a přiblížili si postup na šampionát. Tabulku zóny CONMEBOL vedou o dva body před Brazílií, která se protrápila k výhře 1:0 nad Peru. Obhájci titulu dali gól po čtyřech a půl hodinách hry.

Už předzápasový trénink svých miláčků sledovalo v Goianii 25 tisíc brazilských fanoušků. Na zápas jich přišlo dvakrát tolik, ale dlouho hnali úřadující mistry světa do útoku marně. Spásu přinesl domácím až záložník milánského AC Kaká, který skóroval čtvrt hodiny před koncem po Ronaldově přihrávce.

Útočník madridského Realu si přenesl střelecké trápení z klubu do reprezentace a v prvním poločase netrefil prázdnou branku. U fanoušků se rehabilitoval alespoň gólovou přihrávkou. Kaká přerušil nebývalý střelecký půst Brazilců, kteří vyšli naprázdno v předchozích duelech s Kolumbií a Ekvádorem, uspěli až proti předposlednímu mužstvu jihoamerické kvalifikace. Peruánci hráli v závěru v deseti, protože se zranil Cominges a kouč hostí již vyčerpal tři možnosti střídání.

Argentinci krátce po přestávce inkasovali jako první, když nejhorší tým jihoamerické tabulky dostal přesnou hlavičkou do vedení Castillo. Z náskoku se ale Bolívie radovala jen pár minut, pak dvěma góly v rychlém sledu otočili výsledek Figueroa a Galletti. Poté se favorit stáhl do obrany a po několika nevyužitých šancích protivníka byli Argentinci rádi, že vítězství udrželi.

Chilané remizovali s Uruguayí 1:1 a hosté si stále udržují pátou pozici, která po skončení kvalifikace bude znamenat baráž s vítězem oceánské zóny. Uruguayci vyhráli v Santiagu poločas, záhy po něm vyrovnal Mirosevic, ale tomu chilští příznivci asi jen tak nezapomenou okamžik z první půle, který média označila za "minelu roku". Čtyřiadvacetiletý záložník totiž stál zcela sám metr před prázdnou brankou, ale přesto ji netrefil.

Kvalifikace MS ve fotbale - CONMEBOL, 12. kolo
Bolívie - Argentina 1:2 (0:0)
Branky: 50. Castillo - 58. Figueroa, 63. Galletti. Diváci: 15000.
Venezuela - Kolumbie 0:0
Diváci: 30000.
Chile - Uruguay 1:1 (0:1)
Branky: 47. Mirosevic - 4. Regueiro. Diváci: 60000.
Brazílie - Peru 1:0 (0:0)
Branka: 75. Kaká. Diváci: 50000.
Ekvádor - Paraguay 5:2 (2:2)
Branky: 32. a 50. Valencia, 45.+3 a 48. Mendéz, 77. Ayovi z pen. - 10. z pen. Cardozo, 15. Cabanas. Diváci: 45000.

Kostarika porazila bez diváků Panamu

Fotbalisté Kostariky si v druhém zápase závěrečné fáze kvalifikace mistrovství světa v zóně CONCACAF připsali první výhru. Na stadiónu v San José porazili 2:1 Panamu, ačkoli se z disciplinárních důvodů museli obejít bez podpory fanoušků a takřka celý druhý poločas také bez vyloučeného Lopeze. Neúplnou tabulku vede Guatemala, která deklasovala 5:1 Trinidad a Tobago.

Utkání v Kostarice se hrálo za zavřenými dveřmi kvůli násilnostem fanoušků při únorovém zápase s Mexikem, jež zde vyhrálo po 44 letech. Cestu za odčiněním prohry zahájil ve 40. minutě z penalty Wilson, hosté však v 58. minutě stejným způsobem díky Brownovi vyrovnali. To už domácí hráli jedenáct minut o deseti. První tři body nakonec Kostaričanům zajistil střídající Myrie, jenž krátce před koncem zápasu obešel několik soupeřů a skóroval.

Fotbalisté Mexika dnes uhájili domácí neporazitelnost a ujali se vedení v tabulce. Aztécký stadión, v jehož ochozech se sešlo sto tisíc diváků, nedokázal dobýt ani tým USA. Domácí, kteří z 59 kvalifikačních zápasů na domácí půdě prohráli jen v roce 2001 s Kostarikou, po půl hodině hry v rozmezí tří minut dvakrát skórovali. Američané ve druhém poločase už dokázali jen snížit na 1:2.

Druhá je po vysoké výhře nad outsiderem skupiny Guatemala. Tři mužstva si zajistí postup na šampionát do Německa.

Kvalifikace MS ve fotbale - CONCACAF
Kostarika - Panama 2:1 (1:0)
Branky: 40. Wilson z pen., 90. Myrie - 58. Brown z pen. ČK: 47. Lopez (Kostarika). Bez diváků.
Guatemala - Trinidad a Tobago 5:1 (3:1)
Branky: 29. a 37. Ruiz, 77. a 81. Pezzarossi, 16. Ramirez - 31. Edwards. Diváci: 26000.
Mexiko - USA 2:1 (2:0)
Branky: 30. Borgetti, 33. Zinha - 58. Lewis. Diváci: 100000.