Rubriky:

Fotbal

Mokrý si umí představit spolupráci s Haškem i Košťálem

27. března 2005 12:41 - PRAHA

Ze tří kandidátů vzejde nový předseda Českomoravského fotbalového svazu. Dosavadní 1. místopředseda Pavel Mokrý se o funkci šéfa svazu uchází na základě výzvy delegátů valné hromady z Moravy. "Dali mi najevo, že hodnotí moji dosavadní práci pozitivně a já jsem je nemohl zklamat," říká v rozhovoru pro Právo.

Proč jste se rozhodl kandidovat na funkci předsedy ČMFS?
Vedla mě k tomu zejména výzva delegátů valné hromady z Moravy, kteří mi po období, kdy jsem vykonával funkci prvního místopředsedy svazu, vyjádřili velmi silnou podporu. Nějaký čas jsem přijetí kandidatury zvažoval. Nakonec jsem se rozhodl ji přijmout. Vyslovením této důvěry mi dali najevo, že hodnotí moji dosavadní práci pozitivně a já jsem je nemohl zklamat.

Na čem postavíte svůj program?
V našem fotbale je spousta věcí, které se musí změnit. V první řadě je třeba vylepšit jeho obraz ve společnosti, protože korupční aférou hodně utrpěl. Je nutné vytvořit taková opatření, aby se podobná situace už nemohla opakovat. Musíme zlepšit i ekonomickou situaci fotbalu, což předpokládá i lepší napojení na stát. Změnit je třeba nejen obraz fotbalu, ale i zastaralou legislativu a v neposlední řadě spolupráci s městy a regiony. Naopak dál bychom měli rozvíjet práci s mládeží, která funguje dobře, a samozřejmě podporovat úspěšnou reprezentaci.

:. ANKETA
Koho byste zvolili předsedou ČMFS? Hlasujte v anketě na konci článku.

Vás navrhují především moravské kluby a regiony, ale často se hovoří o dvoukomorovém systému, který je trnem v oku v Čechách, a dnes už archaickém názvu Českomoravský fotbalový svaz. Budete iniciovat změny i tímto směrem?
Tento systém není příčinou problémů fotbalu, ale je to historický výsledek určité doby. Dnes jsme dál, ale systém zůstal. Má však pouze dvě hlavní funkce. Tou první je, aby se všichni shodli na nejvyšším představiteli fotbalu v této zemi, a druhou, aby měl moravský region podíl na řízení svazu, což mu zaručují stanovy. Máme však dva roky na to, abychom se nad ním do příští valné hromady zamysleli a něco případně změnili. Totéž platí o názvu svazu. Nevidím v jeho změně žádnou zásadní překážku. Mezinárodně stejně užíváme název Fotbalový svaz České republiky.

Nemáte obavu, že jste tímto názorem proti sobě popudil některé Moravany?
Vůbec ne, protože ti rozumní na tomto názvu ani systému nelpí. Pokud budu zvolen, mohu říct, že chci být předsedou všech, tedy celého fotbalového hnutí. Jeho nejvyšší představitel musí umět stejně srdečně podat ruku jak Platinimu nebo Beckenbauerovi, tak i předsedovi nejmenšího klubu nebo okresního svazu.

Není ale dvoukomorový systém pro Moravu, která má méně delegátů, prostředkem k prosazování svých zájmů, nechci-li to nazvat vydíráním Čechů, což připomínala dohadovací řízení na minulé volební valné hromadě, na níž se stal předsedou Jan Obst?
Takhle to rozhodně nebylo a není. Podle mne byla tato jednání realistická a konstruktivní. Jediná podmínka či jméno, které tam padlo ze strany Moravy, byl Petr Fousek na funkci generálního sekretáře místo Luďka Macely. Přiznám se ale, že udělám všechno pro to, aby tentokrát nedošlo k žádné patové situaci a následným dohadovacím řízením.

Podpora Moravy vám ale nemusí ke zvolení stačit. Věříte, že dostane také hlasy od českých delegátů?
Než jsem kandidaturu přijal, sondoval jsem i tuto možnost. Čechy nejsou domluveny na jednom kandidátovi. Ta šance tu je, vždyť mě navrhl i Pražský fotbalový svaz, což je určitý průlom a důkaz, že nejde o nějaké rozdělení na Čechy a Moravu, ale o fotbal.

Na rozdíl od dalších kandidátů - Vlastimila Košťála a Ivana Haška - o sobě dáváte mediálně nejméně vědět. Nemáte obavu, že vám to může uškodit při volbě?
To si určitě nemyslím, ale nevadilo by mi, kdybych byl v medializaci na třetím místě a po sečtení volebních lístků na prvním. Před medializací vlastní osoby upřednostňuji dlouhodobou práci. Ve fotbale funkcionařím dvacet let a vím, že dát na papír nějaké pěkné vize není nic obtížného. Jejich realizace už bývá mnohem horší.

Předpokládáte v případě svého zvolení změny ve svazovém sekretariátu a komisích?
Každá volební valná hromada a změna ve vedení svazu může legálně změnit složení a chod sekretariátu i komisí. I v tomto směru bude třeba udělat některé změny personální i organizační.

Pokud budete zvolen předsedou svazu, umíte si představit spolupráci s pány Košťálem nebo Haškem, případně oběma?
Říká se o mně, že jsem muž kompromisu, takže si spolupráci s nimi dovedu představit. S Vlastimilem Košťálem jsme byli čtyři roky ve výkonném výboru, takže naše spolupráce by nebyla ničím novým. To vše pochopitelně za předpokladu, že já budu zvolen a oni zůstanou ve fotbale, protože v tuto chvíli oba moji protikandidáti zatím na jinou než předsednickou funkci neaspirují. Pokud bude situace opačná a předsedou zvolen nebudu, ucházím se o funkci místopředsedy za Moravu. Pánové Košťál a Hašek mně sdělili, že v tom případě se mnou hodlají spolupracovat.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal