Rubriky:

Fotbal

Tři komory by zabránily patu

21. dubna 2005 09:14 - PRAHA

Schválení tříkomorového systému by mělo zabránit patové situaci, do níž se český fotbal dostal na páteční valné hromadě. K české a moravské komoře by přibyla komora profesionálního fotbalu.

O návrhu, jako určitém dalším stupni autonomie nejvyšší soutěže, se už mluvilo několik měsíců. "Zůstal ale v šuplíku," řekl člen výkonného výboru Josef Hadraba. Ve vylepšené formě jej vytáhl teplický ředitel František Hrdlička.

"Profesionálních klubů je dvaatřicet. Tato komora by měla stejnou váhu jako česká a moravská. K volbě předsedy by bylo třeba získání většiny ve dvou ze tří komor. Nedošlo by tedy k patu. U klubů by určitě nerozhodovalo regionální hledisko, ale jejich zájmy. Navíc poměr českých a moravských klubů se v této komoře bude měnit," vysvětlil Hrdlička.

V regionálních komorách by tak zůstali zástupci třetiligových a divizních klubů, stejně jako krajských a okresních fotbalových svazů. Celkový počet delegátů 202 (129 Čechy a 73 Morava) by se alespoň pro tuto valnou hromadu nezměnil.

Vyjednavači hledají řešení

Tento zásah do stávajících stanov by museli delegáti nejprve schválit v úvodu mimořádné valné hromady 10. června. Stále nezapadl ani návrh změny, podle něhož by po dvou neúspěšných kolech, dohodovacím řízení a případném 3. kole rozhodla prostá většina napříč komorami.

Především hledáním nového kandidáta či kandidátů, ale i zmíněnými variantami úprav stanov by se měly zabývat nově ustanovené skupiny vyjednávačů. Tu českou podle posledních informací tvoří Košťál, Vacek, Malý, Hadraba a Šeterle. V moravské pětici jsou Baránek, Fryčák, Gajdušek, Šácha a Ševčík. Chybí v ní tedy moravský kandidát Mokrý i olomoucký manažer Kubíček.

Češi neakceptovali moravský návrh, aby ve vyjednavačských skupinách nebyli stávající kandidáti na předsedu. Vyjednavačské skupiny by měly najít řešení, aby mimořádná valná hromada neskončila patem a další fraškou, která by už pro český fotbal mohla být životu nebezpečná.

Karel Felt, Právo

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal


Výsledkový mix:

1. liga
Včera 8. kolo Karviná - Liberec Karviná - Liberec 0:0
Serie A
Včera 10. kolo Sassuolo - AS Řím Sassuolo - AS Řím 1:3
Včera 10. kolo Pescara - Atalanta Pescara - Atalanta 0:1
Včera 10. kolo Neapol - Empoli Neapol - Empoli 2:0
Včera 10. kolo Lazio Řím - Cagliari Lazio Řím - Cagliari 4:1
Včera 10. kolo Juventus - Sampdoria Juventus - Sampdoria 4:1
Včera 10. kolo Inter - FC Turín Inter - FC Turín 2:1
Včera 10. kolo Fiorentina - Crotone Fiorentina - Crotone 1:1
Včera 10. kolo Chievo - Boloňa Chievo - Boloňa 1:1
25.10.2016 10. kolo Janov - AC Milán Janov - AC Milán 3:0
dnes 20:45 Palermo - Udinese Palermo - Udinese