Rubriky:

Fotbal

Němcům vadí žebříček FIFA

27. června 2005 08:21 - PRAHA

Pořadatelská země příštího fotbalového mistrovství světa se pustila do ostré kritiky žebříčku mezinárodní federace FIFA. Němcům se nezdá už samotná existence pořadí zemí a při Poháru FIFA, který v těchto dnech hostí, proti sestavování žebříčku protestovali jak trenér reprezentace Jürgen Klinsmann, tak i předseda svazu Gerhard Mayer-Vorfelder.

"Žebříček je totální nesmysl a musí být zrušen," nerozpakoval se dvaasedmdesátiletý první muž německého fotbalu, který je i členem exekutivy FIFA. Podle svých slov se chce i oficiální cestou zasadit o to, aby bylo vydávání pořadí buď zrušeno, nebo aby alespoň pořadatelská země byla z hodnocení vyjmuta.

"Od doby, co převzal národní tým Jürgen Klinsmann, jsme prohráli jediný zápas. Přesto jsme v žebříčku až jednadvacátí, protože jako pořadatelé nehrajeme žádné kvalifikační zápasy. To je přece nesmysl," vysvětlil Mayer-Vorfelder s tím, že jen tak něco jej už nerozháže, ale žebříček FIFA mu jde na nervy.

Klinsmann má podobný názor a žebříček označil za "špatný vtip". "Měří dvěma metry. I kdybychom nakrásně pořád jenom vyhrávali, budeme se dál propadat," řekl a navrhl rovněž, aby hostitelský stát nebyl při sestavování pořadí brán do úvahy.

Dlouhodobými lídry žebříčku jsou mistři světa Brazilci, za kterými se momentálně drží česká reprezentace. FIFA sestavuje žebříček každý měsíc na základě složitého bodovacího systému. V něm hrají roli nejen výsledky zápasů, ale i jejich důležitost, síla soupeře, počet vstřelených a inkasovaných branek i skutečnost, jestli tým hrál doma, nebo venku.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal