Rubriky:

Fotbal

Míl chce dostat český fotbal na vyšší úroveň

1. července 2005 12:12 - PRAHA

Stát se spojovacím článkem znesvářených skupin uvnitř českého fotbalu. Takový cíl si dal při své kandidatuře na předsedu Českomoravského fotbalového svazu sedmačtyřicetiletý Jaroslav Míl. Úspěšný manažer ze světa byznysu oznámil, že hodlá český fotbal vyvést ze současné krize a vrátit mu důvěryhodnost.

 

ČEZ

Ve světě obchodu je Míl dobře známou osobností. Úspěšně vedl energetický gigant ČEZ, nyní působí v čele Svazu průmyslu a dopravy ČR. Jenže teď hodlá vstoupit do neznámé řeky, kterou pro něj dosud představoval svět profesionálního sportu. Pro Míla však svět fotbalu není zase tak neznámý.

Soused Rosického

Na fotbal chodíval pravidelně ještě v době, kdy v Dolíčku bavil tribuny Antonín Panenka. Až později fotbal poznal blíž i z druhé strany, když se stal sousedem rodiny reprezentanta Tomáše Rosického. Sousedství s jedním z nejlepších českých hráčů současnosti časem otevřelo Mílovi i fotbalové zákulisí, ale nejen v profesionální oblasti.

Byl by Míl dobrou volbou pro předsedu ČMFS?
Hlasujte v anketě na konci článku!

"Poznal jsem rodinu, která naprosto propadla fotbalu a často od Tomášových rodičů slýchával, jak moc důležití byli v jeho kariéře kvalitní trenéři v žákovském věku," připomněl postřehy o základně, bez níž fotbal nemůže být úspěšný.

Právě u mládeže má český fotbal podle jeho soudu nyní unikátní možnost stát se fenoménem, jako v řadě jiných zemí. "V minulosti jsme měli několik úspěšných národních týmů, ale nikdy neměl tak stabilizovanou výkonnost, jako ten nynější. Máme ideální možnost dostat fotbal na vyšší úroveň," soudí Míl.

Rozlišit ekonomickou a sportovní oblast

Mnoho expertů tvrdí, že fotbal už dávno potřebuje schopného manažera, který nebude ovlivněn fotbalovými půtkami. Jsou však i takoví, kteří poukazují na to, že na případu klubových majitelů se často ukázalo, že racionálně uvažující lidé z oblasti obchodu často neunesou tíhu emocí, které fotbal přináší.

Míl o podobných příkladech slyšel a tuší, jak se takoví lidé do problémů dostali. "Ve fotbalu se musí rozlišit ekonomická a sportovní oblast. Potíže nastaly vždy ve chvíli, kdy se lidé z řídící sféry začali plést do fotbalu," domnívá se kandidát.

V minulosti se to prý několikrát stalo i na svazové úrovni, ale ne vždy to byla jen chyba na straně fotbalových činovníků. "Záleží samozřejmě také na tom, jak moc se nechají ovlivňovat trenéři okolními vlivy, tedy hráčskými agenty a podobně. Silná osobnost typu pana Brücknera, v případě hokeje pánů Hlinky a Růžičky, však takovým tlakům dokáže odolat," řekl Míl.

Preferuje efektivní řízení

Odmítá úvahy, že se fotbal nedá řídit současně s dalšími povinnostmi, v jeho případě ve Svazu průmyslu a dopravy. Velkou váhu totiž přikládá kvalitním spolupracovníkům. "Svaz nemůže být organizací jednoho muže. Musí tam být silný tým a není vyloučeno, že v něm mohou být i lidé, kteří ho řídili doposud. Musí se jen najít systém, aby řízení bylo maximálně efektivní," soudí Míl.

Na post předsedy už chtěl kandidovat před červnovou valnou hromadou, ale nakonec tak neučinil. "Byl jsem osloven na poslední chvíli během zahraniční cesty. Dokázal jsem si to představit, jenže po zralé úvaze jsem nechtěl vstupovat do voleb v tak krátkém časovém období. V té době navíc ještě existovala možnost, že si fotbal najde nového předsedu ze svého středu," připomněl Míl situaci před poslední valnou hromadou.

Jenže po červnovém krachu ho oslovili stejní lidé, kteří ho chtěli podpořit již předtím. "A přidali se i další, takže mám pocit, že nyní už má moje kandidatura smysl," vysvětlil.

Musí najít podporu klubů

Hlavní myšlenky, které by fotbalu chtěl vtisknout, ale neopustil. "Chci být spojovacím článkem pro všechny znesvářené strany a hodlám mu vrátit jeho důvěryhodnost," naznačil, jak hodlá oslovit fotbalové delegáty. Pouze s jejich podporou může ohlásit kandidaturu formálně; jeho nominaci musí podpořit stejně jako u dalších kandidátů písemně sedm klubů od divize výše, nebo dva krajské či čtyři okresní fotbalové svazy.

Míl ale věří, že do uzávěrky kandidatur, která byla stanovena na 29. září, všechno včas stihne. Ke zvolení ho sice ještě čeká náročná cesta, ale už nyní fotbal začal měnit jeho život. "Valná hromada se uskuteční v závěru října, kdy jsem měl mít zcela jiné povinnosti. Teď svůj kalendář začínám měnit," uzavřel Míl.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal


Výsledkový mix:

Premier League
10.12.2017 16. kolo Manchester Utd. - Manchester City Manchester Utd. - Manchester City 1:2
10.12.2017 16. kolo Liverpool - Everton Liverpool - Everton 1:1
10.12.2017 16. kolo Southampton - Arsenal Southampton - Arsenal 1:1
dnes 20:45 Burnley - Stoke Burnley - Stoke
dnes 21:00 Huddersfield - Chelsea Huddersfield - Chelsea
dnes 21:00 Crystal Palace - Watford Crystal Palace - Watford
La Liga
Včera 15. kolo Espaňol - Girona Espaňol - Girona 0:1
10.12.2017 15. kolo Villarreal - Barcelona Villarreal - Barcelona 0:2
10.12.2017 15. kolo Levante - Bilbao Levante - Bilbao 1:2
10.12.2017 15. kolo Real Betis - Atlético Real Betis - Atlético 0:1
10.12.2017 15. kolo R. Sociedad - Málaga R. Sociedad - Málaga 0:2
Bundesliga
10.12.2017 15. kolo Augsburg - Hertha Augsburg - Hertha 1:1
10.12.2017 15. kolo Hannover - Hoffenheim Hannover - Hoffenheim 2:0
10.12.2017 15. kolo Köln - Freiburg Köln - Freiburg 3:4
dnes 18:30 Wolfsburg - Lipsko Wolfsburg - Lipsko
dnes 20:30 Freiburg - Mönchengladbach Freiburg - Mönchengladbach
dnes 20:30 Hamburk - Frankfurt Hamburk - Frankfurt
dnes 20:30 Mohuč - Dortmund Mohuč - Dortmund
Serie A
Včera 16. kolo Lazio Řím - FC Turín Lazio Řím - FC Turín 1:3
10.12.2017 16. kolo AC Milán - Boloňa AC Milán - Boloňa 2:1
10.12.2017 16. kolo Sassuolo - Crotone Sassuolo - Crotone 2:1
10.12.2017 16. kolo Udinese - Benevento Udinese - Benevento 2:0
10.12.2017 16. kolo SPAL - Hellas Verona SPAL - Hellas Verona 2:2
10.12.2017 16. kolo Neapol - Fiorentina Neapol - Fiorentina 0:0
10.12.2017 16. kolo Chievo - AS Řím Chievo - AS Řím 0:0