Liberec deklasoval Beitar pěti góly, Zlín prohrál

Čtyřbrankový náskok si povezou do odvety 2. kola Poháru Intertoto fotbalisté Slovanu Liberec, kteří v sobotu porazili Beitar Jeruzalém v poklidném tempu 5:1. Jednobrankové vítězství vybojovali v duelu se Štětínem fotbalisté Olomouce. Třetí český zástupce ve druhém kole, Zlín prohrál 0:1 na půdě belgického Gentu.

V Liberci bylo od úvodního výkopu bylo zřejmé, že bude jen otázkou času, jak vysokým rozdílem zápas skončí. Domácí sice mají v nohou úvodní kondiční přípravu, přesto na trávníku jasně dominovali ve všech směrech. Hosté přišli v letní pauze údajně o polovinu svých loňských opor a další ještě nesehnali, a tak pod Ještěd přivezli jen patnáct vesměs mladých hráčů, kteří na domácí nestačili.

I na hráčích Slovanu ale bylo znát, že hrají první zápas po dovolené. Jejich kombinace někdy zbytečně vázla, místo vhodné přihrávky často zbytečně brali zodpovědnost na sebe. A tak první velkou šanci připravil Slepička ve 22. minutě Pudilovi, jenže jeho volej byl hodně nepřesný.

Vedoucí gól přesto stačili domácí dát ještě do konce první půlhodiny a znovu u toho byl Slepička, který patičkou postrčil míč Hološkovi, jehož přízemní střelu si nechal gólman Korenfine proklouznout do sítě.

Hosté se za celý poločas prezentovali jediným střeleckým pokusem, ale stál za to: Borchyjan na hranici měl dostatek času na technickou střelu, jenže mladičký Bolek si zadní tyč dobře pohlídal.

Do druhého poločasu vstoupil Liberec s větším úsilím rychle získat dostatečný náskok do odvety a během deseti minut si vypracoval tříbrankové vedení. Nejprve se zaskvěl dělovkou z dvaceti metrů Zápotočný, který se po čase vrátil ke své původní roli obránce, a pak se ukázal v nejlepším světle sparťanské delegaci v hledišti Slepička, který si obranu soupeře poskládal na zem a pak málem protrhnul síť.

Po hodině byl zápas rozhodnut a zdálo se, že hosté dostanou na dlouhou cestu pořádný příděl, jenže místo toho nečekaně inkasovali domácí. Klidný výlet k druhému zápasu nakonec ale zajistil střelou z patnácti metrů Došek, který v nastaveném čase přidal ještě jednu trefu, kterou se možná rozloučil s Libercem.

Slovan Liberec - Beitar Jeruzalém 5:1 (1:0)
Branky: 55. a 90.+1 Slepička, 28. Hološko, 48. Zápotočný, 84. Došek - 66. Šosan. Rozhodčí: Salij - Karbilajev, Mamašev (všichni Kaz.). ŽK: Azo, Melikson (oba Beitar). Diváci: 2622.
Liberec: Bolek - Šinglár, Matula, Zápotočný, Janů - Hodúr, Abrahám, Pudil (59. Dort) - Slepička, Došek (85. Blažek), Hološko (74. Broschinský). Trenér: Lavička.
Beitar: Korenfine - Eliar, Sason, Kim, Amsalem - Borchyjan, Azo (58. Moše), Efraim, Melikson (87. Šadad) - Malihi, Šošan. Trenér: Ohana.

Olomouc přišla o dvě opory

Fotbalisté Olomouce pojedou k odvetě Poháru Intertoto do polského Štětína jen s hubeným náskokem. Na domácím stadionu dnes vyhráli bez zraněného kapitána Kučery 1:0 a v závěru navíc přišli o druhou oporu Romana Hubníka. Oba zřejmě nebudou moci za týden nastoupit.

V základní sestavě Sigmy kromě avizovaných absencí Glose a Königa chyběl i kapitán Kučera, který utrpěl svalové zranění při pátečním tréninku. V prvním poločase byli domácí jednoznačně lepší, ale z řady brankových příležitostí využil tu svou jen Babnič. Po změně stran měli navrch Poláci, ztroskotali však na nové posile mezi tyčemi Lovásikovi.

Vůbec první střelu na bývalého jabloneckého gólmana vyslal Tralka, ovšem Lovásik výborně zakročil. Do první velké šance se dostal novic v domácím celku Rýdel po pěkné Babničově přihrávce, ale z dvanácti metrů nastřelil brankáře Peskovice. Hostující obranu nejvíce zlobila útočná dvojice Babnič - Rojka podporovaná pohyblivými Randou a Vyskočilem.

Ve 35. minutě poslal Lovásik dlouhý míč nad hlavu Rojky, který prodloužil na nabíhajícího Babniče a ten střelou k opačné tyči dal rozhodující gól utkání. Krátce před přestávkou prošel po pravé straně Hubník a po narážečce s Rojkou střelou z osmnácti metrů trefil tyč polské branky. Míč se pak ještě odrazil od polského gólmana na roh. Poslední šanci před odchodem do šaten měl Babnič, ale trefil zblízka jen polského brankáře.

Poláci poté začali velmi aktivně, přehrávali soupeře hlavně ve středu hřiště a dostávali se i do brankových šancí. První měl hostující Milar Claudio, míč však Lovásik vyrazil, poté Sergiu Santosovi ukopl míč v poslední okamžiku Kovář. Na druhé straně po rychlém protiútoku a centru Vyskočila nedokázal zvýšil Rojka.

Při dalších dvou střelách Grzelaka osvědčil výtečný postřeh brankář Lovásik a Poláci měli nadále územní převahu. Poslední šancí zvýšit náskok Sigmy měl v závěru Kovář, hlavou však mířil nad branku.

Sigma Olomouc - Pogoň Štětín (1:0)
Branka: 35. Babnič. Rozhodčí: Casha - Spiteri, De Battist (všichni Malta). ŽK: Randa, Vyskočil, Rýdel, M. Hubník - Matlak. Diváci: 3097.
Olomouc: Lovásik - R. Hubník, Kovář, Hudec, Randa - Vyskočil (51. J. Schulmeister), Rýdel, Špiláček, Pečnik (66. Kopecký) - Babnič, Rojka (79. M. Hubník). Trenér: Uličný.
Štětín: Peskovic - Michalski, De Souza, Magdon, Matlak - Tralka (82. Kowal), Labedzki, Kazmierczak, Grzelak - Sergio Santon (51. Parzy), Milar Claudio. Trenér: Pietrzak.

Zlín má naději do odvety

Fotbalisté Tescomy Zlín prohráli v úvodním utkání druhého kola Poháru Intertoto v belgickém Gentu 0:1 a vybojovali si slibnou pozici do odvety, která se uskuteční příští neděli od 18:00 ve Zlíně. Jedinou branku dnešního utkání vstřelil v 50. minutě Martens.

Zejména v prvním poločase byl Zlín zkušenému Gentu více než vyrovnaným soupeřem. Z postupných útoků si moravský tým vytvořil tři slibné šance. Nejblíže ke skórování měli Lukaštík a z trestného kopu ze dvaceti metrů Kroča prověřil domácího brankáře. Gent spoléhal hlavně na svou rychlost. Většinu křídelních akcí ale zakončovali jeho útočníci po centrovaných míčích nepřesnými střelami.

Po změně stran už Zlín tolik nevynikal útočnou aktivitou a nedařila se mu kombinační souhra. Gent hned po změně stran využil nedorozumění v hostující obraně, k odraženému míči se dostal Martens a z hranice trestného území přesnou střelou do horního růžku zaznamenal jedinou branku zápasu.

Po vedoucím gólu Gent ještě zesílil svou útočnou aktivitu, vypracoval si další tři gólové příležitosti, které ale zmařily nepřesnosti. V obraně vynikal v době největšího tlaku soupeře zkušený Švach, který s přehledem zastavoval akce Gentu.

"Vzhledem k mladému týmu, s nímž jsme v Gentu nastoupili, musím být s výsledkem i naším výkonem spokojen. Vytvořili jsme si dobrou naději pro odvetu, soupeř je ve Zlíně určitě k poražení," řekl trenér Pavel Hoftych

Při při obdržené brance si posteskl nad absencí potrestaného Vrtělky kvůli dvěma žlutým kartám. "Dopustili jsme se zbytečné chyby, když jsme nepokryli soupeře a nezískali odražený míč," dodal Hoftych.

AA Gent - Tescoma Zlín 1:0 (0:0)
Branka: 50. Martens. Rozhodčí: Markussen - Sigurdsson, Thorleifsson (všichni Isl.). ŽK: Vrancken - Janíček, Dobeš, Lukaštík.
Gent: Herpoel - Smoje, Laybutt, Lombaerts - Mamouni, Vrancken, Hakonsen, Boussofa, Martens - Jbari (82. Mladenovič), Datti. Trenér: Leekens.
Zlín: Kořínek - Janíček, Kroča, Švach, Jelínek - Zapletal (72. Dujka), Dobeš, Bača (91. Dittrich), Činčala, Lukaštík - Bielik (63. Kalod). Trenér: Hoftych.
Další výsledky 2. kola
VfL Wolfsburg - Sturm Štýrský Hradec 2:2 (0:0), CFR Kluž (Rum.) - Athletic Bilbao 1:0 (1:0), Slaven Koprivnica (Chorv.) - Gloria Bistrita (Rum.) 3:2 (1:1), Hamburger SV - Poběda Prilep (Mak.) 4:1 (0:1), Ankaraspor - Dubnica 0:4 (0:3), St. Etienne - Neuchatel 1:1 (0:0), Lokeren - Young Boys Bern 1:4 (0:2), Varteks Varaždín - Inter Turku 4:3 (1:2), Deportivo La Coruňa - Buducnost Podgorica 3:0 (1:0).