Olomouc se ve Štětíně ubránila a jde na Dortmund

ŠTĚTÍN (POLSKO)

Fotbalisté Sigmy Olomouc splnili první cíl letošní sezony. V druhém kole Poháru Intertoto přešli přes polský Štětín a stali se vyzyvateli bundesligové Borussie Dortmund s českými hvězdami Tomášem Rosickým a Janem Kollerem. Po domácím vítězství 1:0 v sobotu Sigma přes závěrečný tlak soupeře uhájila v polském přístavu bezbrankovou remízu.

Místo sázky na jistotu musela Olomouc v důležitém duelu experimentovat. Zdravotní problémy Kučery, Romana Hubníka a Glose rozbily obranu, v níž si tak vedle sebe stoupli nezvyklí spoluhráči. Na mokrém trávníku Městského stadionu se toho domácí snažili od začátku využít, ale první příležitost se rýsovala hostům. Babnič našel v 17. minutě před slovenským gólmanem Pogoni Peškovičem Hubníka, jenž však ve slibné pozici nezpracoval míč.

Štětín pak krátce opanoval hru. Legionář Divecký se ve skrumáži před Lovásikem natahoval po gólové dorážce, ale Hanáci zmatek ve vlastním teritoriu včas vyřešili odkopem. Olomoucká defenziva i v improvizovaném složení fungovala bez chyb. Domácí se hrnuli dopředu, ale s kombinací byli na štíru. Před Lovásika tak spíše létaly vysoké centry, které spolehlivě odvraceli hostující zadáci.

Útočné drápy vytasili Poláci vzápětí po změně stran. Diváky vzrušila akce Grzelaka s Milarem, kterému však nevyšlo zakončení. Diveckého uruguayský kolega z útoku se v ofenzivním úsilí domácích činil nejvíce. Lovásik ho v další příležitosti zastavil pádem pod nohy a záhy vystihl i Milarův úmysl o překvapivý lob.

Snaha Pogoně se však brzy začala vracet ke stereotypu nakopávaných balonů. Milar před svým odchodem z trávníku ještě využil Hudcova zaváhání, ale vypálil jen do náruče připraveného brankáře. Postupovou bitvu mohl vyřešit jediný střelec prvního zápasu Babnič, kterému nevyšel pokus o obstřelení Peškoviče.

Domácí tak do závěrečných vteřin žili v naději na prodloužení. Závěrečný nápor vyústil v rány Bugaje a Matlaka, které se však do sítě nedostaly. Bezgólová remíza měla přesto na kahánku. Hrdinou okamžiku se v 89. minutě stal Lovásik, který zlikvidoval dalekonosnou bombu Matlaka. I když albánský sudí nastavil pět minut, Pogoň se i přes velký tlak kýžené trefy nedočkala a na atraktivní souboj s Dortmundem se může těšit soupeř.

Pogoň Štětín - Sigma Olomouc 0:0
Rozhodčí: Janku - Guce, Maloku (všichni Alb.). ŽK: Andradina, Labedzki - Hudec, Špiláček, Rýdel, König, Lovásik. Diváci: 8000. První zápas: 0:1, postupuje Olomouc.
Štětín: Peškovič - Michalski, Julcimar, Celeban, Matlak - Labedzki, Kazmierczak, Batata (17. Andradina), Grzelak - Milar (78. Bugaj), Divecký (65. Tralka). Trenér: Pietrzak.
Olomouc: Lovásik - Škerle, Hudec, Kovář, Randa - König, Špiláček, Rýdel, Pečnik (46. J. Schulmeister, 90. Vyskočil) - M. Hubník (46. Rojka), Babnič. Trenér: Uličný.