Rubriky:

Fotbal

I z letního poháru byli v Dortmundu hotoví

18. července 2005 09:22 - DORTMUND

V sobotu po poledni brouzdali Dortmundem natěšení fanoušci Borussie zahalení v dresech, vlajkách a šálách. Hodinu a půl před zápasem se okolí stadiónu topí ve žlutočerných domácích barvách. Falešných Kollerů a Rosických byste se nedopočítali. Dortmundští fotbalisté za pár desítek minut vstoupí do Intertoto cupu.

V Německu jsou prázdniny, očekávaná velká návštěva na Sigmu Olomouc vskutku přichází. Tiskový mluvčí vestfálského klubu hráče už při pátečním tréninku navnadí, když mluví až o pětapadesáti tisících příznivců. Není daleko od pravdy, byť jde o utkání nepopulárního letního poháru navíc se soupeřem Němci neřazeným k nejatraktivnějším. Ale je to první soutěžní zápas Borussie v nové sezóně po minulém zpackaném ligovém ročníku.

Když Borussia vybíhá k rozcvičce, proslavená jižní tribuna osmadvaceti tisíc nejvěrnějších je zaplněná a své miláčky vítá aplausem. Protihráče provází pískot. Navíc mladý tým z Hané straší věhlasný klubový chorál.

Při nástupu je na tribunách třiačtyřicet tisíc diváků! Po představení hostů hlasatel vždy vyvolává křestní jméno hráče Borussie. Podle obliby stadión přidává při doplnění příjmení na intenzitě. "Běhal mi mráz po zádech. A některým mladším klukům taky," přiznává obránce Aleš Škerle, když vzpomíná na velkolepé divadlo, které většina z hráčů Sigmy zažila poprvé. "Měli jsme respekt," připouští i zkušený obránce Michal Kovář.

Předpokládaný scénář se ale nenaplňuje. Sigma odmítá roli obětního beránka. Fanoušci, ukazující před zápasem autobusu s výpravou soupeře rozevřenou pěst značící pět gólů, začínají nervóznět. A jejich miláčci na trávníku také. "Podcenili nás. Všiml jsem si, že se vůbec nehecovali. Burcoval to akorát Rosa a Koller," tvrdí Kovář.

Nervy na pochodu

Sigma po přestávce poprvé slyší ve vroucím kotli i své fanoušky, kterých je v sektoru asi padesát. Když olomoucký Melinho nasadí Dedemu patičkou jesličky, sklízí od tribun potlesk. Nervy domácích borců pracují. Kazí hodně přihrávek, hra je špatná. Lidé pískají.

Po jednom ze soubojů s Hudcem sudí píská útočný faul Kollerovi. Ten vztekle nakopne reklamní panel a soupeři vyčiní za simulování. "Říkal jsem mu, co dělá, že to nebyl žádný faul. Vysvětlil mi, že uklouzl. Omluvil jsem se," vypráví česká hvězda Dortmundu.

V závěru hlavičkuje v dobré pozici nad. Tribuna na vzdálenější straně vyskakuje s rukama nad hlavou, ale míč těsně míjí olomouckou svatyni. Pak ještě Koller připraví výborným napadáním šanci pro Odonkora. Míč směřující do sítě z čáry vykopne Hudec. Zoufalí příznivci se chytají za hlavu.

Fanoušci přesto potleskem děkují za předvedenou hru. "Lidem se to muselo líbit," myslí si o utkání Tomáš Rosický, který poslední minuty sledoval z lavičky. Dortmundu však teď reálně hrozí, že nebude podruhé za sebou v podzimní části evropských soutěží. Postup do Poháru UEFA je dál, než si před výkopem zápasu se Sigmou všichni v Dortmundu mysleli.

Radek Malina (Dortmund), Právo

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal


Výsledkový mix: