Olomouc v Intertotu na Hamburk nestačila

OLOMOUC

Na Andrově stadionu nastoupili ve středu fotbalisté Olomouce proti Hamburgeru SV v úvodním utkání semifinále Poháru Intertoto. Po sobotním vyřazení Dortmundu má Sigma k vyřazení dalšího německého celku daleko, Hamburk si z Hané odvezl výhru 1:0. Trefila se největší letní posila Hamburku Rafael van der Vaart. Odveta se hraje za týden v hamburské AOL Aréně.

Hosté od úvodních minut potvrzovali slova trenéra Sigmy Petra Uličného, který poukazoval na kompaktní hru německého celku. V úvodu dvakrát zahrozil belgický útočník HSV Mpenza, Blaha, který nahradil v brance za karty potrestaného Lovásika, ale zasahovat nemusel.

Hamburk měl v úvodu mírnou převahu, klíč k jeho organizované hře hledali domácí jen těžko. Ojedinělý pokus Melinha bez problémů zneškodnil brankář Hamburku Wächter. Jistým dojmem působil i mladý gólman Sigmy Blaha.

Hamburk poslal do vedení van der Vaart

Po změně stran byli hosté za svoji aktivitu odměněni. Největší letní posila Hamburku Rafael van der Vaart, který přišel za 5,1 milionu eur z Ajaxu Amsterodam, poslal hosty ve 49. minutě do vedení. Po přiťuknutí Čecha Davida Jarolíma zamířil přesně levou nohou k tyči.

Z protiútoku domácí zahrozili, Wächter při vyběhnutí podskočil míč. Olomouc ale chybu nepotrestala. Zvýšit naopak mohl v 54. minutě Mpenza, mladý domácí gólman Blaha vytěsnil střelu soupeřova útočníka na tyč. Z protiútoku po závaru pálil tvrdě domácí Brazilec Melinho, Wächter vyrazil míč na roh.

Blízko ke vstřelení gólu byli domácí i 71. minutě, po centru Onofreje Babnič hlavou mířil těsně vedle. Hlavou těsně vedle zamířil i v 88. minutě Aleš Bednář. Skóre se ale už do konce utkání nezměnilo.

Hamburk tedy uspěl v Olomouci mnohem lépe než před 14 lety. Tehdy Sigma Hamburk porazila v Poháru UEFA 4:1 a postoupila. Jako jediný z domácího celku slavné vítězství pamatuje stoper Michal Kovář.

Sigma Olomouc - SV Hamburk 0:1 (0:0)
Branka: 49. van der Vaart. Rozhodčí: Bertini - Papi, Contini (všichni It.). ŽK. Klingbeil, Atouba (oba Hamburk). Diváci: 11 435.
Olomouc: Blaha - R. Hubník (39. Kopecký), Kovář, Hudec, Pečnik - Vacek, Randa, Melinho, Onofrej - Babnič, Rojka (57. Bednář). Trenér: Uličný.
Hamburk: Wächter - Klingbeil, Boulahrouz, Van Buyten, Atouba - Jarolím, Wicky (88. Karl), Beinlich - Van der Vaart - Mpenza (73. Lauth), Barbarez. Trenér: Doll.
Branky: 75. Osipovič - 37. Dan, 75. Anca z pen.
Lazio Řím - Olympique Marseille 1:1 (1:0)
Branky: 42. Di Canio - 69. Meité.
Deportivo La Coruňa - Newcastle United 2:1 (1:0)
Branky: 11. Castro, 58. Jorge Andrade - 47. Bowyer.
VfL Wolfsburg - Racing Lens 0:0
Žalgiris Vilnius - CFR Kluž (Rum.) 1:2 (0:1)