Rubriky:

Fotbal

Slovenský bezdomovec má titul nejlepší fotbalový brankář světa

1. srpna 2005 11:17 - BRATISLAVA

Slovensko má nejlepšího fotbalového brankáře na světě. Je jím bezdomovec Miroslav Randis, který na Světovém poháru bezdomovců ve fotbale získal vzácnou trofej. Bezdomovec, který v Bratislavě prodává časopis Nota Bene, si ze skotského Edinburghu přivezl domů nejenom titul, ale především nezapomenutelné zážitky. Trofej - míč v rukách fotbalisty - chce Randis věnovat svému nejmladšímu vnukovi k prvním narozeninám.

 

ČTK

"Byl to velký zážitek. Poprvé jsem se dostal do světa a k moři. Atmosféra byla nádherná, lidé fandili," řekl Randis, který je prý sportovcem od narození. Zatím ho jeho koníček zavedl jen do sousedních zemí - do Česka a Maďarska.

Fotbal je prý pro něj všechno. Před léty ho však přestal hrát z rodinných důvodů. "Na sport jsem však nezanevřel. I díky tomu mám ve svých letech pořád dobrou kondici," řekl 57letý Randis, který má prý na svém kontě více sportovních vítězství. Kromě fotbalu se věnoval i atletice.

"My jsme se vůbec na turnaj nepřipravovali. Sešli jsme se jen necelé dva týdny před odletem a před tím jsme se ani neznali," prozradil o sedmičlenném slovenském týmu Randis. Ten měl hrát původně v poli, ale jelikož se na tréninku zranil, musel se postavit do brány - což byla nakonec šťastná náhoda.

Trofej uložil ve výdejně časopisů Nota Bene

Trofej její hrdý majitel uložil ve výdejně časopisů Nota Bene v Bratislavě, kde se bezdomovci také scházejí. "Je to nádhera," popsal ji stručně. "Já jsem se rozhodl, že 11. srpna, kdy bude mít můj nejmladší vnuk rok, tak půjdu domů a daruji mu ji. Možná bude z něho fotbalista, brankář," dodal Randis.

Momentálně největší hvězda mezi bezdomovci bydlí v bratislavské městské části Podunajské Biskupice, v ubytovně za 2.500 slovenských korun měsíčně. Před pár dny sledoval fotbalový zápas bratislavské Artmedie s glasgowským Celtikem, který domácí ukončili vítězstvím 5:0. Randis se prý na zápas i chystal. Chtěl pozdravit slovenské hráče, kteří hrají nebo hráli ve skotských dresech - Stanislava Vargu a Ľubomíra Moravčíka. Jejich umění totiž sportovní fanoušek obdivuje.

Nejlepší bezdomovec-brankář na světě byl původně sklář na středním Slovensku. Ze zdravotních důvodů však nemohl dále vykonávat svou práci a tak přijel do Bratislavy. Ani v hlavním městě však nenašel, co hledal. Asi před rokem se zaregistroval u bezdomovců jako prodejce Nota Bene.

SP bezdomovců ve fotbalu se zúčastnilo 27 týmů

Týdenního Světového poháru bezdomovců ve fotbalu se letos v Edinburghu zúčastnilo 27 týmů z celého světa. Slovenské mužstvo skončilo na 24. místě. Vítězi se stali Italové. Akci organizovala Mezinárodní síť pouličních časopisů (INSP). V roku 2006 se Mistrovství světa bezdomovců bude konat v Jižní Africe, v Kapském Městě.

"Mezi pozitivní aspekty světového poháru patří pocit spolupatřičnosti, sebevědomí, výzva pracovat v týmu a orientace na zdravý způsob života," sdělila Sandra Tordová z projektu Nota Bene. Podle výzkumu z loňského roku až 92 procent z 204 zúčastněných bezdomovců-sportovců dostalo po mistrovství novou motivaci do života a 38 procent si našlo trvalé zaměstnání.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal


Výsledkový mix:

1. liga
Včera 29. kolo Liberec - Bohemians 1905 Liberec - Bohemians 1905 1:0
Včera 29. kolo Sparta - Olomouc Sparta - Olomouc 1:0
Včera 29. kolo Ml.Boleslav - Dukla Ml.Boleslav - Dukla 1:0
Včera 29. kolo Plzeň - Teplice Plzeň - Teplice 2:1
Včera 29. kolo Slavia - Jablonec Slavia - Jablonec 1:3
Včera 29. kolo Slovácko - Zlín Slovácko - Zlín 1:1
Včera 29. kolo Brno - Jihlava Brno - Jihlava 0:0
Včera 29. kolo Karviná - Baník Karviná - Baník 0:0
La Liga
Včera 38. kolo Villarreal - Real Madrid Villarreal - Real Madrid 2:2
Včera 38. kolo Leganés - Real Betis Leganés - Real Betis 3:2
Včera 38. kolo Sevilla - Alavés Sevilla - Alavés 1:0
Včera 38. kolo Málaga - Getafe Málaga - Getafe 0:1
Včera 38. kolo Las Palmas - Girona Las Palmas - Girona 1:2
Včera 38. kolo Vigo - Levante Vigo - Levante 4:2
dnes 16:15 Bilbao - Espaňol Bilbao - Espaňol
dnes 18:30 Atlético - Eibar Atlético - Eibar
dnes 20:45 Barcelona - R. Sociedad Barcelona - R. Sociedad
Serie A
Dnes 38. kolo Juventus - Hellas Verona Juventus - Hellas Verona 2:1
dnes 20:45 Cagliari - Atalanta Cagliari - Atalanta
dnes 20:45 Chievo - Benevento Chievo - Benevento
dnes 20:45 Udinese - Boloňa Udinese - Boloňa
dnes 20:45 Neapol - Crotone Neapol - Crotone
dnes 20:45 AC Milán - Fiorentina AC Milán - Fiorentina
dnes 20:45 Lazio Řím - Inter Lazio Řím - Inter
dnes 20:45 Sassuolo - AS Řím Sassuolo - AS Řím
dnes 20:45 SPAL - Sampdoria SPAL - Sampdoria
dnes 20:45 Janov - FC Turín Janov - FC Turín