Britové zuří nad "kodaňskými klauny"

LONDÝN

I když se anglický reprezentační trenér Sven Göran Eriksson okamžitě po středeční porážce 1:4 s Dánskem fanouškům omluvil, britský tisk si vzal ve čtvrtek na mušku mnohé z jeho svěřenců. The Sun fotbalisty kvůli nejhoršímu výkonu anglické reprezentace za poslední čtvrt století označil za "kodaňské klauny", podle The Times byl zápas "komedií omylů".

Podle Sunu má Eriksson velké vrásky - Angličané totiž prohráli hlavně proto, že trenér ve druhém poločase poslal na hřiště čtyři náhradníky. Prohra s Dánskem tedy znamená, že každé zranění v základní sestavě je pro Anglii potenciálně velkým problémem. Na odchodu z národního týmu je podle názoru mnohých druhý brankář David James, zvaný v denících obecně "Brankář Kalamita". "David James si určitě napsal svůj epitaf internacionála," dloubl Daily Mirror.

Po nejhorší porážce Anglie za 25 let Eriksson označil výkon týmu ve druhém poločase za katastrofu. Ztížil tak reportérům hledání přívlastků, ale zejména bulvární listy neskrývají posměch nad výkonem národních fotbalových "hrdinů", z nichž jen střelec jediného anglického gólu Wayne Rooney si vysloužil jisté uznání, i když noviny ho kritizují za ztrátu nervů v prvním poločase.

Konzervativní The Daily Telegraph píše, že středeční "chaotická hra" národního týmu vůbec nebyla v přátelských zápasech neobvyklá. "Ambiciózní prohlášení na tiskových konferencích obvykle následuje výkon, který je buď nudný nebo nekompetentní," soudí deník. "Rooney a spol. odjeli stejně jako poslední angličtí baviči na stadionu Parken - když v roce 2001 skončil anglický příspěvek v hudební soutěži Eurovize na 15. místě," dodal.

"Dánský nářez" zní titulek deníku Daily Mirror, který na rozdíl od jiných zpochybňuje i kvality Erikssona jako trenéra. "Nemáme prostě tým světové třídy," pláče reportér deníku, "a čas se krátí." The Times ve stejném duchu označily národní tým za "nedopečený".

Oči příštího soupeře Anglie, Walesu, se po zápase v Kodani musely podle Daily Mirroru jedině rozzářit. Kolaps ve druhém poločase byl podle deníku tak důkladný, že bylo obtížné si připomenout, jak dobrý dojem tým navodil v první půli.