Rubriky:

Fotbal

Nedvěd a Čech jsou nominováni na fotbalové "Oscary"

19. září 2005 11:56 - LONDÝN

Fotbalový svět bude v Londýně udělovat nové prestižní ceny, o kterých rozhodují sami fotbalisté. Nejlepší fotbalovou jedenáctku světa, nejlepšího hráče, nejlepší mladou naději a fotbalovou legendu vyhlásí Mezinárodní hráčská federace FIFPro, kde jsou registrováni profesionální fotbalisté ze 40 zemí světa. V nominaci na "fotbalové Oscary" jsou i dva Češi - Petr Čech a Pavel Nedvěd.

 

www.petr-cech.cz

Ceny budou letos udělovány poprvé. V pozadí akce je společnost Celador, která už má na kontě světový úspěch například se soutěžním pořadem Chcete být milionářem. Prozatím se zdá, že její obchodní akce byla úspěšná, protože galavečer s hvězdami fotbalu, hudby a filmu by se měl vysílat pro asi 300 miliónů televizních diváků na světě.

Scénář začíná příchody po rudém koberci, právě tak jako v Hollywoodu při udělování skutečných Oskarů. Večer bude prokládaný vystoupeními Stereophonics, Rachel Stevensové či Zucchera.

Čech patří mezi favority

V nominaci, z níž 38 000 členů FIFPro vybíralo, je 55 hráčů. Hlasování určilo brankáře, čtyři nejlepší obránce, čtyři záložníky a dva útočníky. Mezi favority se řadí Ronaldinho, David Beckham, Zinedine Zidane, John Terry a Petr Čech. Za favorita mezi mladými nadějemi je považován anglický reprezentant Wayne Rooney z Manchesteru United. Hráč, který dostal nejvíce hlasů, bude mít ještě titul nejlepšího fotbalisty.

"Myslím, že to je důležitá cena, protože nikdo nemůže soudit fotbal lépe než sami hráči," myslí si Ronaldinho, který je žhavým kandidátem na individuální trofej.

Nejvíce nominací je z Premier League

Nominace 55 hráčů, z nichž se vybíralo, ukazují jasnou tendenci ve prospěch fotbalu v Evropě. Žádná nominace nebyla na hráče z ligy mimo starý kontinent. Mezi ligami vede anglická Premier League s 19 nominacemi a mezi národy rovněž dominují Angličané s deseti kandidáty. Z klubů má nejvíce nominací AC Milan s deseti hráči.

V pořadí národů jsou z pohledu nominací za Angličany Brazilci (9), Italové (7) a Francouzi s Argentinci (oba 5). V tabulce klubů je po AC Milan londýnská Chelsea s osmi nominovanými hráči, Real Madrid (7) a Manchester United s Juventusem mají po pěti. Pokud jde o ligy, následuje po Premier League italská Serie A s 18 nominovanými hráči, španělská La Liga se 13 a německá Bundesliga se třemi.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Výsledkový mix: