Fotbal

Lvíčata ztratila zápas s Nizozemci, baráž nejistá

7. října 2005 19:23 - MLADÁ BOLESLAV

S dvoubrankovým náskokem odcházeli čeští fotbalisté do 21 let do kabin po úvodním poločase pátečního kvalifikačního utkání ME 2006 s Nizozemskem. Na začátku druhého poločasu ale putoval předčasně do sprch Papadopulos a soupeř využil početní výhody dokonale: čtyřmi brankami vývoj utkání v Mladé Boleslavi otočil a Češi tak musejí bojovat o postup do baráže až do závěrečného kvalifikačního duelu ve Finsku.

Ofenzivní představení nabídli domácí v první půli. Záhy se po přímém kopu sám před bránou soupeře zjevil Kadlec, ale gólman Waterman zachraňoval nohama. A když Tiendalli na okraji šestnáctky zbytečně podrazil Trojana navrátivšího se po dlouhodobém zranění do sestavy ´lvíčat´, naskytla se jedinečná šance pro Svěrkoše, který v 8. minutě neomylně poslal míč z penalty do sítě.

Přicházely další šance proti nečekaně neškodnému soupeři. Latka v 27. minutě trefil hlavičkou břevno. Papadopulos v dobré pozici pálil do brankáře.

Grigara v české bráně Nizozemci prakticky neohrožovali. Větrem poponesený Schaarsův přímý kop z úhlu skončil těsně vedle. Náznaky ošemetných situací řešili zadáci už v zárodku.

Parádu si domácí tým nechal na nastavený čas. Rilke zblízka mezi zaskočenými zadáky zakončoval po chytře rozehraném přímém kopu.

V 61. minutě odstartoval horor

Pohodu záhy po pauze zničilo vyloučení Papadopulose, který uprostřed hřiště zbytečně kopl soupeře. Deset minut pak český odolával útočným výpadům. Owusu-Abeyie netrefil téměř opuštěnou bránu.

Ale v 61. minutě už Castelen pálil přesně k tyči - 2:1. O dvě minuty později z úhlu překonal Jenner Grigara znovu s pomocí Jirsákovy teče. A děsivé momenty pokračovaly. V 74. minutě Luirink přidal další gól. Hlavička Huntelaara Čechy dorazila.

Škorpilův tým navíc musel počítat ztráty. Kvůli kartám do Finska nemůžou Trojan, Kaufmann, Rilke, Kadlec i Papadopulos. "Koho povolám ještě nevím, v hlavě mi ještě leží zápas," dodal trenér.

Čeští mlawdící po prohře s Nizozemskem klesli v první kvalifikační skupině z prvního až na třetí místo, neboť je po výhře 1:0 ve Finsku předstihlo také Rumunsko. Svěřenci Ladislava Škorpila tak potřebují k postupu do listopadové baráže v úterním utkání ve Finsku minimálně remizovat.

Kvalifikace ME '21' 2006
Česko - Nizozemsko 2:4 (2:0)
Branky: 8. Svěrkoš z pen., 45.+1 Rilke - 61. Castelen, 63. Jenner, 74. Luirink, 90.+1 Huntelaar. Rozhodčí: Vazquez - Artero, Costoya (všichni Šp.). ŽK: Kaufman, Rilke, R. Hubník, Kadlec, Trojan - Zomer, Castelen, Luirink, Tiendalli. ČK: 50. Papadopulos (ČR). Diváci: 1864.
ČR: Grigar - Kaufman, Latka, R. Hubník, Kadlec - Rilke, Hušek, Jirsák (83. Petržela), Trojan (88. Limberský) - Papadopulos, Svěrkoš (72. Magera). Trenér: Škorpil.
Nizozemsko: Watermann - Tiendalli, Kruiswijk (46. Luirink), Zomer, Braafheid - Schaars (46. De Ridder), Emanuelson, Owsu- Abeyie (88. De Zeeuw) - Jenner, Huntelaar, Castelen. Trenér: De Haan.