Lvíčata vyhrála ve Finsku a mají jistou baráž ME

VANTAA

Čeští fotbalisté do 21 let napravili v úterý páteční výpadek z utkání s Nizozemskem a v duelu ve Finsku nezaváhali. Lvíčata soupeře jednoznačně přehrála a po vítězství 3:1 si zajistila postup do baráže, která v listopadu rozhodne o postupujících na evropský šampionát v roce 2006. Jméno barážového soupeře se svěřenci trenéra Škorpila dozvědí ve čtvrtek.

Přestože kouč Škorpil postrádal pět "vykartovaných" hráčů ze základní sestavy a také zraněné opory Sivoka s Bednářem, dokázal nově poskládaný tým zatlačit Suomi od úvodního hvizdu do defenzivi.

Hosté svého soupeře, který už dávno ztratil postupové naděje, dostali pod trvalý tlak především díky presinku vysunutému až hluboko na finskou obrannou polovinu a odmítli vyčkávací hru na remízu. Poprvé sice zahrozili Finové dalekonosnou střelou Taula, jinak se ale do šancí tlačili Češi.

V 19. minutě nejprve po Jirsákově rohu vypálil z hranice pokutového území těsně vedle Limberský, vzápětí musel gólman Iiskola vytáhnout efektní zákrok proti tečované střele aktivního útočníka Fořta, který vůbec poprvé nastoupil v základní sestavě jednadvacítky.

Osm minut před poločasem už hosté jásali: Jirsák posadil centr na hlavu Knakalovi a plzeňský bek tým uklidnil vedoucím gólem. Opojení čeští mladíci na chvíli povolili v koncentraci, ale útočník Mäkelä ani jednou ze dvou nadějných šancí chyby neztrestal.

Výhru pečetil Pudil

Šest minut po přestávce finská přetížená obrana kapitulovala podruhé: výborný Limberský na levé straně zálohy podnikl další ze svých výpadů, z brankové čáry předložil míč Svěrkošovi a kapitán týmu zblízka neměl problém zavěsit pod břevno.

Hosté pak ovládli hru, jejich kombinacím tleskala i stovka českých fanoušků v hledišti. Když Škorpilův tým jasně ovládl dění na hřišti, přišlo nečekané varování. Autor první branky Knakal podtrhl ve vápně Arkivua a Mäkelä snížil.

Jen na chvíli hosté znejistěli, ale blamáž z pátečního duelu proti Nizozemsku, kdy ztratili dvoubrankové vedení, už nedopustili. Rychle se pustili do ofenzivních manévrů a tři nebezpečné rány na Iskolu vyslali Jirsák, Hušek a Pudil.

Posledně jmenovaný střídající hráč pak osm minut před koncem zatočil trestný kop za záda zkoprnělého gólmana a zpečetil českou výhru. Taková by se hodila do plánů i ve středu seniorské reprezentaci, která k barážové jistotě musí v Helsinkách zvítězit.

Kvalifikace ME 2006 '21' - 1. skupina
Finsko - Česko 1:3 (0:1)
Branky: 65. Mäkelä z pen. - 37. M. Knakal, 51. Svěrkoš, 82. Pudil. Rozhodčí: Kaldma - Reinvald, Gutmann (všichni Est.). ŽK: Aho - Svěrkoš, Fořt, Pudil. Diváci: 562.
ČR: Grigar - M. Knakal, Latka, Klein, R. Hubník - Petržela (66. Pudil), Hušek, Jirsák (90. Magera), Limberský - Svěrkoš (90. Besta), Fořt. Trenér: Škorpil.
Finsko: Iiskola - Aho, Lehtonen, Lampi, Hauhia - Kolsi (11. Manninen), Taulo, Kujala, Arkivuo (71. Oravainen) - Tarvajärvi (62. Lehtinen), Mäkelä. Trenér: Kanerva.
Další výsledky
1. skupina
Nizozemsko - Makedonie 4:0 (1:0)
Branky: 33. a 70. Huntelaar, 75. a 90. Castelen.
Kazachstán - Dánsko 1:1 (1:1)
Branky: 9. Borovskij - 21. Rasmussen z pen.
Albánie - Turecko 1:1 (0:1)
Branka: 61. Veliaj - 10. Semih.
Řecko - Gruzie 3:0 (3:0)
Branky: 3. Christodopulos, 19. Petropulos, 32. Pliagas.
Bělorusko - Norsko 2:3 (1:2)
Branky: 19. V. Hleb, 52. Koncevoj - 6. Amundsen, 32. Myklebust, 71. Riise. ČK: 88. Škabara (Běl.).
Itálie - Moldavsko 1:0 (0:0)
Branka: 85. Palladino.
Slovinsko - Skotsko 3:0 (1:0)
Branky: 61. a 90. Stevanovič, 37. vlastní Collins.
Wales - Ázerbájdžán 3:0 (0:0)
Branky: 64. Pritchard, 68. Birchall, 86. Gilbert.
7. skupina
Litva - Belgie 1:2 (0:2)
Branky: 61. Navikas z pen. - 16. Matondo, 36. Haroun.
San Marino - Španělsko 1:10 (1:3)
Branky: 34. Valli - 26., 55. a 57. Llorente, 59., 64. a 77. Soldado, 40. a 52. Silva, 6. Iniesta z pen., 72. vlastní Simoncini.
SČH - Bosna 5:1 (2:1)
Branky: 59. a 66. Milijaš, 26. Purovič, 35. Stěpanov, 68. Jankovič - 14. Džidič. ČK: 36. Landeka (Bosna).