Nizozemští fotbalisté poprvé pod Van Bastenem prohráli

Fotbalisté Nizozemska poznali poprvé pod vedením trenéra Marka van Bastena porážku. Po sérii šestnácti zápasů bez prohry dnes v přípravném duelu v Amsterodamu podlehli Itálii 1:3, na vítězství proti soupeři z Apeninského poloostrova tak marně čekají už osm zápasů od června 1978. Italové naopak prodloužili svou neporazitelnost na 14 zápasů.

Nizozemci sice v Amsterodamu vedli, ale krátce před přestávkou hosté dvěma rychlými góly skóre otočili a pět minut po změně stran zpečetil jejich osud nejlepší střelec Serie A Luca Toni.

Nejvíc branek dnes viděli fanoušci v Abú Zabí, ale ani z jedné radost neměli. Brazilští mistři světa tam rozdrtili domácí výběr Spojených arabských emirátů 8:0 a dosáhli nejvyšší výhry od roku 1977. Polovinu gólů obstaraly opory francouzského mistra Lyonu: Fred a Juninho skórovali každý dvakrát.

Podstatně vyrovnanější byl strhující zápas v Ženevě, v němž Anglie porazila Argentinu 3:2. Duel odvěkých rivalů byl jako na houpačce. Rooney nejdřív ztratil míč na útočné polovině, z brejku Maxi Rodríguez obelstil Bridge i Ferdinanda a nahrál Crespovi na vedoucí gól. Rooney za chvíli svou chybu napravil a naopak potrestal zaváhání Javiera Zanettiho.

Owen zařídil výhru Anglie

Obránce Samuel pak v druhém poločase hlavičkou vrátil Argentině vedení, ale Jihoameričané o něj v posledních minutách přišli. Postaral se o to Owen, který před sedmi lety na světovém šampionátu vstřelil Argentině nezapomenutelný gól. Nejdřív v 87. minutě vyrovnal a o pět minut později skóre otočil. Oba góly dal hlavou, na první mu nacentroval Gerrard, na druhý Joe Cole.

Bezbrankovou remízou skončilo utkání Francie s Německem, které na Stade de France sledovalo 60 tisíc diváků. Hostitelé příštího mistrovství světa sice oproti předchozím nevýrazným vystoupením z duelů s Čínou a Tureckem předvedli v Paříži zlepšený výkon, jejich čekání na vítězství nad některým z týmů světové špičky ale pokračuje. Naposledy dokázali porazit v říjnu 2000 Anglii. Francouzi neprohráli ani sedmnáctý zápas pod vedením kouče Raymonda Domenecha.

Bulhaři deklasovali v Sofii Gruzii 6:2, když hosté zmírnili debakl až v závěrečných minutách. Ve vítězném týmu se dvakrát střelecky prosadili legionáři Jankov z Hannoveru, Berbatov z Leverkusenu a Todorov z Portsmouthu.

Švédové jen remizovali

Švédové v Soulu s korejskými reprezentanty jen remizovali 2:2. V duelu účastníků světového šampionátu hosté dvakrát rychle odpověděli na vedoucí góly korejského výběru. Potřetí už švédští zadáci soupeři skórovat nedovolili, v závěru se před 60 000 diváků neprosadil ani Pak Či-song.

Makedonská reprezentace bojuje na dvou frontách. Na turnaj v Teheránu vyslala B-tým, elitní výběr dnes nastoupil ve Vadúzu proti Lichtenštejnsku. V posledních deseti minutách tam otočil skóre na konečných 2:1.

SOUL: Korea - Švédsko 2:2 (1:1)
Branky: 7. An Čung-hwan, 52. Kim Jong-čchol - 9. Elmander, 57. Rosenberg. Diváci: 60 000.
HELSINKY: Finsko - Estonsko 2:2 (1:0)
Branky: 7. Sjölund, 59. Arkivuo - 62. Kruglov z pen., 85. Lindpere.
VITEBSK: Bělorusko - Lotyšsko 3:1 (1:1)
Branky: 53. a 90. Kornilenko, 27. Korytko - 25. Višnakovs.
SOFIA: Bulharsko - Gruzie 6:2 (3:0)
Branky: 2. a 28. Č. Jankov, 35. a 47. Berbatov, 63. a 90. z pen. S. Todorov - 83. Džakobija, 90. Gogua.
VADÚZ: Lichtenštejnsko - Makedonie 1:2 (1:0)
Branky: 35. D'Elia - 81. Iljovski, 90. Baldovaljev. Diváci: 1350.
PORT ELIZABETH: JAR - Senegal 2:3 (1:2)
Branky: 9. Zuma, 67. Nomvete - 4. S. Camara, 20. H. Camara, 83. M. N'Diaye.
GLASGOW: Skotsko - USA 1:1 (1:1)
Branky: 37. Webster - 9. Wolff z pen. Diváci: 26 078.
ŽENEVA: Argentina - Anglie 2:3 (1:1)
Branky: 35. Crespo, 54. Samuel - 87. a 90+2. Owen, 39. Rooney. Diváci: 30 000.
LE MANS: Rumunsko - Pobřeží slonoviny 1:2 (0:0)
Branky: 52. Iencsi - 49. A. Koné, 90. I. Koné.
ABÚ ZABÍ: Spojené arabské emiráty - Brazílie 0:8 (0:1)
Branky: 57. a 85. Fred, 70. a 80. Juninho, 20. Kaká, 51. Adriano, 65. Lúcio, 90. Cicinho. Diváci: 50 000.
AMSTERODAM: Nizozemsko - Itálie 1:3 (1:2)
Branky: 38. Babel - 41. Gilardino, 45.+1 vlastní Vlaar, 50. Toni. Diváci: 45.000.
PAŘÍŽ: Francie - Německo 0:0
Diváci: 60 000.