Rubriky:

Fotbal

Belfast se rozloučil s legendárním fotbalistou Bestem

3. prosince 2005 12:43 - LONDÝN/BELFAST

Desetitisíce lidí se přišly v severoirském Belfastu rozloučit s fotbalistou Georgem Bestem. Přátelé, lékaři, kněz, syn a sestra na obřadu v zámku Stormont vyprávěli osobní a hráčské příběhy fotbalové legendy, otevřeně hovořili o svém obdivu vůči jeho fotbalovému talentu a umění, lidských kvalitách, humoru i souboji s alkoholismem, kterému nakonec podlehl.

"Chci, aby si mne lidé pamatovali kvůli mé hře," řekl Best minulý týden krátce před smrtí a pohřeb naznačil, že se mu toto přání nejspíš splnilo. Vůz s jeho rakví přijel ke Stormontu zavalen šálami severoirské reprezentace a Manchesteru United, květinami, dresy s Bestovou sedmičkou i vzkazy, které na něj fanoušci házeli a které museli zřízenci opakovaně odstraňovat, aby měl řidič výhled.

Pohřební procesí přijelo do zámku ze skromného domu Bestova otce ve východní, protestantské části města. Po oficiálním, více než hodinu trvajícím obřadu byla rakev odvezena na hřbitov, kde byl Best uložen vedle své matky. Rodina požádala, aby tato část pohřbu zůstala soukromá.

Nechyběli slavní kouči i bývalé manželky

S Bestem se přišla rozloučit smetánka Severního Irska a britského fotbalu, včetně trenéra jeho bývalého klubu sira Alexe Fergusona, anglického reprezentačního trenéra Svena Görana Erikssona a další legendy Manchesteru United a Bestova blízkého přítele Denise Lawa.

Byl zde ale také James Potter z Dundolandu, který vyrůstal ve stejné ulici jako Best a jehož bratr s legendárním fotbalistou hrával, když se začal rodit jeho talent. "Je to obrovská pocta," řekl Potter. Nechyběly ani obě Bestovy ženy Angie a Alex i jeho poslední partnerka Ros.

Pohřeb v přímém přenosu

Tisíce lidí lemovaly ulice města, kudy se ubíralo procesí, nebo sledovaly přenos z obřadu na obřích obrazovkách. Britské televizní zpravodajské stanice vysílaly pohřeb v přímém přenosu a své vysílání kvůli němu přerušil i hlavní kanál veřejnoprávní BBC.

Best, který zemřel 25. listopadu v 59 letech, je považován za nejlepšího fotbalistu, který se kdy narodil na britských ostrovech. Pro Brity je stejnou legendou jako Pelé nebo Diego Maradona. Jeho pohřeb plánoval tým více než 200 lidí.

Rakev s Bestovými ostatky přivezlo do Belfastu v pátek zvláštní letadlo z Londýna. Po noci v domě Bestova otce se pohřební procesí krátce po 11:00 SEČ vydalo směrem k zámku Stormont, který se tyčí nad Belfastem. V jeho prostorách sídlí správa a parlament provincie.

Z respektu k hráči lidé mokli

Lidé se začali řadit podél trasy pohřebního průvodu už od časného rána. Belfastští pošťáci pohrozili stávkou, když jim jejich nadřízení řekli, že i dnes dopoledne musejí jako každou sobotu doručovat zásilky, a nesmějí tudíž na pohřeb slavného rodáka.

"Sledoval jsem jeho život od doby, kdy jsem byl ještě úplně malý," vyznal se Stanley Neill, který pracuje u železnice a byl mezi prvními, kdo se dnes ráno dostal za brány Stormontu.

Všichni trpělivě čekali, než se pohřební procesí vydá na cestu v doprovodu policie na motocyklech. Mnozí pak navzdory prudkému dešti sklapli deštníky jako známku respektu vůči Bestovi a cestu jeho rakve ozdobené květinovým nápisem "Legend" zdravili potleskem. "Leje, ale naše oči jsou mokré slzami," napsal jeden z fanoušků na promočené tričko.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal


Výsledkový mix: