Francie podlehla doma Slovákům, Brazilci vyhráli sporně

Slovenští fotbalisté dosáhli jednoho z nejcennějších vítězství v historii národního týmu. V přípravném zápase vyhráli na půdě bývalých mistrů světa a Evropy z Francie 2:1. Pořadatel světového šampionátu Německo zase utržilo ve Florencii krutý debakl 1:4 od Italů, jednoho ze tří soupeřů českého týmu v základní části mistrovství.

Francouzi od svého nezdařeného pokusu obhájit světové zlato prohráli za necelé čtyři roky jen třikrát: v roce 2003 s Čechy, o rok později na ME s Řeky a dnes se Zidane, Henry a spol. museli sklonit před Slováky. Byla to pro ně první porážka po sedmnácti zápasech a zároveň první pod taktovkou kouče Raymonda Domenecha.

V St. Denis u toho byl v základní sestavě sparťan Zabavník, slávista Krajčík a v závěru také střídající Hodúr z Liberce. Francouzské hvězdy se musely sklonit před hráči, jejichž jména patrně slyšely poprvé v životě. Debutujícího brankáře Hajdúcha z Ružomberku překonal jen Wiltord z penalty. O senzační výhře Slováků, s nimiž se Češi utkají v kvalifikaci o mistrovství Evropy 2008, rozhodl deset minut před koncem bývalý liberecký obránce Valachovič.

Vyhráli Italové i Američané

Rovných sto dní před startem mistrovství světa dostali Němci v Itálii nepříjemný námět k zamyšlení. V duelu týmů, které patří k favoritům turnaje, vůbec nestíhali a po necelé hodině hry prohrávali 0:4. Domácí se během úvodních sedmi minut trefili dvakrát a útok Gilardino, Toni, který ze zálohy podporoval Camoranesi, byl k neudržení. Záložník Juventusu byl hlavní postavou azurových. I když nevstřelil žádný gól, tři připravil.

Američané vyhráli počtvrté za sebou. První soupeř českých fotbalistů na mistrovství světa v Německu si vyzkoušel stadion v Kaiserslauternu, na němž zdolal Polsko 1:0. Poláci sice měli převahu, ale gól Dempseyho je zmrazil víc než chlad a sněhová vánice na hřišti. Obránce týmu New England Revolution proměnil Lewisův centr ve svůj druhý gól v národním týmu ve druhém zápase po sobě.

"Boží ruka" Ronalda v Moskvě

Úřadující mistři světa z Brazílie neztratili své umění ani v promrzlé Moskvě a v Rusku vyhráli 1:0. Jejich gól ovšem provázely spory. Střela Roberta Carlose se odrazila od Ronaldova loktu a zapadla do sítě. Švýcar Busacca branku navzdory protestům brankáře Akinfejeva uznal a ruská média jízlivě podotkla, že i Ronaldo se po Maradonovi může chlubit "boží rukou".

Argentinu poprvé vedl jako kapitán Crespo, ale novou etapu v reprezentaci nezačal šťastně. Talenti Tévez s Messim sice vstřelili během úvodních šesti minut dva góly, ale Chorvati měli dost času na obrat. Babič jej dokonal v druhé minutě nastavení.

Kvůli sněžení se v Lucemburku nedohrálo

V Lucemburku se zápas s Belgií nedohrál. Nový kouč "Rudých ďáblů" Vandereycken vedl svůj tým při svém debutu k výhře, když byl zápas v 64. minutě ukončen kvůli hustému sněžení. Hráči se v něm jeden druhému ztráceli. Sníh také o čtvrt hodiny zdržel výkop zápasu Nizozemska s Ekvádorem.

Na rozdíl od Němců se dalšímu z vážných soupeřů českých fotbalistů v kvalifikaci na mistrovství Evropy 2008 dařilo. Irsko doma rozdrtilo 3:0 Švédsko, které se připravuje na závěrečný turnaj v Německu.

Rumunsko vyhrálo turnaj čtyř zemí na Kypru. Ve finále porazilo Slovinsko 2:0. Vítězové nastoupili až na Mutua kompletní. Jeho náhradník Mazilu otevřel skóre a druhý gól byl vlastní, dal si ho olomoucký obránce Andrej Pečnik.

Další legionáři z české ligy byli úspěšnější. Vedle Slováků se z výhry radoval také Litevec Radzinevičius. Útočník Liberce odehrál v Albánii celý zápas a podílel se na výhře 2:1. Švýcaři byli v Glasgowě ještě o gól lepší, posledních dvacet minut u toho byl sparťan Lustrinelli.

St. Denis: Francie - Slovensko 1:2 (0:0)
Branky: 75. Wiltord z pen. - 62. Németh, 80. Valachovič. Diváci: 60.000.
Sestava Slovenska: Hajdúch - Zabavník (90+3. P. Petráš), Škrtež, Ďurica, Čech - Krajčík (78. Valachovič), Borbély, Hlinka (86. Hodúr) - Hološko (59. Németh), Vittek (89. Kopúnek) - Jakubko (70. Bicák). Trenér: Galis.
Florencie: Itálie - Německo 4:1 (3:0)
Branky: 4. Gilardino, 7. Toni, 39. De Rossi, 57. Del Piero - 82. Huth. Diváci: 28.317.
Sestava Itálie: Buffon - Zaccardo, Nesta (81. Materazzi), Cannavaro, Grosso - Camoranesi (89. Pasqual), Pirlo (74. Barone), De Rossi - Del Piero (81. Iaquinta) - Toni, Gilardino (64. Perrotta). Trenér: Lippi.
Kaiserslautern: USA - Polsko 1:0 (0:0)
Branka: 48. Dempsey. Diváci: 30.000.
Sestava USA: Keller (46. Howard) - Onyewu, Cherundolo, Berhalter (46. Bocanegra), Dempsey (90. Klein) - Zavagnin (56. Mastroeni), Donovan, Lewis, Beasley (71. Convey) - Johnson (79. Wolff), Twellman. Trenér: Arena.
Moskva: Rusko - Brazílie 0:1 (0:1)
Branka: 14. Ronaldo. Diváci: 30.000.
Basilej: Chorvatsko - Argentina 3:2 (1:2)
Branky: 3. Klasnič, 52. Srna, 90+2. Babič - 4. Tévez, 6. Messi. Diváci: 22.500.
Amsterodam: Nizozemsko - Ekvádor 1:0 (0:0)