Rubriky:

Fotbal

Odstupte! A to co nejrychleji, vzkazuje šéfům ČMFS Hašek

17. května 2006 09:32

Patřil k velkým nadějím na pročištění ovzduší v českém fotbalu. Volební taškařice při valné hromadě ČMFS ale Ivana Haška odsunula do pozadí a vedení svazu připadlo starým tvářím. "Co si fotbal zvolil, to má. Bylo jasné, že vše poběží pořád stejně," říká v rozhovoru pro Právo Hašek, jenž momentálně trénuje v Dubaji.

 

PRÁVO/Václav Jirsa

Jak ze své trenérské mise v arabském světě vnímáte skandální závěr domácí ligy a vůbec aktuální poměry v českém fotbale?
Pořád stejně. Fotbal se nemůže změnit, když jsou v něm titíž lidé.

Zřejmě vás tedy nepřekvapuje to, co dělo na hřištích?
Sleduji to na dálku, ale informací mám dost. Překvapuje měl jen ta drzost, s jakou do toho ti lidé jdou. Nebojí se, jsou silní v kramflecích. Co si fotbal zvolil, to má. Bylo jasné, že vše poběží pořád stejně. Nedivím se.

K čemu to směřuje? Nejsou poměry ve fotbale zakonzervované navěky?
Určitě ne. Podívejte se, jak se to vyvíjí v Itálii. Tam aktéři aféry odstupují. K tomu by mělo dojít i u nás. Tlak společnosti a médií funguje všude, jen u nás ne. Ale doba k tomu dospěje.

Předseda svazu Mokrý říká, že to, co je ve fotbale, je odrazem dění v celé společnosti, a že se těžko shánějí důkazy o nepravostech. Co mu na to odpovíte?
Jestli je trošičku soudný, ať odstoupí. A s ním celý výkonný výbor. A co nejrychleji. Nejde to dělat s lidmi z minulosti. Mokrý byl odpovědný za delegáty, ti byli namočeni v aféře a on dělal, že o ničem neví. A kandidoval na vyšší funkci. Měl jsem být před volbami tvrdší.

Chce se fotbal vůbec očistit? Nikdo zevnitř, z vyšších činovníků, si nijak zvlášť nestěžuje...
Těžko se můžou tito lidé chtít očistit, když z toho všeho profitují. Nic si z ničeho nedělají.

Jaké je tedy řešení? Jsou podle vás nějací lidé, kteří by mohli přinést změnu?
Měl by přijít člověk zvenku nezatížený minulostí. Teď vládnou bývalý rozhodčí a delegáti. Ale není těžké najít někoho vhodného. Vždyť je tolik lidí, kterým na fotbale záleží. Mluvil jsem se spoustou z nich před volbami. Vědí, jak to ve fotbale chodí, a chtěli jít jinou cestou. Bylo jich skoro padesát procent i mezi delegáty valné hromady. Není to beznadějné.

Koho byste si představoval jako vhodného šéfa svazu, když vy sám teď momentálně máte jiné angažmá?
Když o tom přemýšlím, tak by to mohl být někdo takový, jako třeba Míra Bosák (komentátor ČT - pozn. aut.). Chytrý člověk. Zvenku, ale o fotbale ví a měl by vůli udělat změny. Ale našla by se i řada dalších lidí.

Václav Procházka, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal


Výsledkový mix: