Rubriky:

Copa America 2011

VIDEO: Vše odpuštěno. Olé, olé, Messi, vzývá Argentina už zase božského Lionela

12. července 2011 15:45 - CORDOBA/ PRAHA

Už je zase velkou hvězdou. Božským Lionelem. Fantastickým Messim. Fotbalová Argentina mu v pondělní noci všechno odpustila, neboť on dovedl reprezentaci k výhře nad Kostarikou a postupu do čtvrtfinále Copa América. „Olé, olé, Messi, Messi,“ oslavovalo ho pětapadesát tisíc diváků na stadiónu Maria Kempese v Cordobě, když nachystal Agüerovi a Di Mariovi šance, z nichž jeho spoluhráči vítězství pečetili.

 

Felipa Dano, ČTK/AP

Spílali mu, proklínali ho, po prvních dvou utkáních argentinské reprezentace na jihoamerickém šampionátu ho zatratili. I spoluhráči Messimu vyčítali, že v modrobílých barvách své země není ochoten bojovat tak, jako v Barceloně. „Blbečku, musíš bojovat do posledního balónu,“ sepsul ho obránce Nicolas Burdisso v samotném závěru druhého zápasu ve skupině proti Kolumbii.

Leo? Osobnost s velkým charakterem

Po výhře nad Kostarikou je Messi už zase za fotbalového boha. „Odehrál skvělý zápas. Věřil jsem, že bude zářit on a s ním i celý tým a má důvěra došla naplnění,“ úlevně si oddechl kouč argentinské reprezentace Sergio Batista, že jeho tým první šampionátové finále zvládl a hrozící blamáž odvrátil.

Trenér argentinské reperezentace Sergio Batista.Trenér argentinské reperezentace Sergio Batista.foto: Reuters/Jorge Adorno

Sám proto udělal hodně. Věřil Messimu a jeho fotbalovému kumštu, věřil všem hráčům, které si pro šampionát vybral. A také jim to neustále vštěpoval. „Potřebovali jsme získat zpátky sebedůvěru, což vyžadovalo změnit panující mentalitu. Proto jsme v uplynulých dnech s hráči neustále hovořili. Nejen s Leem, ale i s ostatními,“ prozrazoval Batista, co pro něho bylo před duelem s Kostarikou nejdůležitější.

"Messi dokázal, jak velkou osobností je a jaký charakter má. Po prvních zápasech to měl hodně těžké, ale on dokázal, že i takovéto situace je schopen zvládnout," dodával kouč argentinské reprezentace.

Batista však udělal  ještě víc. Sáhl do sestavy, i taktiku pozměnil. Inspirován úspěšným tažením olympijského týmu před třemi lety v Pekingu, které dirigoval, dopřál Messimu daleko víc volnosti, než v prvních dvou zápasech Copa America.

„On ji potřebuje. A dostatek prostoru také, aby se snadněji dostával k míči. Pak je schopen zářit tak, jako proti Kostarice. Dokazovat, že nejlepším hráčem světa,“ velebil trenér Batista svou hvězdu.

Argentinec Sergio Agüero byl nejlepším hráčem na hřišti. Dal dvě branky.Argentinec Sergio Agüero byl nejlepším hráčem na hřišti. Dal dvě branky.foto: Reuters/Enrique Marcarian

Agüero: Stejně skvělé, jako v Pekingu

Velebili ji však i spoluhráči. „Byl to nejlepší zápas, jaký jsem v argentinské reprezentaci sehrál. Snad jen semifinálové střetnutí na olympiádě v Číně, v němž jsme porazili 3:0 Brazílii, se s ním dá srovnat,“ rozplýval se legionář z Atlétika Madrid Agüero, jemuž Messi nahrával na důležitý druhý gól.

„Leo je pro nás strašně důležitým hráčem. Přímo člověka nutí, aby ho hledal a dával mu balóny, protože on pak na oplátku posílá spoluhráčům ještě lepší přihrávky,“ vyznal se střelec dvou branek Agüero z obdivu k barcelonské hvězdě.

Messi byl z trenérových slov a díků svých spoluhráčů naměkko. Z ovací publika zrovna tak. „Všem děkuji za podporu, kterou jsme potřebovali a jíž se nám dostalo,“ děkoval diváků na Kempesově stadionu v Cordobě. „Teď už se těšíme na další šálky kávy, jež nás čekají,“ zažertoval si.

Tribuny skandovaly jeho jméno, Lionel Messi divákům v Cordobě děkoval.Tribuny skandovaly jeho jméno, Lionel Messi divákům v Cordobě děkoval.foto: Novinky/Fernando Vergara

„Postoupili jsme, získali klid a teď už nás nemusí zajímat, jakou esenci bude mít káva, kterou budeme v dalších šampionátových zápasech pít. Víme, kdo jsme a co umíme a soustředíme se jen sami na sebe a naši hru,“ přidal se k Messimu jeho barcelonský spoluhráč Gabriel Milito a potvrdil, že po  prvním malém finále proti Kostarice myslí fotbalová Argentina na velké finále, jež je na programu v neděli 24. července.

zp, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Copa America 2011

Filtr článků - Copa America 2011