Rubriky:

ME 2021

Angličané před bojem s Čechy přicházejí s ráznou hrozbou. Odejdeme!

9. října 2019 09:25 - Londýn

Mluvilo se o té možnosti už několikrát. Teď jsou angličtí fotbalisté připraveni hrozbu naplnit. A stát se tak může čistě teoreticky už při páteční kvalifikační bitvě s Českem v Praze Edenu, pak případně v Bulharsku. Hvězdní ostrované jsou v případě rasistických projevů fanoušků v odhodláni odejít ze hřiště. Hráči se na tom domluvili s trenérem Garethem Southgatem.

 

Hannah Mckay, Reuters

"Když se to stane jednomu z nás, jako by se to stalo všem," řekl serveru BBC útočník Tammy Abraham z Chelsea po pondělním setkání, na němž hráči s trenérem řešili, jak se zachovat, pokud se stanou terčem rasistických pokřiků a nadávek.

Angličané tak hrozbou, která na reprezentační úrovni zůstávala v minulosti nenaplněna, zjevně reagují na objevující se občasné projevy rasismu v hledištích. V Česku v minulosti na reprezentační úrovni však žádný obdobný problém ve výraznější míře nebyl. Nejsou signály, že by měl nastat, nicméně prostředí hledišť je nevyzpytatelné.

V Dallasu bych se nikoho neptal a za nároďákem letěl, tvrdí Ondrášek, kterému i za mořem říkají Kobra

O tři dny později ovšem Angličané nastoupí v Bulharsku, které bude mít kvůli rasistickému chování fanoušků v zápasech s Českou republikou a Kosovem uzavřenou část stadionu. Lze tak asi očekávat, že publikum se jakýchkoli problémů vyvaruje. Ale kdo ví.

"Když se nám to něco nebude líbit, odejdeme všichni ze hřiště," přidal se kapitán Harry Kane.

Vedení světového fotbalu kvůli rasismu na stadionech zavedlo tzv. třístupňovou proceduru. Rozhodčí nejprve fanoušky vyzve, aby se přestali chovat nevhodně, poté zápas přeruší a následně může utkání ukončit.

Z nominace anglických fotbalistů vypadl zraněný Delph

"My jsme tady od toho, abychom hráli. Ať už se stane na tribunách cokoliv, to je záležitostí příslušných úřadů," řekl nováček anglické reprezentace obránce Fikayo Tomori z Chelsea. "Přesně o tom bylo i setkání s trenérem. Abychom věděli, co dělat a jaký je správný postup," dodal.

"Trenér nám řekl, co se může stát. A měli bychom být na to připravení, protože někdy prostě přijedeme do zemí, kde se něco takového naneštěstí může stát," uvedl Tomori, který si bude moci v pátek v Edenu s Anglií v předstihu zajistit postup na mistrovství Evropy.

V nominaci Anglie na zápas v Praze jsou Kane i Sterling, chybí Alli

Čeští hráči jsou přesvědčeni, že žádné rasistické projevy v Edenu nehrozí. "Myslím, že jsme u nás natolik inteligentní, že nic takového určitě nenastane a zápas proběhne v pohodě," řekl novinářům obránce Ondřej Kúdela. "Dít by se to nemělo. Chceme poprosit fanoušky, aby fandili slušně a v klidu," dodal záložník Jakub Jankto.

"Fotbalová asociace, potažmo česká reprezentace, vždy odmítala jakékoli rasistické projevy. Nepatří to na žádný stadion. V tomto směru chceme apelovat na fanoušky, aby vytvořili pokud možno jen a pouze sportovní atmosféru na utkání," doplnil mluvčí asociace Michal Jurman.

Hakimí byl hodně rychlý, Sterling je ale proti němu fotbalovým Boltem, varuje Souček

Povolali brankáře Hendersona

Do anglické reprezentace byl dodatečně povolán brankář Dean Henderson. Dvaadvacetiletý nováček a gólman Sheffieldu United nahradil zraněného Toma Heatona z Aston Villy.

Henderson, který ve třináctém celku tabulky hostuje z Manchesteru United, v dosavadním průběhu sezony anglické ligy odchytal za Sheffield všech osm zápasů a třikrát udržel čisté konto. Ve výběru trenéra Garetha Southgatea pro zápasy v Praze a v pondělí v Bulharsku doplnil Jordana Pickforda z Evertonu a Nicka Popea z Burnley.

vap, ČTK, Sport.cz

Časová osa: EURO - Mistrovství Evropy 2021

Filtr článků - ME 2021


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..