Leverkusen v Poháru UEFA přestřílel Blackburn

V gólovou přestřelku se změnil úvodní zápas 3. kola Poháru UEFA mezi německým Leverkusenem a anglickým Blackburnem. Sedmý celek bundesligy dlouho držel slibné dvougólové vedení, ale čtyři minuty před koncem zajistil hostům přijatelnou výchozí pozici pro odvetu Shabani Nonda, když snížil na 2:3.

Leverkusen, jehož počínání sledoval pouze z lavičky český útočník Michal Papadopulos, zahájil utkání aktivněji a již v 18. minutě se po hlavičce Jana Callsena-Brackera dostal do vedení. Blackburnu se podařilo o dvacet minut později srovnat, když jeden z domácích obránců nešťastně tečoval trestný kop Davida Bentleyho za záda brankáře Jörga Butta.

Do poločasu však stihl ještě odpovědět kapitán Carsten Ramelow a deset minut po pauze přidal třetí gól německého týmu agilní Bernd Schneider. Čtyři minuty před koncem se ale po zmatcích v domácí obraně nejlépe orientoval Nonda a snížil.

Další tři utkání nepoznala vítěze. Překvapila hlavně bezbranková remíza předloňského vítěze Poháru UEFA ruského CSKA Moskva s izraelským týmem Maccabi Haifa. Hosté z vysokým favoritem nečekaně drželi krok a měli dokonce většinu času častěji míč na svých kopačkách.

Alkmaar veze z Istanbulu nadějnou remízu

Nedařilo se ani dalšímu zástupci východoevropské kopané ukrajinskému Šachtaru Doněck, kterému zachránil proti francouzskému Nancy alespoň remízu šest minut před koncem chorvatský ostrostřelec Dario Srna. Český obránce Tomáš Hübschman zůstal pouze na střídačce Doněcku. Naopak 65 minut odehrál při bezbrankové remíze svého Bordeaux se španělskou Osasunou Pamplona Vladimír Šmicer a stihl si připsat i žlutou kartu.

Pozici černého koně soutěže potvrdil nizozemský Alkmaar, který uhrál před odvetou nadějnou remízu 3:3 na horké půdě tureckého Fenerbahce Istanbul. Hosté, jimž chyběl kapitán Šota Arveladze a brankář Khalid Sinouh, se po hodině hry dostali v rozmezí dvou minut do vedení 3:1. O to je však záhy připravili Tuncay Sanli a svým druhým gólem v zápase Tümer Metin.

Izraelský Hapoel Tel Aviv, který postoupil ze základní skupiny na úkor Mladé Boleslavi, zahájil vyřazovací fázi soutěže poměrně nečekanou výhrou 2:1 nad skotským celkem Glasgow Rangers. Na precizně zahraný přímý kop domácího Salima Toemy z konce první půle sice krátce po pauze odpověděl dorážkou Nacho Novo, ale čtvrt hodiny před koncem rozjásal izraelské fanoušky Barukh Dego. Český reprezentant Libor Sionko se na hřiště dostal v 79. minutě, kdy vystřídal střelce branky Nova.

Brémy lehce porazily oslabený Ajax

Postupu do dalšího kola se hodně přiblížily favorizované německé Brémy, které nedaly na domácím stadiónu šanci nizozemskému Ajaxu Amsterodam. Základem hladkého vítězství Werderu 3:0 bylo vyloučení hostujícího Olafa Lindenbergha už po 24 minutách hry.

Přesilovku Brémy zužitkovaly až po výměně stran, kdy se v krátkém sledu po rohových kopech trefili Per Mertesacker a Brazilec Naldo. Třetí gól přidal zdecimovanému soupeři, za který nemohl kvůli zranění nastoupit český bek Zdeněk Grygera, necelých dvacet minut před závěrečným hvizdem Torsten Frings.

Rozehnal nebyl ani na lavičce

Bez podpory svých fanoušků v hledišti se nedařilo italskému Livornu. Čtrnáctý celek Serie A musel kvůli bezpečnostním opatřením na Apeninském poloostrově sehrát dnešní duel se španělským Espaňolem Barcelona za zavřenými dveřmi stadiónu Picchi a možná i proto prohrál s přemožitelem pražské Sparty v základní skupině 1:2.

Dařilo se i soupeři Mladé Boleslavi z předchozí fáze soutěže, francouzskému Parisu St. Germain, který si prakticky zajistil účast v dalším kole vítězstvím 2:0 na hřišti řeckého týmu AEK Atény. Český reprezentační bek David Rozehnal se překvapivě nedostal ani na lavičku náhradníků pařížského mužstva.

V hodině dvanácté zachraňovala výhru portugalská Benfica Lisabon, kterou spasil v poslední minutě střídající Fabrizio Miccoli.

Výsledky:
CSKA Moskva - Maccabi Haifa 0:0
Šachtar Doněck - Nancy 1:1 (0:0)
Branky: 84. Srna - 81. Fortune. ČK: 90. Tymoščuk (Šachtar).
Leverkusen - Blackburn 3:2 (2:1)
Branky: 18. Callsen-Bracker, 43. Ramelow, 56. Schneider - 39. Bentley, 86. Nonda.
Bordeaux - Osasuna Pamplona 0:0.
Fenerbahce Istanbul - Alkmaar 3:3 (1:1)
Branky: 28. a 75. Metin, 67. Tuncay - 15. De Zeeuw, 62. Boukhari, 63. Jenner.
Hapoel Tel Aviv - Glasgow Rangers 2:1 (1:0)
Branky: 43. Toema, 76. Dego - 53. Novo.
Brémy - Ajax Amsterodam 3:0 (0:0)
Branky: 48. Mertesacker, 54. Naldo, 71. Frings. ČK: 24. Lindenbergh (Ajax).
Livorno - Espaňol Barcelona 1:2 (0:1)
Branky: 82. Galante - 28. Pandiani z pen., 59. Moha.