Slovenským týmům se v Poháru UEFA nedařilo

Fotbalisté Artmedie Petržalka prohráli úvodní zápas 2. předkola Poháru UEFA na hřišti Miky Jerevan 1:2. Útočník slovenského vicemistra Fodrek sice v 66. minutě odpověděl na branku zkušeného arménského reprezentanta Šachgeldjana, ale deset minut před koncem zařídil domácím výhru Alex. Zlaté Moravce měly o poznání těžší los a dle předpokladů podlehly ruskému Zenitu Petrohrad 0:2.

Český fotbalista Radek Mynář přispěl k jednobrankové výhře polského Grodzisku v kazašské Kostanaji nad Tobolem, který v Poháru Intertoto vyřadil překvapivě Slovan Liberec. Svěřenci bývalého reprezentačního kouče Dušana Uhrina z Dinama Tbilisi podlehli doma Rapidu Vídeň vysoko 0:3 a s vyhlídkami na postup se už před odvetou v Rakousku loučí.

Pouze bezbrankovou remízu uhrál Hamburk na hřišti Honvédu Budapešť. Německému celku, za který odehrál celý zápas český záložník David Jarolím, chyběl nejlepší hráč a kapitán Rafael Van der Vaart. Nizozemského záložníka, který by mohl v nejbližších dnech přestoupit do Valencie, oficiálně ze hry vyřadily problémy se zády.

Fotbalisté Blackburnu podle očekávání míří do hlavní soutěže Poháru UEFA, když zvládli úvodní duel na hřišti finské MyPy Myllykosken vyhráli 1:0. O branku se postaral paraguayský útočník Santa Cruz, který v létě přišel z Bayernu Mnichov.

Nedařilo se naopak ani druhému slovenskému zástupci. Zlaté Moravce doma nestačily na Petrohrad, kterému zajistili výhru 2:0 po rohu hlavičkující obránce Hagen a střídající Jonov, který se prosadil v závěru. Za vítěze odehrál celý zápas český záložník Radek Šírl.

Dva turecké celky mají nakročeno do hlavní soutěže

Hráči Valerengy Oslo dokázali vyrovnat utkání s litevským Ekranasem na 1:1, přestože hráli celý druhý poločas o deseti bez vyloučeného Thomassona.

Až brankou v poslední minutě zápasu dokázali fotbalisté dánského Odense vybojovat remízu 1:1 na hřišti Dinama Minsk. Šťastným střelcem byl obránce Laursen. Stejný kousek se povedl švýcarskému Sionu, který si díky trefě Saboria veze remízu z rakouského Riedu.

K postupu do Poháru UEFA mají blízko dva turecké celky. Fotbalisté Galatasaraye Istanbul otočili zápas s chorvatským Belupem a vyhráli 2:1. Erciyesspor si do domácí odvety, která se hraje za 14 dní, veze remízu 1:1 ze stadionu Maccabi Tel Aviv.

Favorizovaný Racing Lens uhrál v Bernu na stadiónu Young Boys alespoň remízu 1:1, když čtvrthodiny před koncem vyrovnal Monterubbio. Nedařilo se rumunským klubům Galati a Kluž, které shodně prohrály 1:3. Kluž navíc zápas s kyperským Anorthosisem nezvládla doma.

Zkušený kanonýr Larsson táhne Helsingborg

Belgický Standard Lutych má zaděláno na postup do hlavní soutěže Poháru UEFA, když vyhrál 3:0 na půdě lucemburského Käerjengu. O dvě branky se v závěru postaral záložník Witsel.

Svou důležitost pro švédský Helsingborg opět prokázal veterán Larsson. Poté, co výrazně přispěl k postupu z 1. předkola, byl také jediným střelcem svého týmu v utkání v irské Droghedě, odkud si Helsingborg veze do odvety slibnou remízu 1:1.

Úlohu favorita potvrdili hráči Sampdorie Janov, když porazili Hajduk Split na jeho hřišti 1:0. O branku se postaral Campagnaro.

Výsledky 2. předkola poháru UEFA:
Tobol Kostanaj (Kaz.) - Grodzisk (Pol.) 0:1 (0:1)
Branka: 2. Muszalik.
Mika Jerevan - Artmedia Petržalka 2:1 (1:0)
Branky: 8. Šachgeldjan, 80. Alex - 66. Fodrek.
Dinamo Tbilisi - Rapid Vídeň 0:3 (0:2)
Branky: 21. Fabiano, 39. Hofmann, 54. Bazina.
MyPa (Fin.) - Blackburn (Ang.) 0:1 (0:1)
Branka: 5. Santa Cruz.
Zlaté Moravce - Zenit Petrohrad (Rus.)
Branky: 38. Hagen, 90.+2 Jonov.
Besa Kavaje (Alb.) - Litex Loveč (Bulh.) 0:3 (0:3)
Branky: 13. a 20. Popov, 32. Beto.
Ekranas (Lit.) - Valeranga (Nor.) 1:1 (1:0)
Branky: 45. Banys z pen. - 77. Dos Santos, ČK: 44. Thomasson (Valeranga).
Ried (Rak.) - FC Sion (Švýc.) 1:1 (0:0)
Branky: 68. Dospel - 90. Saborio.
HJK Helsinky - Aalborg (Dán.) 2:1 (1:1)
Branky: 15. a 55. Samura - 37. Risgärd.
Haka Valkeakoski (Fin.) - Midtjylland (Dán.) 1:2 (0:2)
Branky: 50. Parviainen - 13. a 43. Kristensen.
Dinamo Minsk - Odense (Dán.) 1:1 (0:0)
Branky: 73. Putilo - 90. Laursen.
Slaven Belupo (Chorv.) - Galatasaray Istanbul 1:2 (1:1)
Branky: 13. Posavec z pen. - 42. Akman, 72. Yaman.
Maccabi Tel Aviv - Erciyesspor 1:1 (1:1)
Branky: 42. Kamanan - 5. Ozbay.
Omonia Nikósie - CSKA Sofia 1:1 (1:1)
Branky: 14. Kaiafas - 1. Nei. ČK: 66. Iliev.
Honvéd Budapešť - Hamburk 0:0
Brann Bergen (Nor.) - FK Suduva (Lit.) 2:1 (1:0)
Branky: 24. Björnsson, 48. Winters - 56. Negreiros z pen.
Metallurgs Lijepajas (Lot.) - AIK Stockholm 3:2 (2:0)
Branky: 12. Karlsons, 44. Ivanovs, 80. Tamoskauskas - 49. vlastní Ivanovs, 61. Valdemarin.
Dněpropetrovsk - Belchatów 1:1 (0:1)
Branky: 80. Nazarenko - 16. Ujek.
Lokomotiv Sofia - Galati (Rum.) 3:1 (1:0)
Branky: 19. Dafčev, 62. Baldovaljev, 84. Džilas - 74. Semeghin.
Kluž (Rum.) - Anorthosis (Kypr) 1:3 (0:1)
Branky: 70. Trica z pen. - 42. Žlogar, 49. Boaventura, 60. Sosin.
Young Boys Bern - Lens 1:1 (0:0)
Branky: 70. Tiago - 74. Monterubbio.
Rabotnički Skopje - Zrinjski Mostar 0:0
ČK: 65. Jurič (Mostar).
Käerjeng (Luc.) - Standard Lutych 0:3 (0:0)
Branky: 80. a 85. Witsel, 58. Mbokani.
Hammarby (Švéd.) - Fredrikstad (Nor.) 2:1 (1:1)
Branky: 35. Guara, 51. Castro-Tello - 75. Kvisnik.
Široki Brijeg (Bosna) - Hapoel Tel Aviv 0:3 (0:2)
Branky: 14. Apdaji, 32. Asulin, 74. Santos.
FC Basilej - Mattersburg (Rak.) 2:1 (1:1)
Branky: 24. Ergič, 54. Caicedo - 20. vlastní Nakata. ČK: 17. Atan (Mattersburg).
Hajduk Split - Sampdoria Janov 0:1 (0:1)
Branka: 44. Campagnaro.
Leiria (Port.) - Maccabi Netanja (Izr.) 0:0
Drogheda (Ir.) - Helsingborgs (Švéd.) 1:1 (0:1)
Branky: 54. Zayed - 34. Larsson.
Dunfermline (Skot.) - BK Hacken (Švéd.) 1:1 (1:0)
Branky: 1. Hamilton - 57. Henriksson.