Rubriky:

Evropská liga

Kmet Barbarez varuje Leverkusen před podceněním

5. prosince 2007 18:53 - LEVERKUSEN

Je nejstarším hráčem Bayeru Leverkusen, ale rozhodně nepatří do starého železa. Sergej Barbarez je v německém týmu, který ve čtvrtek změří síly se Spartou Praha v pro ni rozhodujícím utkání o postup do jarní fáze Poháru UEFA, i v šestatřiceti letech uznávanou a klíčovou osobností.

Barbarez je v Leverkusenu jednoznačně nejzkušenějším hráčem. Na kontě má 325 startů v bundeslize. K tomu si připočtěte 99 gólů v německé nejvyšší soutěži. Ta čísla budí velký respekt.

Přitom start kariéry dnešní hvězdy německé ligy byl velmi pozvolný, nenápadný. „Ve srovnání s tehdejšími vrstevníky jsem začal hrát fotbal až hodně pozdě. Věnoval jsem se hlavně basketbalu a atletice,“ vzpomínal na mládí v jednom z rozhovorů pro německá média rodák z Mostaru v Bosně a Hercegovině.

Jeho rodiče totiž kladli velký důraz na synovo vzdělání. A tak Sergej Barbarez přičichl k fotbalu až v jedenácti letech, tehdy však ještě pouze s kamarády v rámci zpestření volného času po škole. Až o dva roky později se stal hráčem týmu Velež Mostar. A o dalších šest let později podepsal první smlouvu s totožným klubem. Teprve až když měl coby dvacetiletý mladík za sebou povinnou službu v tehdejší jugoslávské armádě, začal se jeho talent plně rozvíjet.

V Hannoveru nadchl 

Možná by jeho mimořádné fotbalové nadání zaniklo, možná by se nikdy nestal tak slavným. Ale pomohla náhoda. „Byl jsem v zimě na návštěvě u strýčka žijícího v Německu. Domluvil mi dvoutýdenní testy v Hannoveru,“ líčí Barbarez. A tehdejší trenér současného zaměstnavatele českého útočníka Jiřího Štajnera byl z bosenského útočníka nadšen. Ihned s ním podepsal kontrakt a vykoupil ho ze služeb Mostaru.

K rozhodnutí zkusit štěstí v Německu přispěla i napjatá politická situace v tehdejší Jugoslávii. Válka už visela ve vzduchu. „Rozhodli jsme se s otcem, že zůstaneme v Hannoveru,“ vzpomíná dnes osmačtyřicetinásobný reprezentant své rodné země. Na první ligovou štaci ho doprovodila i dcera a také Anna, láska ze středoškolských studií. Ta se později stala jeho ženou a porodila mu syny Filipa-Andrého a Sergia-Luise.

Barbarezova kariéra zatím nabrala neuvěřitelných obrátek. Po dvou letech v Hannoveru zamířil do Unionu Berlín, kde prožil tři roky. Další dvě sezóny byl hvězdou Hansy Rostock. Tehdy se dočkal i debutu v reprezentačním týmu Bosny a Hercegoviny. „Bylo to s Argentinou,“ pamatuje si dodnes přesně, kdy už kariéru v národním týmu k nelibosti fanoušků definitivně ukončil, aby se mohl soustředit na klubové povinnosti.

Po působení v přístavním městě následoval skok do Dortmundu, kde se Barbarez minul s českou vycházející hvězdou - Tomášem Rosickým. „Bydlel jsem v domě, který měl při svém působení v Borussii Sergej. Zůstalo tam i hodně zařízení,“ vzpomínala několikrát dnešní opora Arsenalu a české reprezentace.

I přes pokročilý věk stále rychlík 

Ale přelétavá povaha hnala Barbareze dál. Pevněji se usadil až v Hamburku. A zde se jeho hvězda rozzářila naplno. Hned v první sezóně 2000/01 byl s dvaadvaceti góly nejlepším střelcem klubu. A také Králem střelců bundesligy. „Ale o trůn jsme se dělili s Ebbe Sandem,“ připomínal skromně v před časem jednom z rozhovorů pro německá média.

Teď už druhým rokem září v Leverkusenu. A ve čtvrtek bude klíčovým mužem v boji se Spartou Praha v Poháru UEFA. „Největší nebezpečí hrozí od Barbareze. Nesmíme mu dát ani milimetr prostoru. Pokud má místo, je k neudržení,“ varuje své hráče Michal Bílek, trenér Sparty.

„Pamatuji si ho ještě z jeho působení v Hamburku. Je skvělý s míčem, vytříbené technik. A i přes svůj věk je pořád hodně rychlý,“ přitakává obránce pražského klubu Michal Kadlec. „V ofenzivě se všechno točí kolem Barbareze. Trenér jím obsazuje post pod hroty, má poměrně volnost. A také nesmírně kvalitní rozehrávku,“ vyjmenovává přednosti „nepřítele“ Bílek.

Barbarez je však příliš zkušený, než aby ho taková slova ukolébala a on se vznášel v oblacích. „V pohárové Evropě neplatí žádná pravidla o velkých a malých klubech. Myslím, že o českých týmech to platí dvojnásobně. Dokáží se prosadit ofenzivou. A každé podcenění by mohlo být velmi nebezpečné. Musíme do toho zápasu jít se stejnou koncentrací jako do všech vítězných v bundeslize,“ nabádal spoluhráče v rozhovoru pro klubový sever Barbarez.

S českým týmem se na evropské scéně nesetká poprvé. V dresu Hamburku hrál proti Sigmě Olomouc a Slavii Praha, s Dortmundem zažil úspěšný postup z předkola Ligy mistrů přes Teplice. Pokaždé slavil výhru. Doufá, že radost zažije i se Spartou. „Chceme si zajistit postup,“ uvedl jasně na klubovém serveru.

Radek Malina (Leverkusen), Právo

Zrušit


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..