Čtyři Češi dali v Poháru UEFA gól, Baroš skóroval dokonce dvakrát

MOSKVA

Zatímco všechny tři české kluby vyšly v úvodním utkání 1. kola Poháru UEFA gólově naprázdno, tuzemští legionáři nazuli střelecké kopačky. Dvěma brankami se po svém nedávném příchodu do Galatasaraye Istanbul blýskl útočník Milan Baroš, který přispěl k výhře tureckého celku na hřišti švýcarské Bellinzony.

Své týmy nasměrovali k vítězství i záložník Libor Sionko z FC Kodaň a bek Marek Jankulovski z AC Milán. Trefil se také středopolař Tomáš Jirsák, ale jeho Wisla Krakov prohrála na trávníku Tottenhamu.

Nejvíce ve čtvrtek zazářil Baroš. Reprezentační střelec nastoupil poprvé v základní sestavě Galatasaraye a hned se stal klíčovou postavou utkání. V divokém zápase nejprve v 52. minutě vyrovnal na 2:2 a devět minut před koncem poslal istanbulský celek do vedení. To již hráli domácí o deseti, přesto ještě stačili srovnat, jenže v páté minutě nastavení rozhodl o vítězi hostující Lincoln.

Ve stejném čase prožil gólovou radost i Sionko. Jeho Kodaň sice ztratila ve druhé minutě nastaveného času cenné vedení na půdě FK Moskva, ale český středopolař, který přišel na trávník až v 70. minutě, posunul za další tři minuty misky vah definitivně na dánskou stranu. Vítěznou branku zaznamenal dorážkou Ailtonovy střely, která mířila do tyče. V hostujícím dresu odehrál celé utkání zadák Zdeněk Pospěch, za domácí naopak nenastoupili Roman Hubník ani zraněný Tomáš Čížek.

Jankulovski nasměroval AC Milán k vítězství

Svůj celek nasměroval k triumfu také další reprezentant Marek Jankulovski. Nejlepší český fotbalista roku 2007 potvrdil, že má v poslední době střeleckou formu, trefil se přesně po měsíci od svého gólu v přípravném duelu proti Juventusu. Dnes přišla jeho velká chvíle v nastaveném čase první půle, kdy doklepl Seedorfovu střelu, vyraženou hostujícím brankářem Leonim. AC nakonec vyhrál 3:1.

Mezi střelce se zapsal i Jirsák a jeho Wisla Krakov jen těsně prohrála 1:2 na hřišti londýnského Tottenhamu. Pro anglický celek, který prožívá nejhorší start do ligového ročníku za posledních 34 let, to byla první výhra v sezoně.

Z úspěšného výsledku se mohli radovat také další čeští legionáři. Záložník Jan Šimák už z lavičky sledoval obrat Stuttgartu na hřišti Černo More Varna, bek Tomáš Zápotočný a jeho jmenovanec Sivok asistovali u výhry Besiktase Istanbul. Naopak mladíci Jan Šimůnek z Wolfsburgu a Luboš Kalouda z CSKA Moskva jsou po zranění a vítězství svých týmů sledovali na dálku.

Jarolím prožil hořký zápas

Pořádně hořký zápas prožil kapitán Hamburku David Jarolím, který si musel vytrpět bezbrankovou domácí remízu s podceňovanou rumunskou Unireou Urziceni. Nerozhodným výsledkem musela vzít zavděk také česká kolonie v Žilině v čele s trenérem Pavlem Vrbou. Na hřiště se dostal jen Benjamin Vomáčka, bek Ondřej Šourek zůstal na lavičce a Emil Rilke si odpykával karetní trest. V barvách hostů z Levski Sofia nechyběl David Bystroň.

Porážku si připsali kouč Temešváru Dušan Uhrin mladší a jeho útočník Lukáš Magera, prohru museli přetrpět i záložníci Karel Piták s Patrikem Ježkem, kteří však do utkání svého Salcburku na hřišti favorizované Sevilly nezasáhli.

Drtivý výprask 0:4 musela v portugalské Braze překousnout slovenská Petržalka a spolu s ní i trio českých legionářů Aleš Urbánek, Zbyněk Pospěch a střídající Pavel Hašek. Artmedii zničil hattrickem Meyong, ještě před ním se v úvodu trefil Evaldo. Hostující zadák Radek Dosoudil nebyl ani na lavičce.

Naopak velmi nadějný výsledek vybojoval nizozemský Heerenveen s Čechem Michalem Švecem v základní sestavě. Hosté sice prohrávali v portugalském Setúbalu od 67. minuty, ale v samém závěru srovnal střídající Elyounoussi. Bek Milan Kopic zůstal jen na střídačce.

Odvety se hrají za čtrnáct dní.

Pohár UEFA - 1. kolo:
FK Moskva - FC Kodaň 1:2 (0:1)
Branky: 90.+2 Samedov - 45.+3 Nordstrand z pen., 90.+5 Sionko.
Litex Loveč (Bulh.) - Aston Villa 1:3 (1:1)
Branky: 10. Popov - 45.+1 Reo-Coker, 72. Barry z pen., 90.+2 Petrov. ČK: 60. Cambon, 71. Venkov (oba Loveč).
Černo More Varna (Bulh.) - Stuttgart 1:2 (1:0)
Branky: 42. Djakov - 66. a 81. Gomez.
Slaven Belupo (Chorv.) - CSKA Moskva 1:2 (1:0)
Branky: 42. Jurič - 82. a 89. z pen. Love.
Hapoel Tel Aviv - St. Etienne 1:2 (0:1)
Branky: 88. Lala - 7. Payet, 60. Feindouno.
Portsmouth - Vitória Guimaraes 2:0 (1:0)
Branky: 39. Diarra, 59. Defoe.
Wolfsburg - Rapid Bukurešť 1:0 (1:0)
Branka: 45. Grafite.
AS Nancy - Motherwell (Skot.) 1:0 (1:0)
Branka: 42. Berenguer.
Brann Bergen - Deportivo La Coruňa 2:0 (2:0)
Branky: 22. Bjarnason z pen., 37. Solli.
Feyenoord Rotterdam - Kalmar (Švéd.) 0:1 (0:0)
Branka: 72. Elm.
Hamburk - Unirea Urziceni (Rum.) 0:0
Omonia Nikósie - Manchester City 1:2 (0:0)
Branky: 49. Duro - 59. a 72. Jo.
Temešvár - Partizan Bělehrad 1:2 (1:1)
Branky: 25. Ducur - 35. Tošič, 69. Bogunovič.
Nijmegen (Niz.) - Dinamo Bukurešť 1:0 (0:0)
Branka: 61. Van Beukiering.
Kayserispor - Paris St. Germain 1:2 (0:1)
Branky: 87. Toledo - 5. Kežman, 89. Luyindula.
Bellinzona (Švýc.) - Galatasaray Istanbul 3:4 (1:0)
Branky: 32. Lustrinelli, 47. Sermeter, 90. La Rocca - 52. a 81. Baroš, 39. Kewell, 90.+5 Lincoln. ČK: 60. Gashi (Bell.).
Young Boys Bern - FC Bruggy 2:2 (1:1)
Branky: 16. Schneuwly, 87. Doumbia - 36. Sonck, 73. Clement.
AC Milán - FC Curych 3:1 (1:0)
Branky: 45.+1 Jankulovski, 57. Pato, 74. Borriello - 78. Djurič.
Racing Santander - Honka Espoo (Fin.) 1:0 (0:0)
Branka: 46. Jonathan.
FC Sevilla - Salcburk 2:0 (1:0)
Branky: 6. Diego Capel, 90.+2 Correira.
Sampdoria Janov - FBK Kaunas 5:0 (3:0)
Branky: 14. a 22. Bonazzoli, 36. a 57. Cassano, 90. Fornaroli. ČK: 87. Lukša (Kaunas).
Bröndby Kodaň - Rosenborg Trondheim 1:2 (0:1)
Branky: 63. Krohn-Dehli - 29. Sapara, 56. Skjelbred.
Borussia Dortmund - Udine 0:2 (0:2)
Branky: 7. Flores, 34. Inler.
Stade Rennes - Twente Enschede (Niz.) 2:1 (1:1)
Branky: 37. Mbia, 49. Bocanegra - 12. Denneboom.
Neapol - Benfica Lisabon 3:2 (2:1)
Branky: 18. Vitale, 19. Denis, 54. Maggio - 16. Suazo, 59. Luisao.
Borac Čačak (Srb.) - Ajax Amsterodam 1:4 (0:2)
Branky: 50. Lazovič - 71. a 86. Huntelaar, 11. Sulejmani, 35. Suárez.