Rubriky:

Evropská liga

Experti po fiasku českých týmů v Poháru UEFA: Žádnou díru jsme neudělali

3. října 2008 12:55 - PRAHA

Špatná politika fotbalových klubů, nesmyslné přeplácení hráčů a nekvalitní úroveň české první ligy. To jsou důvody, které podle expertů oslovených redakcí Sport.cz stojí za nevalným úspěch českých týmů v 1. kole Poháru UEFA. Sparta i Baník Ostrava v pohárové Evropě končí, jediná Slavia se prokousala do hlavní fáze. „Ovšem ani upocený postup Slavie po dvou remízách prestiž našich klubů nezvedne,“ řekl bývalý československý reprezentant Ladislav Vízek.

„Na mezinárodní úrovni vyklízíme pozice. Když je liga špatná, nemůžeme hrát prim. Nejde jen o brzký odchod mladých hráčů, ale také se na tom podepisuje špatné vedení svazu,“ pokračoval Vízek. „Za chvíli se s českým koeficientem budeme pohybovat na úrovni San Marina a dalších trpaslíků. Slavia sama to asi nezachrání,“ dodal skepticky další internacionál Antonín Panenka.

„Překvapilo mě, že si Sparta doma nechá dát tři góly. V takovém případě je téměř nemožné, aby tým uvažoval o postupu. Obrana letenského týmu hrála pod úroveň. Řepka byl špatný, další stoper Kučera nevýrazný, i Voříšek má mnohem na víc,“ nešetřil Panenka kritikou na zadní řadu Sparty.

České kluby po 1. kole Poháru UEFA na Sport.cz
Slavia vs. Vaslui
Brabec zařídil remízu, Slavia jde dál
Kapitán Slavie Brabec: Už bylo na čase
Vaslui dělil od postupu jen krůček, lituje rumunský tisk
Baník Ostrava vs. Spartak Moskva
Postup Baníku skončil na břevnu prázdné branky
Oba trenéři byli potěšeni výkonem Baníku
Ruský tisk: Baník fotbalistům Spartaku zatopil
Sparta vs. Dinamo Záhřeb
Sparta jen remizovala a vypadla!
Kladrubský: Prahli jsme po postupu a zapomínali bránit
Letenští byli vyřazením z Poháru UEFA zdrceni
Chorvatský tisk: Nečekaná proměna Dinama i Sparty
Kisel: Nemůžu uvěřit, že skupina bude bez nás

Fotbalisté Dinama Záhřeb procházeli ve čtvrtečním večeru letenskou defenzívou jako nůž máslem. Nakonec mohli být svěřenci Vítězslava Lavičky rádi, že soupeř jejich sít nerozvlnil vícekrát a ukazatel skóre po odehraném utkání ukazoval výsledek jen 3:3. „Kvalitní hráči Dinama uměli ztrestat chyby ve sparťanské obraně. Celkově nebyla defenzíva už od útoku v pořádku. Soupeř nebyl dostatečně pokrytý, měl hodně prostoru, větší držení míče,“ myslí si Panenka.

Hráči jsou přepláceni

Podobně mluvil i bývalý hráč Dukly Vízek. „Sparta narazila na technického soupeře. Je dobře, že se v zápase prali, navíc po dlouhé době dali hned tři branky. Nic to ovšem nemění na tom, že je naše liga v útlumu. Rozhodně u nás není dobré fotbalové ovzduší,“ tuší držitel zlaté olympijské medaile z roku 1980.

„Hráči jsou přepláceni. Dvěstětisícový měsíční plat jim stačí, nemají důvod se hnát za bonusy a prémiemi. Musí se změnit politika odměňování hráčů, u toho to začíná,“ přidal pro Sport.cz svůj komentář bývalý československý reprezentant Karol Dobiáš.

Větší starosti pro funkcionáře než pro hráče

Všichni tři oslovení experti se shodují na tom, že nejtěžšího soupeře ze všech tří českých klubů měl Baník Ostrava. „Je tristní, že ani jeden tým nevypadl s žádným velkoklubem. Zklamal měl Spartak Moskva, od kterého jsem očekával, že pokud postoupí, tak po jednoznačném průběhu,“ mínil Vízek. „Baník s ním nakonec dokázal hrát vyrovnanou partii. Slavia měla neznámého soupeře a postoupila jen díky dvěma upoceným remízám,“ dodal.

Do pondělního ligového derby tak bude Slavia vstupovat v lepším psychickém rozpoložení než její zdecimovaný hostitel Sparta. „Jsem na ten zápas zvědavý. Na druhou stranu je ve fotbale krásné to, že když něco pokazíte tuto neděli, můžete to hned tu další napravit. Celkově vzato jsme v evropských pohárech žádnou díru neudělali a s vyřazením dvou českých klubů budou mít větší starosti funkcionáři než hráči,“ dodal na závěr Panenka.

Milan Vlček, Sport.cz

Zrušit


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..