Evropská liga

POHÁR UEFA: Baroš a Jankulovski kráčí za postupem

6. listopadu 2008 23:16 - PRAHA

Radost, ale i zklamání prožívali čeští legionáři v barvách svých zahraničních klubů ve čtvrtečních zápasech základních skupin Poháru UEFA. Asi nejspokojenější mohou být Jankulovski a Baroš, jejichž týmy vyhrály i druhé zápasy a vykročily za postupem. Zato Švec a Kopic ve službách nizozemského Heerenveenu museli spolknout v německém Wolfsburgu pětigólový výprask.

Z českých legionářů měl velký den gólman ve službách Herthy Berlín Jaroslav Drobný. Jeho tým totiž uhrál ve skupině B druhou remízu, neboť po nerozhodném výsledku v úvodním duelu s Benfikou Lisabon remizoval i na Ukrajině s Metalismem Charkov. A Drobný nejenže vychytal nulu, ale byl i nejlepším hráčem svého týmu. Suverénem skupiny je zatím Barošovo Galatasaray Istanbul, jež vyhrálo i druhý zápas. Tentokrát  na lisabonském stadiónu Da Luz porazilo domácí Benfiku 2:0 góly Asika a Karana. Český reprezentant Baroš se neprosadil a sedm minut před koncem byl střídán.

Dva čeští hráči ve službách Spartaku Moskva Kováč a Jiránek naopak zažili hořkou noc. V prvním utkání základní skupiny D totiž prohráli na umělé trávě v Lužnikách s italským Udine 1:2, když oba góly hostů vstřelil Quagiliarella. Spartaku, který v 1. kole vyřadil ostravský Baník, nepomohlo k vyrovnání ani vyloučení Pasqualla v 86. minutě a tudíž závěrečná power play. Italové už mají na kontě šest bodů a nakročili tak k postupu ze skupiny.

Podrobnosti z utkání Slavia - Aston Villa najdete zde.

Ještě hůře dopadli Švec a Kopic se svým Heerenveenem v německém Wolfsburgu. V utkání skupiny E úplně vyhořeli a odjeli s kurtou prohrou 1:5, o kterou se přičinil i bývalý teplický hráč Džeko, který dal dva góly. Šimůnek se na hřišti neobjevil. V obraně nizozemského týmu, která hořela jako papír a koledovala si o ještě vyšší příděl, vydržel Kopic jen 65. minut a pak ho trenér střídal, Švec zápas protrpěl až do konce. Ve druhém utkání této skupiny vyhrálo Jankulovského AC Milán nad portugalskou Bragou 1:0, když vítězný gól Italů vstřelil v 90. min. Ronaldinho. AC Milán tak má na kontě už šest bodů a vidina postupu je pro něho reálná.

Ve skupině F, kde účinkuje i pražská Slavia, utrpěla slovenská Žilina druhou prohru. V Amsterdamu sice Ajaxu statečně vzdorovala, nakonec ale rozhodl jediný gól Suareze už ve 41. minutě.

Cennou remízu si odvezla ze španělské Valencie Pospěchova a Sionkova FC Kodaň, která na hřišti favorita skupiny G uhrála nerozhodný výsledek 1:1. Domácí šli sice do vedení v 61. min. gólem Morinthese, za dvě minuty ale přišel na trávník Sionko, dánský tým se vrhl do útočení a šest minut před koncem zásluhou Santina vyrovnal. Zdeněk Pospěch odehrál celé utkání a v poslední minutě dostal žlutou kartu. Skupině kraluje francouzský St. Etienne, který i podruhé vstřelil tři góly.

Pohár UEFA
Skupina A
Santander - Schalke 1:1 (0:0)
Branky: 57. Tchité - 61. Engelaar. Rozhodčí: Johannesson (Švéd.).
Manchester City - Twente 3:2 (1:1)
Branky: 2. Wright-Phillips, 57. Robinho, 62. Benjani - 17. Elia. Rozhodčí: Ivanov (Rus.).
Benfica Lisabon - Galatasaray 0:2 (0:0)
Branky: 56. Emre Asik, 69. Ümit Karan. Rozhodčí: Atkinson (Angl.).
Stuttgart - Partizan Bělehrad 2:0 (0:0)
Branky: 76. a 80. Gomez. Rozhodčí: Královec (ČR).
Standard Lutych - FC Sevilla 1:0 (0:0)
Branka: 38. Mbokani. Rozhodčí: Circhetta (Švýc.).
Spartak Moskva - Udine 1:2 (1:1)
Branky: 17. Rodriguez - 12. a 60. z pen. Quagliarella. Rozhodčí: Jakobsson (Isl.). ČK: 86. Pasquale (Udine).
Tottenham - Dinamo Záhřeb 4:0 (2:0)
Branky: 30., 33. a 70. Bent, 59. Huddlestone. Rozhodčí: Fautrel (Fr.).
Wolfsburg - Heerenveen 5:1 (2:1)
Branky: 34. a 60. Džeko, 39. Grafite, 55. Misimovič, 71. Krzynówek - 31. Väyrynen. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.).
AC Milán - Braga 1:0 (0:0)
Branka: 90.+3 Ronaldinho. Rozhodčí: Rasmussen (Dán.).
Ajax Amsterdam - Žilina 1:0 (1:0)
Branka: 41. Suárez. Rozhodčí: McDonald (Skot.).
Amsterdam: Vermeer - Van der Wiel, Oleguer, Vertongen, Emanuelson - Varmaelen, Gabri, De Jong (46. Kennedy), Lindgren (73. Schilder) - Suárez, Huntelaar.
Žilina: Perniš - Pekarík, Pečalka (72. Ďurica), Vomáčka, Tesák - Jež (88. Piaček), Štrba, Šourek, Vladavič - Adauto - Štyvar (72. Rilke).
FC Valencie - FC Kodaň 1:1 (0:0)
Branky: 61. Morientes - 85. Santin. Rozhodčí: Kircher (Něm.).
St. Etienne - Rosenborg Trondheim 3:0 (0:0)
Branky: 59. Ilan, 63. Machado, 76. Mirallas. Rozhodčí: Malek (Pol.).
Lech Poznaň - Nancy 2:2 (2:1)
Branky: 5. Peszko, 21. Stilič - 10. Malonga, 81. Zerka. Rozhodčí: Balaj (Rum.).
Feyenoord Rotterdam - CSKA Moskva 1:3 (1:2)
Branky: 29. Van Bronckhorst - 40. a 81. Love, 13. V. Berezuckij. Rozhodčí: Moen (Nor.). ČK: 83. Aldonin (CSKA).