Evropská liga

S Pohárem UEFA se rozloučil výhrou v prodloužení Šachtar Doněck

20. května 2009 20:20 - ISTANBUL/PRAHA

Na stadiónu v Istanbulu rozhodlo o držiteli poslední trofeje Poháru UEFA, který se od příštího roku přejmenuje na Evropskou ligu, až prodloužení. Slavnou trofej získal ukrajinský celek Šachtar Doněck vítězstvím 2:1 nad Werderem Brémy, vítěznou trefu vsítil Jadson. Do souboje posledních dvou v ukrajinském dresu nevyběhnul distancovaný záložník Tomáš Hübschman.

Poslední finále Poháru UEFA, jenž se datuje od roku 1972, nabídlo divákům na stadiónu Sukru Saracoglu v prvním poločase svátek fotbalu. Fotbalovější tým Šachtaru předváděl parádní kombinace, díky kterým se dostal nejednou před Wieseho branku. Hlavní podíl na tom měli technicky velice dobře vybavení Brazilci ukrajinského celku.

On-line reportáž z utkání Šachtar - Brémy najdete zde.

V utkání, v němž nemohl nastoupit vinou žlutých karet český záložník týmu z Doněcku Tomáš Hübschman, šli do vedení jeho spoluhráči ve 26. minutě. Jediný vysunutý hrot Luis Adriano dostal skvělou přihrávku za obranu, na hranici vápna míč přeloboval a svým třetím gólem v soutěži překonal bezmocného brankáře Wieseho.

O slovo si několikrát před gólmanem Pjatovem řekli také hráči bundesligového týmu. A nejvíc ve 35. minutě. Stoper Naldo se jal vypálit dělovou ránu ze standardní situace, po které míč sice do rukavic Pjatova narazil, ale od nich k překvapení hráčů Šachtaru i samotného gólmana skončil v síti.

Fotbalista Frank Baumann z Werderu Brémy (vlevo) v souboji o míč s Ilsinhem ze Šachtaru Doněck ve finále Poháru UEFAFotbalista Frank Baumann z Werderu Brémy (vlevo) v souboji o míč s Ilsinhem ze Šachtaru Doněck ve finále Poháru UEFAfoto: ČTK/AP/Ibrahim Usta

Ve druhém poločase pokračovaly oba týmy v atraktivním fotbale, ale bez gólového efektu. Velkou šanci Šachtaru zlikvidoval gólman Wiese v 50. minutě, když střelu Jadsona vyrazil konečky prstů mimo tři tyče.

O triumfu rozhodl Jadson

Na druhé straně zahrozily Brémy v 79. minutě, ovšem střela Rosenberga nemířila do sítě. Dvanáct minut před druhého poločasu zápasu spálil svou šanci Pizzaro, jeho hlavička mířila jen o centimetry mimo svatyni ukrajinského týmu.

Fotbalista Jadson ze Šachtaru Doněck se raduje z gólu do sítě Werderu Brémy v prodloužení finále Poháru UEFA.Fotbalista Jadson ze Šachtaru Doněck se raduje z gólu do sítě Werderu Brémy v prodloužení finále Poháru UEFA.foto: Reuters/Osman Orsal

V prodloužení udeřil Šachtar hned v 97. minutě. Jadson dostal výbornou přihrávku na hranici malého vápna, odkud středopolař Doněcku propálil gólmana Wieseho, přestože si německý brankář rukavicemi na míč sáhnul. Hráči v oranžových dresech si již trofej z rukou vytrhnout nenechali a stali se jejím posledním držitelem, od příštího roku se Pohár UEFA přejmenuje na Evropskou ligu.

Šachtar Doněck - Werder Brémy 2:1 (1:1)
Branky: 26. L. Adriano, 97. Jadson - 35. Naldo

Šachtar: Pjatov - Srna, Kučer, Čigrinskij, Rat - Lewandowski, Fernandino - Ilsinho (100. Gaj), Jadson, Willian - Luiz Adriano (90. Gladkij). Trenér: Lucescu.

Brémy: Wiese - Fritz, Prödl, Naldo, Boenisch - Niemeyer (103. Tziolis), Frings, Baumann, Özil - Pizarro, Rosenberg (78. Hunt). Trenér: Schaaf.