Evropská fotbalová liga bude bez slovenských a ruských klubů

Pohromou bylo čtvrteční poslední předkolo Evropské ligy pro slovenský fotbal. Do hlavní soutěže nepostoupil ani jeden jeho zástupce, trojice klubů dokonce nezískala ani bod. Podobně dopadly ruské celky včetně Zenitu Petrohrad, který loni triumfoval v Poháru UEFA.

Fotbalista Kornel Saláta ze Slovanu (vlevo) a Luis Suárez z Ajaxu v utkání play-off Evropské ligy

Slovan Bratislava si po pětibrankovém debaklu v Amsterodamu nenapravil reputaci ani v odvetě. Na Tehelném poli podlehl Ajaxu 1:2, a premiéra se tak novému trenérovi Michalu Hippovi nepovedla. Žilina s českým koučem Pavlem Hapalem nepotvrdila nadějnou remízu z Bělehradu a doma s Partizanem prohrála 0:2. Košice už během úvodních osmnácti minut inkasovaly na hřišti AS Řím pět branek a nakonec prohrály 1:7. Třikrát je pokořil Totti.

Petrohradu by v domácím zápase s portugalským Nacionalem stačila i nejtěsnější výhra a měl ji na dosah. Jenže minutu před koncem hosté vyrovnali na 1:1 a Radek Šírl na lavičce náhradníků jen nevěřícně kroutil hlavou.

Jako první z českých fotbalistů se dnes radoval z postupu brankář Jaroslav Drobný, jehož Hertha Berlín porazila v dramatickém utkání Bröndby Kodaň 3:1. Německý klub vstřelil všechny tři branky až v drtivém závěru během poslední čtvrthodiny, do té doby měl dvoubrankové manko.

Šťastné prodloužení

Jun s Voříškem sehráli ve Vídni šťastné prodloužení. Zápas Austrie s Metalurgem Doněck skončil v normální hrací době 2:2, stejně jako před týdnem na Ukrajině. V nastaveném čase už hráli hosté bez vyloučeného Dimitrova a Sulimani jim dal třetí gól.

Daniel Pudil na čtvrtek rád vzpomínat nebude. V dresu Genku nezabránil prohře 2:4 v Lille a navíc uviděl sedm minut před koncem červenou kartu. Milana Baroše trenér Galatasaray Frank Rijkaard šetřil a při remíze 1:1 v Tallinnu ho neposadil ani na lavičku náhradníků. Při pětibrankovém náskoku z domácího prostředí si to mohl dovolit.

Z podobného důvodu si nezahrál ani David Jarolím v Hamburku a Miroslav Slepička vyběhl v dresu Záhřebu na trávník v Edinburghu až minutu před koncem, aby mohl slavit postup. Stejně jásala i česká enkláva v nizozemském Heerenveenu, kde brankář Lejsal udržel čisté konto v utkání s PAOK Soluň.

K 38 postupujícím z posledního předkola se při pátečním losování základních skupin v Monte Carlu připojí deset klubů, které vypadly ve 4. předkole Ligy mistrů. Sparta i Slavia budou podle klubových koeficientů ve třetím ze čtyř košů.

Odvetné zápasy 4. předkola Evropské fotbalové ligy
Hertha Berlín - Bröndby Kodaň 3:1 (0:0), první zápas 1:2, postupuje Hertha.
Slovan Bratislava - Ajax Amsterodam 1:2 (1:1), první zápas 0:5, postupuje Ajax.
Zenit Petrohrad - Nacional Funchal 1:1 (1:0), první zápas 3:4, postupuje Nacional
Heerenveen (Niz.) - PAOK Soluň 0:0, první zápas 1:1, postupuje Heerenveen
Lille - Genk (Belg.) 4:2 (1:1), první zápas 2:1, postupuje Lille
CFR Kluž (Rum.) - FK Sarajevo 2:1 (1:0), první zápas 1:1, postupuje Kluž
Elfsborg (Švéd.) - Lazio Řím 1:0 (0:0), první zápas 0:3, postupuje Lazio
Tromsö (Nor.) - Athletic Bilbao 1:1 (0:0), první zápas 2:3, postupuje Bilbao
Austria Vídeň - Metalurg Doněck (Ukr.) 3:2 po prodl. (2:2, 1:1), první zápas 2:2, postupuje Austria.
Metalist Charkov - Sturm Štýrský Hradec 0:1 (0:1), první zápas 1:1, postupuje Sturm.
Žilina - Partizan Bělehrad 0:2 (0:0), první zápas 1:1, postupuje Partizan
FC Basilej - FK Baku (Ázerb.) 5:1 (2:1), první zápas 3:1, postupuje Basilej
Levadia Tallinn - Galatasaray 1:1 (0:0), první zápas 0:5, postupuje Galatasaray
AEK Atény - Vaslui (Rum.) 3:0 (0:0), první zápas 1:2, postupují Atény.
AS Řím - MFK Košice 7:1 (5:1), první zápas 3:3, postupuje Řím.
PSV Eindhoven - Bnei Jehuda (Izr.) 1:0 (1:0), první zápas 1:0, postupuje Eindhoven
St. Patrick's (Ir.) - Steaua Bukurešť 1:2 (0:0), první zápas 0:3, postupuje Steaua
Vorskla Poltava (Ukr.) - Benfica Lisabon 2:1 (0:0), první zápas 0:4, postupuje Benfica
Toulouse - Trabzonspor 0:1 (0:0), první zápas 3:1, postupuje Toulouse
Aston Villa - Rapid Vídeň 2:1 (1:0), první zápas 0:1, postupuje Rapid
FC Bruggy - Lech Poznaň 1:0 po prodl. (1:0, 0:0), na pen. 4:3, první zápas 0:1, postupují Bruggy
Valencia - Stabaek 4:1 (2:1), první zápas 3:0, postupuje Valencia.
Předehraný zápas: Šachtar Doněck - Sivasspor 2:0 (1:0), první zápas 3:0, postupuje Šachtar.