Český fotbalový reprezentant Milan Baroš potvrdil střeleckou formu a pomohl Galatasarayi Istanbul gólem k vítězství 3:1 v úvodním utkání skupiny Evropské ligy na půdě Panathinaikosu Atény. Pro Baroše to byl čtvrtý gól v letošním ročníku Evropské ligy a třináctý ve třinácti soutěžních utkáních, která na podzim odehrál.

Fotbalista Galatasaraye Istanbul Milan Baroš

Galatasaray i díky Barošovi dosud neprohrál a nastřílel v průměru více než tři branky na zápas. Ani obrana Panathinaikosu mu nedokázala odolat. Už v páté minutě utekl po pravé straně Baroš a jeho akci přesně zakončil Brazilec Elano.

Fotbalista Galatasaraye Istanbul Milan Baroš proniká kolem brankáře Panathinaikosu Atény Galinoviče.foto: Reuters/Yiorgos Karahalis

Panathinaikos, který je doma velmi silný, což v předkole Ligy mistrů poznala i pražská Sparta, tentokrát soupeři nestačil a byl rád, že o poločase prohrával jen o gól. Hned po změně stran uvolnil Baroše Mehmed Topal, český kanonýr obešel i brankáře a střelou do prázdné branky zvýšil na 2:0. A když si o deset minut později dal vlastní gól domácí Sarriegi, bylo o vítězi rozhodnuto. Salpingidis již jen snížil.

Valencie veze bod z Lille

Ve skupině B, kam patří i Slavia Praha, si favorizovaná Valencie odvezla ze hřiště francouzského Lille bod za remízu 1:1. Hosté šetřili opory, když jen na lavičce zůstali mimo jiné útočníci Villa a Mata. Druhý jmenovaný v 77. minutě vyběhl na hřiště a po několika desítkách sekund zajistil Valencii vedení. To však vydrželo jen do 86. minuty, kdy vyrovnal Gervinho.

Fotbalistu Lille Róberta Vitteka (vlevo) napadá Jordi Alba z Valencie.foto: Reuters/Pascal Rossignol

V souboji soupeřů Sparty ve skupině K se z výhry radovala rumunská Kluž, která doma porazila FC Kodaň 2:0. O úvodní gól se v 53. minutě postaral záložník Juan Culio a čtvrthodiny před koncem potvrdil výhru střídající útočník Traoré. Za hosty nastoupili oba čeští fotbalisté. Zdeněk Pospěch odehrál celé utkání, Libor Sionko do hry zasáhl v 63. minutě.

Smůlu měl český reprezentační brankář Jaroslav Drobný, který za Herthu Berlín odchytal proti Ventspilsu jen 20 minut, než si při nešťastném pádu poranil pravý stehenní sval a musel vystřídat. Rozsah zranění ukáže až páteční lékařská prohlídka. Hertha bez něj neudržela vedení a s lotyšským mistrem jen remizovala 1:1.

Brankář fotbalistů Herthy Berlín Jaroslav Drobný opouští hřiště na nosítkách.foto: Reuters/Fabrizio Bensch

Nedařilo se ani dalšímu německému celku Hamburku. Lídr bundesligy nepotvrdil dobrou formu a překvapivě prohrál 0:3 na hřišti Rapidu Vídeň. Jasnou porážku neodvrátili ani čeští reprezentanti David Rozehnal a David Jarolím.

Kapitán Hamburku David Jarolím (vzadu) napadá Steffena Hofmanna z Rapidu Vídeň.foto: Reuters/Heinz-Peter Bader

Brémy zachraňovaly Němcům reputaci

Reputaci německých týmů alespoň trochu zachraňovaly Brémy. Loňský finalista Poháru UEFA však měl namále, když na hřišti Nacionalu Funchal přišel o dvoubrankový náskok. Výhru Werderu 3:2 zařídil pět minut před koncem svým druhým gólem Pizarro.

Poslední vítěz Poháru UEFA Šachtar Doněck začal jasným vítězstvím 4:1 nad Bruggami. Chyběl u toho Tomáš Hübschman, který nebyl ani na lavičce.

Jasnou výhru si připsal i anglický Everton, který doma přehrál AEK Atény 4:0. Částečně tak napravil zklamání ostrovních celků, když Fulham jen remizoval na hřišti CSKA Sofia a Celtic Glasgow prohrál 1:2 s přemožitelem Teplic Hapoelem Tel Aviv.

Fotbalová Evropská liga:
Skupina A:
Ajax Amsterodam - Temešvár 0:0, Dinamo Záhřeb - Anderlecht Brusel 0:2 (74. Bernárdez, 88. Legear).
Tabulka:
1.Anderlecht Brusel11002:03
2.Ajax Amsterodam10100:01
Temešvár10100:01
4.Dinamo Záhřeb10010:20
Skupina B:
FC Janov - Slavia Praha 2:0, Lille - Valencia 1:1 (86. Cervinho - 78. Mata).
Tabulka:
1.FC Janov11002:03
2.Lille10101:11
Valencia10101:11
4.Slavia Praha10010:20
Skupina C:
Hapoel Tel Aviv - Celtic Glasgow 2:1 (74. Vučičevič, 88. Lala - 25. Samaras), Rapid Vídeň - Hamburger SV 3:0 (35. Hofmann, 44. Jelavič, 75. Drazan).
Tabulka:
1.Rapid Vídeň11003:03
2.Hapoel Tel Aviv11002:13
3.Celtic Glasgow10011:20
4.Hamburger SV10010:30
Skupina D:
Heerenveen - Sporting Lisabon 2:3 (2. Sibon, 77. Dingsdag - 17., 40. a 88. Liedson), Hertha Berlín - Ventspils 1:1 (34. Pisczarek - 48. Gauračs).
Tabulka:
1.Sporting Lisabon11003:23
2.Hertha Berlín10101:11
Ventspils10101:11
4.Heerenveen10012:30
Skupina E:
Basilej - AS Řím 2:0 (11. Carlitos, 87. Almerares), CSKA Sofia - Fulham 1:1 (62. Michel - 65. Kamara).
Tabulka:
1.Basilej11002:03
2.CSKA Sofia10101:11
Fulham10101:11
4.AS Řím10010:20
Skupina F:
Panathinaikos Atény - Galatasaray Istanbul 1:3 (78. Salpingidis - 5. Elano, 48. Baroš, 58. vlastní Sarriegi), Sturm Štýrský Hradec - Dinamo Bukurešť 0:1 (81. Tamas).
Tabulka:
1.Galatasaray Istanbul11003:13
2.Dinamo Bukurešť11001:03
3.Sturm Štýrský Hradec10010:10
4.Panathinaikos Atény10011:30
Skupina G:
Lazio Řím - Salcburk 1:2 (59. Foggia - 82. Schiemer, 90.+3 Janko), Villarreal - Levski Sofia 1:0 (72. Nilmar).
Tabulka:
1.Salcburk11002:13
2.Villarreal11001:03
3.Lazio Řím10011:20
4.Levski Sofia10010:10
Skupina H:
Steaua Bukurešť - Šeriff Tiraspol 0:0, Fenerbahce Istanbul - Twente Enschede 1:2 (71. Mehmet Topuz - 75. a 80. Nkufo).
Tabulka:
1.Twente Enschede11002:13
2.Steaua Bukurešť10100:01
Šeriff Tiraspol10100:01
4.Fenerbahce Istanbul10011:20
Skupina I:
Benfica Lisabon - Borisov 2:0 (36. Nuno Gomes, 41. Cardozo), Everton - AEK Atény 4:0 (10. Yobo, 17. Distin, 37. Pienaar, 82. Jo).
Tabulka:
1.Everton11004:03
2.Benfica Lisabon11002:03
3.Borisov10010:20
4.AEK Atény10010:40
Skupina J:
FC Bruggy - Šachtar Doněck 1:4 (62. Geraets - 11. Gai, 19. Willian, 35. Srna, 75. Kravčenko), Partizan Bělehrad - Toulouse 2:3 (23. Krstajič, 67. Cléo - 30. a 38. Sirieix, 49. Pentecote).
Tabulka:
1.Šachtar Doněck11004:13
2.Toulouse11003:23
3.Partizan Bělehrad10012:30
4.FC Bruggy10011:40
Skupina K:
Sparta Praha - PSV Eindhoven 2:2, Kluž - FC Kodaň 2:0 (52. Juan Culio, 75. Traoré).
Tabulka:
1.Kluž11002:03
2.PSV Eindhoven10102:21
Sparta Praha10102:21
4.FC Kodaň10010:20
Skupina L:
Bilbao - Austria Vídeň 3:0 (8. z pen. a 24. Llorente, 56. Muniain), Nacional Funchal - Werder Brémy 2:3 (68. Felipe Lopez, 75. Halliche - 55. a 85. Pizarro, 39. z pen. Frings).