Hübschman pomohl brankou k vysoké výhře Šachtaru nad Toulouse

Český fotbalový reprezentant Tomáš Hübschman přispěl v Evropské lize brankou k vysoké výhře Šachtaru Doněck nad francouzským Toulouse 4:0. Ukrajinský vítěz posledního ročníku Poháru UEFA vyhrál i třetí zápas ve skupině J a s devíti body jasně kráčí za postupem. Třetí výhru ve čtvrtek vybojovali i fotbalisté Salcburku a Sportingu Lisabon.

Fotbalistu PSV Eindhoven Jonathane Reise napadá Hjalte Norregard z FC Kodaň.

Osmadvacetiletý Hübschman se trefil za Šachtar poprvé od dubna, když ve 39. minutě zvýšil už na 3:0. Z postu defenzivního záložníka se dostal až na hrot, kde tečoval střelu Rata okolo nohy brankáře a mohl se radovat z osmé branky za pět let v dresu ukrajinského celku. V druhé půli přidali fotbalisté Šachtaru čtvrtou branku a trenér Lucescu za rozhodnutého stavu po hodině hry Hübschmana stáhl ze hřiště.

Stoprocentní bilanci má nadále i Sporting Lisabon, který vyhrál na hřišti lotyšského Ventspilsu 2:1, a také úřadující Salcburk. Rakouský mistr ve skupině G doma porazil Levski Sofia 1:0 brankou bývalého záložníka Slavie Praha Dušana Šventa. Slovenský fotbalista se prosadil v nastaveném čase úvodní půle ranou z 20 metrů.

Ve skupině K porazil Eindhoven doma FC Kodaň 1:0 a vede tabulku o tři body před Spartou. Domácí byli blízko vedení už ve 33. minutě, ale útočník Reis neproměnil penaltu. Brazilec své zaváhání napravil v 72. minutě a gólem zařídil PSV těsné vítězství. Celý zápas odehrál na kraji obrany dánského celku Zdeněk Pospěch, jeho spoluhráč Libor Sionko zůstal opět jen na lavičce náhradníků.

Ve skupině B Lille navázalo na minulé vítězství 5:1 nad Slavií a doma porazilo Janov 3:0. O úvodní dvě branky se postarali nedávní soupeři českých reprezentantů v kvalifikaci o mistrovství světa. Nejprve otevřel skóre polský záložník Obraniak a po změně stran zvýšil slovenský útočník Vittek. V závěru skóre uzavřela největší hvězda týmu Hazard. Lille tak drží neporazitelnost a vede tabulku o dva body před Valencií.

Galatasaray Istanbul ukázal, že umí vyhrávat i bez gólů Milana Baroše. Český reprezentant tentokrát zůstal jen mezi náhradníky, turecký celek přesto doma přehrál Dinamo Bukurešť 4:1. Baroše střelecky zastoupily další velké hvězdy týmu Kewell, Elano a hned dvakrát Nonda.

Češi se radovali z výhry

Z výhry se radovali i další Češi. Reprezentanti David Jarolím a David Rozehnal pomohli Hamburku k těsnému vítězství 1:0 na hřišti Celtiku Glasgow. Heerenveen s Michalem Papadopulosem v útoku využil špatné formy Herthy Berlín a na jejím hřišti vyhrál rovněž 1:0. Posledních 24 minut u toho byl i Michal Švec.

Souboj stopera Anderlechtu Ondřeje Mazucha s útočníkem Lukášem Magerou, který odehrál posledních devět minut v dresu Temešváru, skončil bez branek. Magera sice v neděli dal v lize dvě branky, ovšem dnes začal opět jen na lavičce. Spokojenější tak byl Mazuch, který překvapivě nastoupil, přestože ho v týdnu trápily zdravotní problémy, a přispěl k udržení čistého konta.

Velkou ostudu zažil Everton, který utrpěl debakl 0:5 na hřišti Benfiky Lisabon. Po dvou brankách si připsali útočníci Cardozo a Saviola, jednou se trefil stoper Luisao. Pět gólů nastřílel i Hapoel Tel Aviv, který doma přehrál dosud neporažený Rapid Vídeň 5:1.

Utkání základních skupin fotbalové Evropské ligy:
Skupina A:
Temešvár - Anderlecht Brusel 0:0
Rozhodčí: Circhetta (Švýc.).
Ajax Amsterodam - Dinamo Záhřeb 2:1 (1:0)
Branky: 3. Suárez z pen., 81. Rommedahl - 90.+3 Tomečak. Rozhodčí: Einwaller (Rak.).
Skupina B:
Lille - FC Janov 3:0 (1:0)
Branky: 38. Obraniak, 63. Vittek, 84. Hazard. Rozhodčí: Ceferin (Slovin.).
Lille: Butelle - Vandam, Rami, Chedjou, Emerson - Balmont, Cabaye (81. Beria), Mavuba, Obraniak (74. Hazard) - Aubameyang (65. Gervinho), Vittek. Trenér: Garcia.
Janov: Amelia - Esposito (46. Palladino), Moretti, Bocchetti - Rossi, Milanetto, Jurič, Criscito (44. Sculli) - Palacio, Floccari (63. Figueroa), Mesto. Trenér: Gasperini.
Skupina C:
Celtic Glasgow - Hamburger SV 0:1 (0:0)
Branka: 63. Berg. Rozhodčí: Rocchi (Ita.).
Hapoel Tel Aviv - Rapid Vídeň 5:1 (1:1)
Branky: 30. vlastní Dober, 54. Mentešašvili, 59. Schechter, 69. Vermouth, 90. Lala - 32. Hofmann. Rozhodčí: Jakobsson (Isl).
Skupina D:
Ventspils - Sporting Lisabon 1:2 (0:1)
Branky: 64. Laizans z pen. - 6. Veloso, 85. Moutinho. Rozhodčí: Kever (Švýc.).
Hertha Berlín - Heerenveen 0:1 (0:1)
Branka: 36. Losada. Rozhodčí: Kapitanis (Kypr). ČK: 90.+4 Ebert - 76. Janmaat.
Skupina E:
Fulham - AS Řím 1:1 (1:0)
Branky: 24. Hangeland - 90.+3 Andreolli. Rozhodčí: Allaerts (Bel.). Čk: 77. Kelly (Fulham).
CSKA Sofia - Basilej 0:2 (0:1)
Branky: 20. a 63. Frei. Rozhodčí: De Sousa (Por.).
Skupina F:
Galatasaray Istanbul - Dinamo Bukurešť 4:1 (2:0)
Branky: 42. a 46. Nonda, 33. Kewel, 58. Elano z pen. - 63. N'Doye. Rozhodčí: Ingvarsson (Švéd.).
Panathinaikos Atény - Sturm Štýrský Hradec 1:0 (0:0)
Branka: 60. Salpingidis z pen. Rozhodčí: Rasmussen (Den).
Skupina G:
Salcburk - Levski Sofia 1:0 (1:0)
Branka: 45.+2 Švento. Rozhodčí: Kaasik (Est.).
Lazio Řím - Villarreal 2:1 (1:1)
Branky: 20. Zárate, 90.+2 Rocchi - 40. Eguren. Rozhodčí: Bebek (Chorv.). ČK: 68. Matuzalem (Lazio).
Skupina H:
Šeriff Tiraspol - Twente Enschede 2:0 (1:0)
Branky: 41. Balima, 90.+4 Franca. Rozhodčí: Asumaa (Fin.).
Steaua Bukurešť - Fenerbahce Istanbul 0:1 (0:0)
Branka: 59. Kazim Kazim. Rozhodčí: McDonald (Skot.).
Skupina I:
Borisov - AEK Atény 2:1 (0:1)
Branky: 51. Pavlov, 85. Alumona - 31. Blanco z pen. Rozhodčí: Szabo (Maď.). ČK: 53. Majstorovič, 90.+1 Arce (oba AEK).
Benfica Lisabon - Everton 5:0 (1:0)
Branky: 14. a 83. Saviola, 47. a 48. Cardozo, 52. Luisao. Rozhodčí: Ivanov (Rus.).
Skupina J:
Šachtar Doněck - Toulouse 4:0 (3:0)
Branky: 24. a 56. Luiz Adriano, 8. Fernandinho z pen., 39. Hübschman. Rozhodčí: Paixao (Port.).
FC Bruggy - Partizan Bělehrad 2:0 (1:0)
Branky: 4. a 58. Perišič. Rozhodčí: Dean (Ang.).
Skupina K:
PSV Eindhoven - FC Kodaň 1:0 (0:0)
Branka: 72. Reis. Rozhodčí: Kelly (Ir.).
Eindhoven: Isaksson - Manolev, Simons (61. Salcido), Rodriguez, Pieters (86. Vukovič) - Reis, Engelaar, Bakkal (61. Toivonen) - Afellay, Lazovič, Dzsudzsák. Trenér: Rutten.
Kodaň: Wiland - Pospěch, Laursson, Antonsson, Wendt - Nörregaard (77. Vingaard), Kvist, Hutchinson, Kristensen (76. Santin), Grönkjaer - N'Doye (76. Almeida). Trenér: Solbakken.
Skupina L:
Austria Vídeň - Werder Brémy 2:2 (0:1)
Branky: 73. Sulimani, 87. Schumacher - 19. a 63. Pizarro. Rozhodčí: Tagliavento (It.).
Bilbao - Nacional Funchal 2:1 (0:1)
Branky: 67. Etxeberria, 86. Llorente - 42. Rúben Micael. Rozhodčí: Vad (Maď.).