Baník koncertoval v Tbilisi, vstřelil šest gólů

PRAHA/TBILISI

Fotbalisté Baníku Ostrava smetli ve čtvrtek v Tbilisi gruzínského soupeře WIT Georgia šesti góly. Už v prvém utkání 2. předkola Evropské ligy tak nejspíše rozhodli o svém postupu do další fáze soutěže a mohou se těšit na páteční los 3. předkola ve švýcarském Nyonu. Třemi brankami se na koncertu Baníku podílel Fernando Neves, který zaznamenal tři góly, dva z toho z pokutového kopu.

Ilustrační foto

Neves dostal ve 33. minutě Baník do vedení, když centr Lukeše z pravé strany ještě domácí obrana odvrátila, ale opakovaný pokus Řezníka našel na malém vápně volného Nevese, který hlavičkoval přesně. „Byl to hodně důležitý gól, který nám přinesl uklidnění,“ podotkl trenér Miroslav Koubek.

V dalším průběhu Neves završil hattrick, když suverénně proměnil dva pokutové kopy. První nařídil německý arbitr za ruku Majsašviliho a zanedlouho druhý za faul brankáře Migaberidzeho na unikajícího Šenkeříka.

Druhý poločas byl koncertem Baníku. „Soupeři zjevně docházely síly. Vytvořili jsme si luxusní náskok do odvety, a navíc ve druhých 45 minutách předvedli výkon, na němž se dá stavět,“ těšilo Koubka.

S prvním poločasem ale spokojen nebyl. „Gruzínci nám byli rovnocenným protivníkem, a kdyby nám vstřelili gól z jedné ze dvou šancí, byla by naše pozice daleko složitější.“

Trenér gruzínského mužstva byl velice zklamaný. „Z loňska nám zbylo jen pět zkušených hráčů. Tým je silně omlazený a teprve se sehrává, což se na výsledku projevilo,“ řekl Merab Kočlašvili.

Odveta se hraje ve čtvrtek 22. července od 18 hodin na Bazalech.

Úvodní zápas 2. předkola fotbalové Evropské ligy
WIT Georgia - Baník Ostrava 0:6 (0:1)
Branky: 33., 57. z pen. a 64. z pen. Neves, 61. Pilík, 70. Neuwirth, 78. Hušbauer. Rozhodčí: Rafati - Bornhorst, Margenberg (všichni Něm.). ŽK: Majsašvili, Mikaberidze, Klimiašvili (všichni WIT). Diváci: 916.
WIT Georgia: Mikaberidze - Čankvetadze, Lomaja, Adamadze, Bechvaja - Majsašvili (82. Kasradze), Vasadze (67. Chimakadze) - Gurešidze, Lipartija (71. Janelidze), Klimiašvili - Kvaratschelja. Trenér: Kochlašvili.
Ostrava: Daněk - Řezník, Neuwirth, Bolf, Neves - Marek (68. Hušbauer), Lukeš, Greguš - Pilík (74. Šmejkal), Varadi, Šenkeřík (64. Frejlach). Trenér: Koubek.
Další úvodní zápasy 2. předkola
FK Atyrau (Kaz.) - Györ 0:2 (0:1), Tauras (Lit.) - Apoel Nikósie 0:3 (0:0), Rabotnički Skopje - FC Mika (Arm.) 1:0 (0:0), Valletta FC (Malta) - Ruch Chorzów 1:1 (0:1), OFK Bělehrad - Torpedo Žodino (Běl.) 2:2 (1:1), Ventspils (Lot.) - Teteks (Mak.) 0:0, Honka Espoo (Fin.) - Bangor City (Wal.) 1:1 (1:0), FK Baku - Budučnost Podgorica (Č. Hora) 2:1 (0:1), ND Gorica (Slovin.) - Randers (Dán.) 0:3 (0:0), Olimpia Balti (Mold.) - Dinamo Bukurešť 0:2 (0:1), Myllykosken Pallo-47 (Fin.) - Sant Juliá (And.) 3:0 (1:0), Elfsborg (Švéd.) - Iskra-Stali (Mold.) 2:1 (0:0), Austria Vídeň - Široki Brijeg (Bosna) 2:2 (0:1), Zestafoni (Gruz.) - Banská Bystrica 3:0 (1:0), Dinamo Minsk - Sillamäe Kalev (Est.) 5:1 (2:0), Anorthosis Famagusta (Kypr) - HNK Šibenik (Chorv.) 0:2 (0:1), Stabaek (Nor.) - Dněpr Mogilev (Běl.) 2:2 (1:2), Molde (Nor.) - Jelgava (Lot.) 1:0 (0:0), Gefle IF (Švéd.) - Dinamo Tbilisi 1:2 (0:1), Lausanne - Borac Banja Luka (Bosna) 1:0 (1:0), Kalmar FF (Švéd.) - Dacia Kišiněv 0:0, FC Differdange 03 (Luc.) - Spartak Zlatibor Voda (Srb.) 3:3 (2:2), Cercle Bruggy - TPS Turku 0:1 (0:1), Levski Sofia - Dundalk (Ir.) 6:0 (3:0), Bröndby Kodaň - FC Vadúz (Licht.) 3:0 (0:0), Šiauliai (Lit.) - Wisla Krakov 0:2 (0:0), Utrecht - KF Tirana 4:0 (3:0), Maccabi Tel Aviv - Budva (Č. Hora) 2:0 (0:0), Besiktas - Vikingur Göta (Faer. ostr.) 3:0 (1:0), NK Zrinjski Mostar (Bosna) - Tre Penne (San Marino) 4:1 (4:1), Suduva (Lit.) - Rapid Vídeň 0:2 (0:1).