Utrápený Žižkov se rozloučil s Pohárem UEFA

Spíše bitvu než pohledný fotbal nabídla odveta 1. kola Poháru UEFA mezi Viktorií Žižkov a dánským Bröndby Kodaň. Sebevědomí hosté v Praze uhlídali jednobrankový náskok z vlastního hřiště a v závěru navíc udeřili. Po dvou hubených výhrách 1:0 si tak vysloužili postup do dalšího kola.

Jen jednu změnu provedl kouč Hradecký v sestavě Žižkova oproti úvodnímu klání. Zraněného kapitána Pikla nahradil navrátilec Šebesta. Hradeckého protějšek Laudrup vsadil na stejnou jedenáctku, která před třemi týdny vybojovala v dánské metropoli vítězství.

Ačkoliv pro Žižkov byl zápas zároveň částí oslav stého výročí založení klubu, podle výkonu na trávníku to na žádné mecheche nevypadalo. Dánové byli od počátku aktivnější a mírně nebezpečnější, skutečných šancí ale bylo poskrovnu.

Domácí se v prvním poločase moc nepřiblížili splnění plánu - dát rychlý gól a smazat manko. Naopak, cestu za postupem mohl po chybě červenobílé obrany ztížit Kahlenberg. Míč se mu však zamotal mezi nohy a místo střely upadl.

Žižkov si svou příležitost schoval až do 40. minuty, v níž se po dlouhém Ščasného centru před odkrytou brankou marně natahovali Šebesta s Oravcem. Paradoxně tyto dva náznaky šancí byly nejnebezpečnějšími akcemi první půle.

Daugaardův trest

Změna herního rytmu nepřišla ani po obrátce. Oba týmy spoléhaly na zajištěné obrany, místo povedených kombinací byly k vidění nepřesné přihrávky. A nuda v Praze tak pokračovala...

Až v závěru si Žižkovští vzpomněli, že dohánějí gólové manko, přitlačili na pilu a byli blízko gólu. Dvakrát mohl rozveselit solidně zaplněné ochozy Oravec. Zejména druhá příležitost jasně volala po gólu, když z pravé strany vtrhl do šestnáctky a ranou ke vzdálenější tyči hledal mezeru v Zazově postoji. Štěstěna mu ale nepřála, stejně jako o chvíli později Chihurimu.

A tak přišel trest, to se těsně před koncem hlavou prosadil obránce Daugaard a rozhodl o dánském postupu.

Viktoria Žižkov vs. Bröndby Kodaň 0:1
Poločas: 0:0. Branka: 88. Daugaard. Rozhodčí: Lehner - Buch, Zauner (všichni Rak.). ŽK: Mlejnský, Chihuri - Jonson. Diváci: 3162. První zápas 0:1, postoupilo Bröndby Kodaň.
Žižkov: Pižanowski - Buryán, Mlejnský, Klimpl, Mikulík - Ščasný, Sabou, Chihuri, Dirnbach (90. Mikolanda) - Oravec, Šebesta (65. Janoušek). Trenér Hradecký.
Bröndby: Zaza - D. A. Johansen, Jakobsson, Nielsen, Daugaard - Kamper (61. Olesen), Retov, Wieghorst - Kahlenberg, Jonson (82. Johansen) - Bagger (70. Foldgast). Trenér M. Laudrup.