Necid zajistil dvěma góly postup CSKA, Poznaň slaví skalp Manchesteru

Fotbalisté CSKA Moskva jsou prvním postupujícím celkem ze skupiny Evropské ligy. Dvěma góly se na čtvrteční domácí výhře 3:1 nad Palermem ve 4. kole podílel útočník Tomáš Necid. Palermo, které hrálo hodinu o deseti bez vyloučeného Antonia Nocerina, si tak výrazně zkomplikovalo šanci na postup; v příštím utkání musí porazit pražskou Spartu. Postoupil také běloruský Borisov ze skupiny E.

Tomáš Necid (vlevo) oslavuje se spoluhráčem z CSKA Moskva Markem Gonzalezem gól vstřelený Palermu.

Necid, který v základní sestavě dokonale zastoupil zraněného konkurenta Seydoua Doumbiu, se prosadil po přestávce a dvěma góly během čtyř minut otočil špatně rozehraný duel. Jednadvacetiletý reprezentant, který v soutěži zaznamenal už tři branky, se poprvé trefil tvrdou ranou z otočky. V druhém případě zblízka zakončil akci autora první branky Japonce Keisukeho Hondy.

Palermo začalo v Moskvě dobře a už v desáté minutě ho poslal do vedení útočník Massimo Maccarone, který po přihrávce uzdraveného kapitána Fabrizia Miccoliho až ve čtvrtém utkání skupiny ukončil neprůstřelnost CSKA. Naděje sicilského celku však snížil ještě v prvním poločase záložník Nocerino, vyloučený za dvě žluté karty během čtvrthodiny.

Domácí, kteří neprohráli jedenáctý soutěžní zápas za sebou, využili početní výhodu třemi rychlými góly už během první desetiminutovky druhého poločasu. Stoprocentně úspěšnému ruskému celku se tak povedl jubilejní stý zápas v evropských soutěžích a počtvrté za sebou ve skupině nasázel soupeři tři branky.

Polák zachránil remízu Anderlechtu

Mezi střelce Evropské ligy se zapsal i Jan Polák, jenž zachránil Anderlechtu remízu 1:1 na stadionu AEK Atény. Záložník bruselského celku v 55. minutě premiérovým zásahem v soutěži po sedmi minutách odpověděl na proměněnou penaltu domácího Blanka a zachoval svému celku naději na postup. Bývalý fotbalista Liberce a Norimberku odešel ze hřiště v 78. minutě, celé utkání odehráli v dresu Anderlechtu obránci Ondřej Mazuch a Jan Lecjaks.

Atlético Madrid s Tomášem Ujfalušim a Leverkusen s Michalem Kadlecem vyhrály svá utkání shodně až díky brankám v závěru. Německému celku zajistil domácí výhru 1:0 nad Arisem Soluň až v poslední minutě Chilan Arturo Vidal. Španělský obhájce trofeje porazil Rosenborg v Trondheimu 2:1 zásluhou trefy portugalského záložníka Tiaga z 84. minuty.

O tom, že zápas končí až po závěrečném hvizdu se na vlastní kůži přesvědčili fotbalisté Manchesteru City. Dosud vedoucí celek skupiny A na hřišti Lechu Poznaň v 51. minutě smazal zásluhou Adebayora jednobrankový náskok domácích, v 56. a 90. minutě ale inkasoval další dvě branky a přišel o čelní pozici. Na kontě má ale stejně bodů jako vedoucí polský tým, třetí Juventus ztrácí po bezbrankové remíze se Salcburkem tři body.

Druhý anglický zástupce Liverpool navázal na dvě ligová vítězství za sebou a na stadiónu Anfield Road zdolal zásluhou čistého hattricku kapitána Stevena Gerrarda Neapol 3:1. Svěřenci trenéra Roye Hodgsona sice po prvním poločase prohrávali, ale po přestávce střídající Gerrard v posledních čtrnácti minutách utkání otočil.

Evropská liga - 4. kolo základních skupin
Skupina A
Lech Poznaň - Manchester City 3:1 (1:0)
Branky: 30. Injač, 86. Arboleda, 90. Mozdzen - 51. Adebayor. Rozhodčí: Vink (Niz.).
Juventus Turín - Salcburk 0:0
Rozhodčí: Stalhammar (Švéd.).
Skupina B
Rosenborg - Atlético Madrid 1:2 (0:1)
Branky: 52. Henriksen - 4. Agüero, 84. Tiago. Rozhodčí: Bezborodov (Rus.).
Leverkusen - Aris Soluň 1:0 (0:0)
Branka: 90. Vidal. Rozhodčí: Miguel (Port.).
Skupina C
Gent - Sporting Lisabon 3:1 (1:1)
Branky: 7. Smolders z pen., 79. Conte, 82. Arbeitman - 39. Saleiro. Rozhodčí: Rasmussen (Dán.). ČK: 77. Abel (Sporting).
Levski Sofia - Lille 2:2 (1:1)
Branky: 11. Dembélé, 82. Gadjev - 35. De Melo, 88. vlastní Ivanov. Rozhodčí: Mažič (Srb.).
Skupina D
FC Bruggy - Dinamo Záhřeb 0:2 (0:0)
Branky: 55. Sammir, 59. Biščan. Rozhodčí: Einwaller (Rak.).
PAOK Soluň - Villarreal 1:0 (1:0)
Branka: 70. Vieirinha. Rozhodčí: Braamhaar (Niz.).
Skupina E
Borisov - Šeriff Tiraspol 3:1 (1:1)
Branky: 16. Rodionov, 70. Pavlov, 75. Bressan - 32. Erochin. Rozhodčí: Malek (Pol.).
Dynamo Kyjev - Alkmaar 2:0 (0:0)
Branky: 47. a 61. Milevskij. Rozhodčí: Berntsen (Nor.)
Skupina F
CSKA Moskva - Palermo 3:1 (0:1)
Branky: 50. a 54. Necid, 47. Honda - 10. Maccarone. Rozhodčí: De Sousa (Port.). ČK: 31. Nocerino (Palermo).
Skupina G
Hajduk Split - Petrohrad 2:3 (0:1)
Branky: 69. Ljubijič, 82. Vukosič - 32. Jonov, 47. Huszti z pen., 51. Rosina. Rozhodčí: Iturralde González (Šp.).
AEK Atény - Anderlecht 1:1 (0:0)
Branky: 48. Blanco z pen. - 55. Polák. Rozhodčí: Kever (Švýc.).
Skupina H
Getafe - Stuttgart 0:3 (0:1)
Branky: 26. Marica, 64. Gebhart, 76. Harnik. Rozhodčí: Strahonja (Chorv.). ČK: 79. Marica (Stuttgart).
Odense - Young Boys Bern 2:0 (1:0)
Branky: 12. a 60. Andreasen. Rozhodčí: Stavrev (Mak.).
Skupina I
PSV Eindhoven - Debrecín 3:0 (2:0)
Branky: 22. Afellay, 44. Reis, 88. Wuytens. Rozhodčí: Courtney (Sev. Ir.).
Sampdoria Janov - Metalist Charkov 0:0
Rozhodčí: Teixeira Vitienes (Šp.).
Skupina J
Sevilla - Karpaty Lvov 4:0 (3:0)
Branky: 9. a 42. Alfaro, 31. Cigarini, 51. Negredo. Rozhodčí: Yildirim (Tur.).
Paris St. Germain - Dortmund 0:0
Rozhodčí: Královec (ČR).
Skupina K
Liverpool - Neapol 3:1 (1:0)
Branky: 76., 88. z pen. a 89. Gerrard - 28. Lavezzi. Rozhodčí: Fautrel (Fr.).
Steaua Bukurešť - Utrecht 3:1 (1:1)
Branky: 52. a 53. Stancu, 29. Surdu - 33. Mertens. Rozhodčí: Suchina (Rus.).
Skupina L
Rapid Vídeň - CSKA Sofia 1:2 (0:0)
Branky: 56. Salihi z pen. - 50. Jančev, 65. Marquinhos. Rozhodčí: Lee Evans (Wales).
FC Porto - Besiktas Istanbul 1:1 (1:0)
Branky: 36. Falcao z pen. - 61. Nihat. Rozhodčí: Tagliavento (It.). ČK: 60. Rodriguez - 65. Toroman.