Český mistr zachraňoval reputaci! Sparta neměla nárok, Liberec vyfasoval bůra

roj, mmSport.cz

Český fotbal na domácí scéně nuceně spí, pohároví vyslanci ale mají napilno. Ve čtvrtečních zápasech 2. kola základních skupin Evropské ligy bodovala pouze mistrovská Slavia, která v závěru utkání s Leverkusenem využila dlouhou přesilovku a díky trefě střídajícího Petera Olayinky zvítězila 1:0. Další dva zástupci naservírovali fanouškům debakly. Sparta veze ze hřiště AC Milán výprask 0:3 a minule vítězný Liberec tentokrát vyfasoval příděl 1:5 v Bělehradě od Crvene zvezdy.

Hrdina, typ hráče, jakého mužstvo potřebuje, chválí Petera Olayinku Jindřich TrpišovskýVideo: Sport.cz, SK Slavia Praha

Sešívaní toužili proti Leverkusenu napravit úvodní porážku ze hřiště Beer Ševy 1:3. Nahrálo jim i brzké vyloučení Bellarabiho ve 22. minutě za faul na Provoda, ale Bayer bez momentálně zraněného českého reprezentanta Patrika Schicka v oslabení dlouho odolával. Přežil i kritickou chvíli v 65. minutě, kdy Nicolae Stanciu kopal penaltu, ale neuspěl ani s dorážkou.

Výhru nakonec zařídil střídající Olayinka, který se po rohovém kopu vrhl bez bázně za míčem a hlavou vystřelil domácím plný bodový zisk. Důležitý, protože po výhře Nice nad Beer Ševou mají po 2. kole všechny celky ve skupině C po třech bodech.

Neproměněná penalta? Dnes ta mentalita byla správná, takže jsme to překonali, říkají slávistéVideo: Sport.cz, SK Slavia Praha

Peter Olayinka (třetí zleva) střílí hlavou vítězný gól Slavie v utkání Evropské ligy proti Leverkusenu.

Sparta se po domácím fiasku s Lille (1:4) chtěla pokusit na San Siru o zázrak. Hvězdný Ibrahimovic se proti ní sice neprosadil, protože v první půli poslal pokutový kop jen do břevna, ale tím výčet pozitiv pro lídra české nejvyšší soutěže končí.

Zlatan Ibrahimovic z AC Milán po neproměněné penaltě proti Spartě.

Rossoneri byli od začátku jasně lepší, skóre zaslouženě otevřel v první půli Díaz. Po přestávce se trefil náhradník za odstoupivšího Ibrahimovice Leao a šance na solidní výsledek pro hosty definitivně utnul Dalot. Letenští jsou tak ve skupině bez bodu poslední a proti Celtiku budou příště mít co dělat, aby své postupové naděje nepohřbili úplně.

Liberci se po senzační výhře nad Gentem dalšího favorita zaskočit nepodařilo. Rychlé dva údery Severočechům zasadil v úvodu El Fardou Ben. Matoušek sice před přestávkou parádním gólem vykřesal naději. Hosté ožili i herně, ale ve druhé půli už gólově úřadovali jen domácí, kteří Slovanu nadělili další tři branky.

Radost fotbalistů CZ Bělehrad z gólu proti Liberci.

Evropská fotbalová liga - 2. kolo:
AC Milán - Sparta 3:0
Branky: 24. Díaz, 57. Leao, 66. Dalot
CZ Bělehrad - Liberec 5:1
Branky: 7., 22. El Fardou Ben, 50. Gajič, 67. Katai, 70. Falcinelli - 41. Matoušek
Slavia - Leverkusen 1:0
Branka: 80. Olayinka
Výsledky dalších zápasů Evropské ligy najdete ZDE.