Favorité se loučí s Pohárem UEFA

Podobně jako rotterdamskému Feyenoordu, ani v dalších zápasech 2. kola Poháru UEFA se nedařilo papírovým favoritům. Se soutěží se loučí hráči Borussie Dotmund, kteří utrpěli debakl v Sochaux, Racing Lens dostal opět třígólový příděl od Gaziantepsporu, Schalke 04 vypadlo s Bröndby Kodaň.

Tomáš Rosický z Dortmundu (v černém) prochází přes hráče Sochaux Soulemana Diawaru (vlevo) a Omara Dafa.

Fotbalisté dortmundské Borussie budou vzpomínat na zápas v Sochaux jen neradi. Po domácí remíze 2:2 jim soupeř v hustém dešti nasázel čtyři góly. Tak tvrdě Borussia naposledy v pohárech prohrála před patnácti lety v Bruggách. Zápas ovlivnila 4. minuta, v níž ležící Gambino v šestnáctce stáhl za trenýrky k zemi domácího útočníka, uviděl červenou kartu a ještě se kopala penalta.

Drama do poslední chvíle viděli diváci na stadiónu Bröndby Kodaň. Přemožitelé Viktorie Žižkov oplatili Schalke prohru z prvního zápasu 1:2 a musely rozhodnout penalty. Při nich exceloval gólman Zaza, naopak tradiční exekutor Hajto v předposlední sérii zklamal. Německý fotbal tak nebude mít v osmifinále Poháru UEFA jediný klub.

Kalich hořkosti si vypili do dna hráči Racingu Lens. V prvním zápase 2. kola dostali od Gaziantepsporu tři góly a to samé se opakovalo i na stadiónu Félixe Bollaerta. Turecký tým nečekaně dominoval i odvetě a teprve v závěru si dal vlastní gól. Lens dohrával v deseti, když byl bez předchozího napomínání vyloučen za ostrý faul zezadu kanonýr Moreira.

McManaman a spol. propadli v Polsku

O jedno z největších překvapení dosavadního vývoje letošního Poháru UEFA se postarali fotbalisté Groclinu Grodzisk. Svěřenci slovenského kouče Dušana Radolského po Hertě Berlín vyřadili dalšího favorita - Manchester City. Pátému týmu polské ligy k tomu v odvetě stačila bezbranková remíza, v Anglii hrál 1:1.

Proti Polákům stály hvězdy jako McManaman, Fowler, Anelka a další, ale domácí, v jejichž sestavě celý zápas odehráli Radek Mynář a Lumír Sedláček, odolali.

Namále měl i AS Řím na hřišti Hajduku Split. Domácí po 623 minutách přerušili sérii Italů bez inkasovaného gólu a dlouho to vypadalo, že zápas dovedou do prodloužení. Jenže v 85. minutě pohřbil jejich naděje brankář Runje.

Mladšímu bratrovi gólmana Olympique Marseille vyklouzl míč z rukou a pro Cassana bylo hračkou dopravit jej do sítě. Byl to právě talentovaný útočník, kdo v poslední minutě prvního zápasu vstřelil jeho jediný gól.

Parma nastřílela Salcburku celkem devět gólů

Skóre 2:1 během dvou zápasů nastřádal také Liverpool. V jeho základní sestavě se sice už objevil vyléčený Owen, ale po dlouhé pauze neproměnil ani jednu ze svých pět šancí. Jediný gól Liverpoolu, v jehož dresu na posledních dvacet minut nastoupil také Vladimír Šmicer, dal Australan Kewell.

Parma nezastavila svůj brankostroj proti Salcburku navzdory tomu, že z prvního zápasu měla náskok 4:0. Před hrstkou nejvěrnějších fanoušků přidala Rakušanům dalších pět gólů a v součtu dvou zápasů se postarala o nejtěžší porážku rakouského klubu v pohárech.

POHÁR UEFA, odvety 2. kola
Groclin Grodzisk - Manchester City 0:0
Rozhodčí: Frojdfeldt (Švéd.). Diváci: 5 500. První zápas 1:1, postupuje Grodzisk.
Dněpr Dněpropetrovsk - Dinamo Záhřeb 1:1
Poločas: 0:0. Branky: 64. Venglinskij - 62. Sedloski. Rozhodčí: Szabó (Maď.). Diváci: 24 000. První zápas 2:0, postupuje Dněpropetrovsk.
Torpedo Moskva - Villarreal 1:0
Poločas: 0:0. Branka: 71. Semšov. Rozhodčí: Ingvarsson (Švéd.). Diváci: 12 000. První zápas 0:2, postupuje Villarreal.
Parma - Salcburk 5:0
Poločas: 3:0. Branky: 1. a 25. Carbone, 47. a 86. Sorrentino, 43. Filippini. Rozhodčí: Ivanov (Rus.). Diváci: 3 000. První zápas 4:0, postupuje Parma.
Racing Lens - Gaziantepspor 1:3
Poločas: 0:1. Branky: 74. vlastní Bouazizí - 40. Bülent, 55. Namli, 85. Lazarov z pen. Rozhodčí: Messner (Rak.). ČK: 61. Moreira (Lens). Diváci: 32 000. První zápas 0:3, postupuje Gaziantepspor.
Bröndby Kodaň - Schalke 04 2:1 na penalty
Poločas: 2:1, 1:0, 3:1 na penalty. Branky: 16. Jakobsson z pen., 71. Jonson - 55. Agali. Rozhodčí: Beneš (ČR). Diváci: 25 817. První zápas 1:2, postupuje Bröndby.
Dinamo Bukurešť - Spartak Moskva 3:1
Poločas: 1:0. Branky: 29. a 75. z pen. Danciulescu, 59. Iordache - 85. Parfijonov z pen. Rozhodčí: Kapitanis (Kypr). ČK: 85. Barcauan (Dinamo). Diváci: 14 000. První zápas 0:4, postupuje Spartak.
Crvena zvezda Bělehrad - Rosenborg Trondheim 0:1
Poločas: 0:0. Branka: 51. Brattbakk. Rozhodčí: Costa (Portug.). Diváci: 53 000. První zápas 0:0, postupuje Rosenborg.
Aris Soluň - Perugia 1:1
Poločas0:1. Branky: 90. N. Papadopulos - 28. Margiotta. Rozhodčí: Leuba (Švýc.). Diváci: 15 000. První zápas 0:2, postupuje Perugia.
Molde - Benfica Lisabon 0:2
Poločas: 0:2. Branky: 33. a 45. Tiago. Rozhodčí: D'Urso (Angl.). Diváci: 3 200. První zápas 1:3, postupuje Benfica.
Sochaux - Borussia Dortmund 4:0
Poločas: 1:0. Branky 6. Frau z pen., 67. Santos, 76. Oruma, 89. Mathieu. Rozhodčí: Baskakov (Rus.). ČK: 4. Gambino (Dortmund). Diváci: 18 584. První zápas 2:2, postupuje Sochaux.
Auxerre - Utrecht 4:0
Poločas: 2:0. Branky: 25. a 47. Cissé, 26. Kapo, 55. Kalou. Rozhodčí: Vidlák (ČR). Diváci: 18 000. První zápas 0:0, postupuje Auxerre.
Newcastle United - Basilej 1:0
Poločas: 1:0. Branka: 14. vlastní Smiljanič. Rozhodčí: Fisker (Dán.). Diváci: 40 395. První zápas 3:2, postupuje Newcastle.
Hajduk Split - AS Řím 1:1
Poločas: 1:0. Branky: 33. Bule - 85. Cassano. Rozhodčí: Dougal (Skot.). Diváci: 35 000. První zápas 0:1, postupuje AS Řím.
Liverpool - Steaua Bukurešť 1:0
Poločas: 0:0. Branka: 49. Kewell. Rozhodčí: Meyer (Něm.). Diváci: 42 837. První zápas 1:1, postupuje Liverpool.
Hearts of Midlothian - Bordeaux 0:2
Poločas: 0:1. Branky: 8. Riera, 66. Feindouno. Rozhodčí: Gilewski (Pol.). Diváci: 17 587. První zápas 1:0, postupuje Bordeaux.
Wisla Krakow - Valerenga Oslo 0:0, 3:4 na penalty
Rozhodčí: Almeida Costa (Portug.). ČK: 129. Jalland (Valerenga). Diváci: 8 500. První zápas 0:0, postupuje Valerenga.
Real Mallorca - FC Kodaň 1:1
Poločas: 0:0. Branky: 68. Campano - 87. Albrechtsen. Rozhodčí: Wack (Něm.). Diváci: 7 000. První zápas 2:1, postupuje Mallorca.
Barcelona - Panionios Atény 2:0
Poločas: 2:0. Branky: 33. Saviola, 43. Luis García. Rozhodčí: Colombo (Fr.). ČK: 26. Luis Enrique (Barcelona). Diváci: 15 000. První zápas 3:0, postupuje Barcelona.
Sporting Lisabon - Genclerbirligi Ankara 0:3
Poločas: 0:2. Branky: 45. Tandogan, 45. Polga vlastní, 48. Cihan. Rozhodčí: Verbist (Belg.). Diváci: 20 000. První zápas 1:1, postupuje Genclerbirligi.
Zápas Maccabi Haifa - Valencia přeložen na 11. prosince.