Favorité se loučí s Pohárem UEFA

Nad síly největších favoritů bylo osmifinále Poháru UEFA. Fotbalisté Barcelony, římského AS i Liverpoolu nedokázali uspět v odvetách a soutěž pro ně končí. Vypadly i Bruggy, a tak čest českého fotbalu hájí jen stále zraněný Štěpán Vachoušek s Olympiquem Marseille, který v příštím kole narazí na Inter Milán.

Barceloně se nepovedlo to, co v minulém kole Teplicím - porazit doma Celtic Glasgow. Do tvrdé obrany skotského mistra bušili Ronaldinho a spol. marně, Celtic hlavně díky skvělému nováčkovi mezi tyčemi Marshallovi uhájil potřebnou bezbrankovou remízu.

Naděje AS Řím alespoň na prodloužení vydržely pouhou čtvrthodinu. Italové smazali náskok Villarrealu z prvního zápasu za 50 minut, pak ale snížil Brazilec Anderson a v zoufalém náporu si domácí Zebina už jen vykoledoval červenou kartu.

Tentokrát Baroš Liverpool nespasil

Stejným prohřeškem zabrzdil úsilí svých spoluhráčů z Liverpoolu Chorvat Biščan. V Marseille navíc zavinil penaltu, z níž Drogba vyrovnal a domácí přidali po změně stran druhý gól. Teprve poté vystřídal zraněného Owena Milan Baroš, ale obrana soupeře si na něj dala větší pozor než před dvěma týdny, kdy jí vstřelil gól.

Mallorca inkasovala od Newcastlu za 180 minut sedm branek, z toho tři od Shearera, a kouč Robson, který dnes prodloužil s britským klubem smlouvu, má dvojí důvod k oslavě.

Inter napodobil AC

Nejvydařenější zápas viděli diváci na San Siru. Hráči Interu chtěli dokázat, že nejsou o nic horší než konkurenční AC a také oni svého soupeře poslali domů čtyřmi brankami. Tu vítěznou vstřelil teprve 20 minut před koncem Nigérijec Martins.

Bruggy prohrály po pěti měsících doma a stálo je to postup. Klíč k jejich pevnosti našlo Girondins Bordeaux, což se v této sezoně dosud podařilo jen hráčům AC Milán. A i tentokrát dostaly Bruggy gól v závěru, postaral se o něj Maročan Šamách.

Celý zápas v dresu poražených odehrál reprezentační stoper David Rozehnal, ale ani on, ani jeho spoluhráči si žádnou pořádnou šanci nevytvořili.

Kežman dvakrát pokořil Auxerre

Dalšímu francouzskému klubu se přes protivníka z Beneluxu postoupit nepodařilo. Auxerre bez pěti opor včetně reprezentantů Mexese a Cissého prohrálo v Eindhovenu hladce 0:3, dvakrát jej pokořil Srb Kežman.

Valencie splnila proti tureckému klubu Genclerbirligi úlohu favorita až v prodložení. Trenérovi Benitezovi dokonale vyšlo střídání - Mista už za osm minut na hřišti smazal manko z Ankary a Vicente vstřelil v nastaveném čase vítězný gól.

Pohár UEFA - odvety osmifinále
AS Řím - FC Villarreal 2:1
Poločas: 1:0. Branky: 10. Emerson, 50. Cassano - 66. Anderson. Rozhodčí: Veissiére (Fr.). ČK: 88. Zebina (AS Řím). Diváci: 29 088.
První zápas 0:2, postupuje Villarreal.
Inter Milán - Benfica Lisabon 4:3
Poločas: 1:1. Branky: 45. a 70. Martins, 60. Recoba, 64. Vieri - 36. a 67. Nuňo Gomés, 77. Tiago. Rozhodčí: Sars (Fr.). Diváci: 27 638
První zápas 0:0, postupuje Inter.
FC Barcelona - Celtic Glasgow 0:0
Rozhodčí: Messina (It.). Diváci: 80 000.
První zápas 0:1, postupuje Celtic.
Real Mallorca - Newcastle United 0:3
Poločas: 0:0. Branky: 46. a 89. Shearer, 78. Bellamy. Rozhodčí: Plautz (Rak.). Diváci: 7000.
První zápas 1:4, postupuje Newcastle.
Olympique Marseille - FC Liverpool 2:1
Poločas: 1:1. Branky: 38. Drogba z pen., 58. Meité - 15. Heskey. Rozhodčí: Daudén Ibaňez (Šp.). ČK: 36. Biščan (Liverpool). Diváci: 57 000.
První zápas 1:1, postupuje Marseille.
PSV Eindhoven - AJ Auxerre 3:0
Poločas: 2:0. Branky: 4. a 27. Kežman, 73. van Bommel. Rozhodčí: Poll (Angl.). Diváci: 30 000.
První zápas 1:1, postupuje Eindhoven.
FC Bruggy - Girondins Bordeaux 0:1
Poločas: 0:0. Branky: 85. Šamách. Rozhodčí: De Santis (It.). Diváci: 23 700.
První zápas 1:3, postupuje Bordeaux.
Valencie - Genclerbirligi 2:0 pp
Poločas: 1:0, nastavení 1:0. Branky: 64. Mista, 94. Vicente. Rozhodčí: Temmink (Niz.). ČK: 86. Mustafa (Genclerbirligi). Diváci: 30 000.
První zápas 0:1, postupuje Valencie.