Babnič zařídil Olomouci vítězství nad Otači

KIŠINĚV

Zlepšený výkon po změně stran zajistil fotbalistům Sigmy Olomouc cenné vítězství v prvním utkání 2. předkola Poháru UEFA nad Nistru Otači 2:1. Olomouc sice s druhým týmem minulého ročníku moldavské ligy prohrávala gólem z penalty, ale Hudec hlavou vyrovnal a vítěznou branku vstřelil minutu před koncem rovněž hlavou Babnič.

Fotbalisté Olomouce svůj první zápas v letošním ročníku Poháru UEFA vyhráli

V úvodních deseti minutách se moldavský tým zatáhl do obranné ulity a přenechal iniciativu olomouckým fotbalistům, kteří ovládli střed hřiště a po křídelních únicích se dostávali do šancí. První vyřešil po Bednářově úniku brankář Bajraševskij, který o minutu později po Bouškově centru stačil vyrazit míč před hlavičkujícím Kučerou.

Fotbalisté Otači však brzy odhodili respekt a pustili se sami do vytrvalého tlaku. Nejdříve zahrozili dlouhými nakopávanými míči z hloubi vlastního pole, které nejčastěji směřovaly na rychlonohého Lichioiua, jenž zůstal osamocen na hrotu útoku. Poprvé Rumun prošel olomouckou obranou v 9. minutě a situaci vyřešil vyběhnutím brankář Vaniak. Toho nechali spoluhráči vyniknout ještě několikrát a jen jeho zásluhou Sigma udržela do poločasu čisté konto.

Prvním hrdinou Vaniak

Ve 13. minutě Vaniak zlikvidoval tvrdou Lichioiuovu ránu k tyči, o minutu později se protáhl po nebezpečně centrovaném míči. Nejvíce zatrnulo olomouckému trenérovi Uličnému ve 21.minutě, kdy Lichioiu po střetu s Romanem Hubníkem upadl v pokutovém území, maďarský rozhodčí ale penaltu neodpískal. Vaniak převzal roli hlavního hrdiny zápasu i v dalším průběhu, kdy vyrazil střelu Bursuca. Další šanci zmařil ve 37. minutě Pogrebanovi, který se prosmýkl obranou Sigmy a ocitl se zcela sám před olomouckým brankářem.

Nespokojenost s výkonem svých svěřenců dal najevo trenér Uličný hned dvěma poločasovými změnami. Boušku nahradil Glos a místo Reitera se v útoku objevil Babnič. Jenže než stačila Sigma naladit svou hru do útočných not, už prohrávala. V 50. minutě po souboji s obráncem Kovářem domácí Tkačuk teatrálně upadl a k údivu všech aktérů nařídil tentokrát rozhodčí penaltu. Brankář Vaniak sice vystihl směr Bursucovy střely, stačil si ale jen sáhnout na míč, který skončil za jeho zády v síti.

Dvě hlavičky zařídily výhru

Obdržená branka násobená pocitem křivdy vyprovokovala olomoucké fotbalisty k útočné hře. Aktivita vedla také k rychlému vyrovnání, když v 54. minutě si na trestný kop Kobylíka z levé strany vyskočil nejvýše Hudec a hlavou vyrovnal. O pouhé dvě minuty později vystihl Kobylík u půlicí čáry špatnou rozehrávku obránce, v rychlém sólovém protiútoku si ale neporadil s brankářem Bajraševským.

Iniciativně hrající fotbalisté Sigmy si vypracovali v 72. minutě další vyloženou šanci. Po trestném kopu Kobylíka nechala obrana Otači zcela volného Romana Hubníka, jenž z bezprostřední blízkosti pouze hlavičkoval do brankáře. Moldavský tým se pokoušel v závěru zvrátit výsledek utkání dvakrát, ale zaváhal v koncovce. Poslední slovo tak měli olomoučtí fotbalisté a úspěšný střelec Babnič.

Nistru Otači - Sigma Olomouc 1:2 (0:0)
Branky: 51. Borsuc z pen. - 54. Hudec, 89. Babnič. Rozhodčí: Bede - Vamos, Heibl (všichni Maď.). ŽK: Tkačuk - R. Hubník. Diváci: 1200.
Nistru Otači: Bajraševskij - Gnatěv, Lasčenkov (75. Solin), Ostap - Bursuc, Lupascu, Popescu (75. Maciura), Grošev - Pogreban, Tkačuk (69. Malickij) - Lichioiu. Trenér: Maciura.
Olomouc: Vaniak - R. Hubník, Hudec, Kovář, Randa - Bouška (46. Glos), Zbožínek, Kučera, D. Kobylík - Bednář (83. Schulmeister), Reiter (46. Babnič). Trenér: Uličný.