Olomouc ztratila postup za osm minut

OLOMOUC

Fascinující bitva měla konec jako z tragédie. Obrovská smůla zastavila fotbalisty Olomouce na cestě do základní skupiny Poháru UEFA, když ještě dvanáct minut před koncem měli postup přes favorita ze Zaragozy v rukách. Porážka 2:3 je nevídaně krutá. Postup tak utekl Olomouci mezi prsty a chybělo tak málo. Rozhodla poslední fáze bitvy, přesně dvanáct posledních minut.

"Poslední minuty byly katastrofální, hrůza. Ale soupeř byl v závěru čím dál lepší, život půjde dál," pravil smířeně kouč Petr Uličný. Nástup měla přitom Sigma jako z pohádky. Přesně to, co si celý tým vysnil, se vyplnilo. První šance skončila gólem! A Uličný se projevil jako dokonalý prorok. "Dá ho Hudec," řekl před utkáním.

Stalo se. Kobylík v 11. minutě zatočil přímý kop, obránce se po míči vrhl střemhlav a stadión ani nevěřil tomu štěstí - 1:0, ztráta z prvního boje vymazána. Ukázalo se, že náhodou Zaragoza v posledních dvou kolech španělské ligy sedmkrát inkasovala a že si neví rady hlavně s centry do malého vápna, právě v něm Hudec vynikl. Hosté se nestačili divit, trenér Victor Muňos poskakoval u lajny nakvašeně jako čertík, mával rukama, jenže jeho svěřenci se do šancí nedostávali.

Strhující boj

Střely zdálky gólman Vaniak likvidoval, byť mu dvakrát nešikovně balón vypadl. Domácí s tahounem Kobylíkem dřeli ve zběsilém tempu: narážečky, obrovský elán, snaha. A krátce po pauze se dočkali i druhé gólové odměny. Babnič byl zcela sám před gólmanem Luisem Garcíou a ten ho rukama poslal k zemi. Výsledek? Jasná penalta a žlutá karta brankáři navrch. Kobylík nic nevymýšlel a napálil míč doprostřed.

V tu chvíli Olomouc postupovala, stadión šílel. "I když Sigma vypadla, vážím si jejího skvělého výkonu," řekl Muňos po konci. Strhující boj, který bohužel nemohli sledovat čeští televizní diváci, pokračoval, sedmý tým španělské ligy dvojnásobným střídáním posílil ofenzívu a hnal se na zteč.

Další penaltu už sudí nepískl

A přišel klíčový a diskutovaný okamžik. Zapomenutý Babnič se dostal opět do souboje s gólmanem Luisem Garcíou, pád v šestnáctce, ale tentokrát nic. Chorvatský sudí si druhou penaltu nařídit netroufl, musel by brankáře vyloučit a chytat by šel hráč z pole...

Záhy přišel smutný zvrat. Nešťastná Olomouc ztratila postup neuvěřitelnou smůlou. Jeden napůl vlastní gól po teči obránce a čistý vlastenec Hudce během pár vteřin potopily město do smutku. Dokonalé k.o. Když pak vstřelil slavný Javi Moreno třetí gól za Vaniaka, lidé začali odcházet. "Rozhodla skvělá střídání, Javi Moreno i Balletti byli úžasní," uznal Uličný.

Olomouc - Real Zaragoza 2:3 (1:0)
Branky: 10. Hudec, 52. D. Kobylík z pen. - 78. Soriano, 80. vlastní Hudec, 86. Javi Moreno. Rozhodčí: Širič - Slivar, Novosek (všichni Chorv.). ŽK: Kovář, Špiláček, D. Kobylík - Soriano, Luis Garcia, Galletti, Ponzio. Diváci: 8764. První zápas 0:1, postoupila Zaragoza.
Olomouc: Vaniak - R. Hubník, Kovář, Hudec, Kučera - Randa (73. Bouška), P. Zbožínek, Špiláček, D. Kobylík - Bednář (49. Reiter), Babnič (81. Vyskočil). Trenér: Uličný.
Zaragoza: Luis García - Ponzio, Alvaro, Milito (29. Aranzabal), Toledo - Cani (53. Galletti), Movilla, Soriano, Sávio - Drulič (53. Javi Moreno), Vila. Trenér: Muňoz.