Plzeň - Coimbra 3:1Deset minut a tři góly hlavou stačily Plzni v duelu s Portugalci k obratu a výhře

19. Eduardo 0 : 1
47. Horváth 1 : 1
58. Ďuriš 2 : 1
80. Rajtoral 3 : 1

Plzeň

Během deseti minut druhé půle se povedl Plzni v úvodním duelu Evropské ligy s Coimbrou dokonalý obrat. Hlavičkami Horvátha a Ďuriše, dvou hráčů, kteří původně neměli v domácí sestavě vůbec figurovat, totiž napravila zpackaný první poločas, kdy měla sice proti Portugalcům navrch, ale po ojedinělém výpadu hostů přesto prohrávala. Obrat to byl ovšem zasloužený, neboť Vrbův tým protivníka jasně přehrál a výhru korunovanou třetím gólem Rajtorala a výhru si zasloužil.

Pavel Horváth z Plzně v utkání proti portugalské Coimbře.

Kapitána dali doktoři nakonec dohromady, takže na Coimbru vyrukovala Plzeň přece jen s Horváthem. Ba dokonce i slovenský útočník Ďuriš se na hrotu útoku namísto zraněného Bakoše objevil, i když měl kvůli zlomenému prstu na noze chybět také. Situace tudíž nebyla pro domácí vůbec tak prekérní, jak se ještě pár hodin před utkáním zdálo.

Deset minut a dost

Na hřišti to bylo patrné, neboť Vrbův tým začal v duchu svých pohárových zvyklostí hodně ofenzivně a hned v prvních deseti minutách si připravil dvě slibné příležitosti. Horovu střelu ovšem zblokoval jeden z hostujících obránců, Rajtoralovu ránu mířící pod břevno vytáhl brankář Ricardo na roh.

Po slibném úvodu ovšem jako když utne, protože s dobře organizovanou obranou Portugalců si domácí evidentně nevěděli rady. Hosté totiž vystavěli před Ricardem pohyblivou a discplinovaně si počínající hradbu tvořenou chvílemi až sedmi hráči, kterou nemohla zdlouhavá a dopředu signalizovaná kombinace Plzně přelstít. Zvláště, když plzeňskému snažení chybělo potřebné zrychlení, větší důraz v osobních soubojích a hlavně moment překvapení. Na Ďurišovi byla čtrnáctidenní absence přece jen patrná, Hanouskovi se vlbec nedařilo, Horovi tuplem ne.

První výpad Portugalcům stačil

Coimbře tudíž stačil první povedený výpad, aby šla do vedení. Po nepovedeném centru Horvátha totiž utekl po křídle Cissé, poslal míč do šestnáctky, kde si Procházka nerozuměl s gólmanem Kozáčikem a Wilson Eduardo celkem pohodlně skóroval.

Pro Plzeň samozřejmě rána, z níž se vzpamatovávala až do konce poločasu. Zvláště, když takřka vzápětí po inkasovaném gólu trefil hlavičkující Procházka jen břevno soupeřovy brány, zejména když Hanousek neprotlačil míč do sítě ani ze dvou kroků.

Deset minut k obratu stačilo

Deset minut po přestávce však stačilo, aby Plzeň převedla dokonalý obrat. Do druhé půle nastoupila jako vyměněná, přidala na pohybu, rychlosti a hlavně důrazu, najednou vyhrávala všechny osobní souboje a soupeře k ničemu nepouštěla.

Hodně jí pomohl rychlý vyrovnávací gól, který vzbudil v řadách soupeře spoustu nevole. Na Daridův rohový kop naskočil Horváth, hlavičkoval míč k bráně, kde Hora odtlačil gólmana Ricarda a balón propadl do sítě.

Zloba Portugalcům nic platná nebyla, sudí branku uznal a Plzeň se rozjela. Za deset minut přidal hlavičkující Ďuriš druhý gól a domácí zápas zcela ovládli. Slovenský útočník, který původně neměl vůbec nastoupil, dokonal obrat a za pár minut mohl dokonat i celý zápas. Jeho střelu však vykopli hostující obránci z brankové čáry, takže Coimbra ještě žila a doufala.

Několika protiútoky sice zkusila postrašit plzeňskou obranu, ale to bylo také všechno, nač se zmohla. Deset minut před koncem o osudu střetnutí a zaslouženém vítězství Plzně rozhodl po Hanouskově centru Rajtoral. I dotřetice hlavou, proti níž neměl Ricardo šanci a která pečetila zasloužený zisk prvních tří bodů do tabulky základní skupiny Evropské ligy.

Zápas Evropské ligy - skupina B
Viktoria Plzeň - Académica Coimbra 3:1
Branka: 47. Horváth, 57. Ďuriš, 80. Rajtoral - 19. Wilson Eduardo. Rozhodčí: Kaasik - Mutli, Vinogradov (všichni Est.). ŽK: Horváth, Kozáčik - Hallíš, Cissé, Ogu. Diváci: 10.845. Poločas 0:1.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Horváth, Darida - Rajtoral (90.+1 Malakjan), Hanousek, Hora (61. Zeman) - Ďuriš (75. Fillo). Trenér: Vrba.
Coimbra: Ricardo - Rodrigo Galo, Hallíš (46. Bruno China), Ferreira, Nivaldo - Makelele (73. Edinho), Flávio, Keita (64. Ogu) - Marinho, Cissé, Wilson Eduardo. Trenér: Emanuel.