Sparta - Bilbao 3:1Sparta se postarala o senzaci a po dvaceti letech zase porazila španělský tým

26. Zápotočný 1 : 0
40. Balaj 2 : 0
56. Hušbauer (penalta) 3 : 0
73. De Marcos 3 : 1

Dvacet let trvající "španělské" prokletí a čtyři porážky v řadě si fotbalisté Sparty nesli na hrbu do druhého utkání v základní skupině I Evropské ligy. Proti finalistovi minulého ročníku však byli na Letné proti minulým zápasům k nepoznání. Aktivním a nadšeným výkonem se postarali o senzaci, když baskické Bilbao zdolali 3:1 a španělského soupeře tak poprvé od roku 1992 dokázali porazit. Další duel čeká Spartu za tři týdny doma s izraelskou Šmonou.

Fotbalisté Sparty se radují z jedné ze tří branek, kterou vstřelili do sítě Bilbaa.

Ani tentokrát nemohl kouč Lavička poslat na hřiště kompletní jedenáctku. Kapitán Matějovský v ní sice nechyběl, na marodce však zůstal Vidlička a k němu se přidal i Kweuke. Hosté podle očekávání posadili jen na lavičku mistra světa a Evropy Llorenteho, který je podle kouče Bielsy z formy.

Letenští začali na vlastním trávníku aktivně. Několikrát se rýsovalo slibné přečíslení, ve finální fázi ovšem nebyli sparťané přesní. Bilbao začalo hodně ospale. Athletic rozhodně nepřipomínal tým, který loni ohromil celý kontinent spanilou jízdou až do finále Evropské ligy.

Přechod do útoku však měli Baskové bleskurychlý. V 19. minutě musel být brankář Vaclík moc a moc rád, že volný Aduriz netrefil patičkou slibný centr.

Zápotočný rozjásal Letnou

Vedení se tak ujala Sparta. Pamič vybídl lehkým bochánkem Kadlece ke skórování. Reprezentační útočník běžel úplně sám na gólmana – a trefil tyč. Pomoc nečekaně přišla od Iraizoze. Bomba Zápotočného sice prudká byla, pravý obránce však mířil přímo na gólmana. Jenže ten chyboval a propustil ve 25. minutě balón do sítě.

Vzápětí vyslal z voleje podobnou bombu Marcos, ale Vaclík si na ní pochutnal. A Letenští se dál tlačili dopředu. Po krásné akci Krejčího s Kadlecem měl velkou šanci Balaj, obránci stačili jeho střelu v poslední chvíli zblokovat. Druhému gólu ale mátožní Baskové stejně neušli. Pět minut před přestávkou centroval Hušbauer, hlavičkoval Balaj a Aduriz tečoval míč do protipohybu brankáře.

V kabině asi kouč Bielsa své nezdárné svěřence pořádně seřval, protože ti ve druhém poločase nabrali pekelnější tempo. Kapitán Gurpegi mohl záhy snížit, Vaclík však jeho gólovou hlavičku skvěle vyrazil.

Hušbauer pojistil z penalty náskok

A tak do třetice udeřila Sparta! Kadlec si došel pro faul na hranici šestnáctky a portugalský rozhodčí po poradě s brankovým kolegou nařídil penaltu. Míč si tentokrát vzal Hušbauer a s přehledem pokutový kop proměnil.

Bielsa nelenil, a již do 64. minuty využil všechna tři střídání. V 72. minutě Baskům přece jen svitla naděje. De Marcos dostal v šestnáctce až příliš prostoru a snížil. Víc ale Bilbao nestihlo, sparťané tak mohou slavit parádní pohárovou senzaci.

Sparta Praha - Athletic Bilbao 3:1 (2:0)
Branky: 25. Zápotočný, 40. Balaj, 56. z pen. Hušbauer - 72. De Marcos. Rozhodčí: De Sousa - Miranda, Santos (všichni Portugalsko). ŽK: Matějovský, Pavelka - Castillo, Muniain, Amorebieta, Herrera. Diváci: 13 752.
Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Jarošík, Pamič - Holek, Hušbauer - Kadlec (87. Přikryl), Matějovský (79. Pavelka), Krejčí (72. Skalák) - Balaj. Trenér Lavička.
Bilbao: Iraizoz - Iraola, Gurpegi, Amorebieta, Castillo (62. Herrera) - Iturraspe - Susaeta, Muniain, De Marcos, Gómez (57. López) - Aduriz (64. Llorente). Trenér Bielsa.