Sparta - Lyon 1:1Potřebovali bod a Hušbauer jim remízu také trefil. Fotbalisté Sparty v EL postupují!

46. Benzia 0 : 1
53. Hušbauer 1 : 1

První část plánu na velký český večer v Evropské lize vyšel na výbornou. Fotbalisté pražské Sparty doma remizovali 1:1 s Lyonem a bez ohledu na výsledek jejich posledního zápasu ve skupině I v Bilbau si zajistili postup do jarní části soutěže. Postupový gól vstřelil záložník Hušbauer. Také Olympique odjíždí z Prahy spokojený, pojistil si postup z prvního místa. Bilbao a Kirjat Šmona už jsou bez šance.

Jiří Jarošík děkuje společně se svými spoluhráči ze Sparty fanouškům.

Jen čtyři hráče v porovnání se základní sestavou z posledního ligového duelu poslal "vysmátý" Lyon na letenský trávník. Olympique už měl přece postup dávno v kapse a ve hře pro něj byla jen pojistka prvního místa.

Sparta se do bitvy o druhý postupový mečbol vložila s očekávanou jedenáctkou. Začala aktivně, ovšem pohybliví hráči Olympique jí brzy dali najevo, že i s druhou garniturou si zaslouží respekt. Již ve 12. minutě musel první náznak šance soupeře řešit Jarošík rukou za cenu žluté karty a Grenier pak měl výhodu přímého kopu z nebezpečné vzdálenosti. Neuspěl na první, ani druhý pokus.

Také Letenští se brzy přihlásili s první šancí. Krejčí ideálně vybídl do běhu Kweukeho, ten však svůj nájezd ze strany zakončil slabou střelou mířící na brankáře Vercoutreho. Kamerunský obr se nenechal otrávit a ukázal, že se asi rád dívá na fotbal v televizi. Po průniku a centru Zápotočného se totiž pokusil vystřihnout přes hlavu nůžky á la Ibrahimovič a Mexes. Na rozdíl od těchto šikulů však balón ve vzduchu netrefil a z parády nebylo nic.

Gourcuff trefil břevno

Kweuke si ale nedal pokoj a o něco podobného se ve 35. minutě po rohovém kopu pokusil znovu. Znovu bez efektu, vzápětí musel kamerunský útočník ubránit roh soupeře. Sparta pak měla velké štěstí, když Gourcuff tečovanou střelou z přímého kopu trefil břevno. V klidu hrající Lyon byl pohyblivější a lepší. Domácí se v závěru poločasu stáhli na vlastní polovinu a jen bránili, na nějakou útočnou aktivitu zcela rezignovali. Až v nastavení první půle měla i Sparta výhodu nadějného přímého kopu, po němž Krejčí branku netrefil.

Druhý poločas začal pro Spartu pohromou. Benzia se hned v první minutě dostal přes Jarošíka, brankář Vaclík vyběhl a náhradník za Gomise, Lisandra a spol. z úhlu trefil poloprázdnou branku.

Hušbauer nekompromisně vyrovnal

Trenér Lavička včas vytasil správného žolíka. V 53. minutě nevýrazného Kadeřábka vystřídal Přikryl, hned po prvním doteku s míčem utekl po pravém křídle, naservíroval míč do vápna a Hušbauer nekompromisní trefou vyrovnal.

Za znovu nerozhodného stavu bylo znát, že výsledek 1:1 pro oba soupeře řeší to, s čím do zápasu šli. Lyonu zajišťoval první místo a Spartě vytoužený postup z druhé příčky. Hrálo se tedy především na jistotu, dopředu oba protivníci vyráželi tak, aby zbytečně neotevírali obranu.

Sparta se tak po dvou letech zase vydá do Evropy i na jaře.

Sparta Praha - Olympique Lyon 1:1 (0:0)
Branky: 53. Hušbauer - 46. Benzia. Rozhodčí: Kakos - Akrivos, Tatzis (všichni Řecko). ŽK: Jarošík, Matějovský, Zápotočný - Koné. Diváci: 17 121.
Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Jarošík, Pamič - Holek - Kadeřábek (53. Přikryl), Hušbauer, Matějovský (90. Jirásek), Krejčí (90. Skalák) - Kweuke. Trenér Lavička.
Lyon: Vercoutre - Réveillére, Koné, Umtiti, Monzón - Grenier, Fofana - Ghezzal, Gourcuff (67. Plea), Ferri - Benzia (71. Novillo). Trenér Garde.