Coimbra - Plzeň 1:1Plzeň podruhé za sebou přežije zimu v Evropě. V Coimbře potřebný bod urvala

57. Horváth (penalta) 0 : 1
88. Edinho (penalta) 1 : 1

Coimbra

Plzeň slaví! Podruhé v řadě mají fotbalisté Viktorie jistotu startu v jarní fázi evropských pohárů. Ve čtvrtek večer remizovali v pátém duelu skupiny B Evropské ligy v portugalské Coimbře 1:1, čímž si definitivně zajistili postup. Svěřenci trenéra Vrby tak navázali na minulou sezónu, tehdy přežili zimu coby třetí tým ve skupině Ligy mistrů.

Plzeňský kapitán Pavel Horváth (vlevo) se raduje z gólu do sítě Coimbry.

Tribuny do přestávky žádný ofenzivní karneval neviděly. Zvláště, když domácí borci nebyli schopni kloudné přihrávky, o kombinaci nemluvě. Nebýt útočných standardních situací Plzně, byli borci Coimbry bez šancí ohrozit Kozáčika. Paradoxně se totiž k ofenzivě nadechli výhradně jen po rohových kopech Západočechů.

Největší šanci domácím během prvního poločasu naservíroval plzeňský brankář, když v 8. minutě váhal před dotírajícím Edinhem s rozehrávkou a o míč přišel, Eduardovu střelu do prázdné branky však stačil s pomocí obránců sám brankář zablokovat.

Plzeň zdlouhavě rozehrávala, nechtěla zbytečně riskovat, aby soupeři neodevzdávala míč. Když už se po dvou rychlých kontrech Bakoš a Hora řítili sami na brankáře Ricarda, zastavil je chybně praporek asistenta Piaseckého.

Daridovu pumelici Ricardo vyrazil

Až posledních pět minut Plzeň ukázala hru, s kterou ovládla první polovinu domácí soutěže. Stačily dvě kolmé přihrávky za obranu z kopaček Ďuriše, respektive Horvátha. Jenže Hora si ve 42. minutě balón v pokutovém území moc předkopl, tudíž se nedostal k zakončení ani přihrávce na volného Bakoše. Dělovku Daridy minutu před poločasem pak Ricardo bravurně vyškrábl na roh.

Po obrátce stačil jediný výpad Západočechů a postupová tajenka byla vyřešena. Dias totiž skosil v pokutovém území pronikajícího Štípka, z nařízené penalty Horváth napálil míč neomylně k tyči a Plzeň mohla slavit.

Domácí připomínající partičku studentíku nahodile sebraných na nádvoří místní univerzity ve svém zoufalství nebyli schopni jakkoliv reagovat. Naopak po přiťuknutí od Hory mohl Portugalce definitivně setnout Darida, ale pálil jen do nohou Ricarda.

Vyrovnávací branka přišla také z penalty

Ani Čišovského penaltový faul na Cissého potrestaný gólem Edinha Západočechy o postup nepřipravil, byť dvě poslední minuty byly pro Vrbův tým krušné. Potřebný bod však Plzeň získala, a tak se domů vrací s pocitem vítězů.

Po dvanácti letech dokázal jeden český klub znovu dvakrát za sebou postoupit do jarní fáze evropských pohárů. Naposledy fotbalisté Slavie Praha po čtvrtfinále Poháru UEFA v sezóně 1999/2000 prošli v následujícím ročníku Poháru UEFA do jarního osmifinále.

Navíc díky postupu Sparty přežily po devíti letech dva české kluby zimu v pohárové Evropě. Tehdy prošly do jarní fáze Teplice a Sparta.

Académica Coimbra-Viktoria Plzeň 1:1 (0:0)
Branky: 88. Edinho z pen. - 57. Horváth z pen. Rozhodčí: Borski - Piasecki, Stefanski (vš. Polsko). ŽK: Dias, Ricardo, Wilson Eduardo, Marinho, Flávio - Darida, Hora. Diváci: 3717.
Coimbra: Ricardo - Dias, Real, Flávio, Ferreira - Ogu (69. Cissé), Keita, Cleyton - Marinho, Wilson Eduardo (81. Alfonso) - Edinho. Trenér: Emanuel.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka - Horváth, Darida - Štípek (73. Zeman), Ďuriš (85. Malakjan), Hora (88. Ševinský)  - Bakoš. Trenér: Vrba.