Petrželův Zenit ztratil jistotu postupu v Poháru UEFA

Ještě v poslední minutě čtvrtečního utkání Poháru UEFA na půdě Alemannie Cáchy drželi fotbalisté Zenitu Petrohrad vítězství a jistotu postupu do další fáze soutěže. Německý celek ovšem vyrovnal z pokutového kopu a svěřenci trenéra Vlastimila Petržely před posledním hracím dnem poháru musejí doufat, že Cáchy neuspějí v Aténách.

Účast mezi elitou si už dříve zajistily Schalke, Feyenoord Rotterdam, Steaua Bukurešť, Dněpropetrovsk a Newcastle. Dnes se k nim vedle přidaly také Middlesbrough, Partizan Bělehrad, Villarreal, Sevilla, Alkmaar, Lille a Benfica Lisabon. Naopak mezi vyřazenými je například Lazio Řím. O zbývajících účastnících rozhodne až poslední kolo a losovací osudí doplní osm klubů z třetích míst v Lize mistrů.

Pro Zenit zápas nezačal dobře a ruský klub s Šírlem a Marešem v základní sestavě musel dotahovat náskok domácích. Vyrovnání zařídil Radimov z penalty a čtvrt hodiny před koncem přidal druhý gól Gorškov. To už byl na trávníku i další člen české enklávy Hartig a udržet životodárný náskok přišel pomoci i Flachbart. Ale byl to právě český obránce, jehož faul v poslední minutě otevřel domácím dveře k vyrovnávací penaltě.

Auxerre si zastřílelo

Fotbalisty polského klubu Amica Wronki v Auxerre smetla gólová smršť. Hned z první akce se trefil Mignot a pak Belgičan Pieroni během jednadvaceti minut stihl hattrick. Zlý sen hostí však zdaleka nekončil. První brankář odstoupil pro zranění, druhý byl v 47. minutě vyloučen a rukavice si musel natáhnout záložník Burkhardt. Francouzi s Reném Bolfem v obraně vyhráli ve skupině F poprvé a jejich naděje ještě žije.

Benfica si vystřílela postup na půdě belgického Beverenu. Nezkušený domácí tým zatím nezískal v soutěži ani bod a i tentokrát se jeho šance rozplynuly hned v úvodu. Už v 3. minutě brankář Barry zastavil faulem norského útočníka Karadase, dostal červenou kartu a Simao proměnil penaltu. Slovinec Zahovič pak dvěma góly výhru zpečetil.

Rangers jistotu nemají

Dinamo Záhřeb vedlo ještě sedm minut před koncem nad Heerenveenem 2:0 a sahalo po postupu. Ale hosté nesložili zbraně a penaltou minutu před závěrečným hvizdem vyrovnali. Podobně dramatickou koncovku zažila Sevilla, kde pokutový kop v samém závěru zařídil domácím výhru nad AEK Atény a s ní i postup.

Nizozemský Alkmaar v duelu dvou týmů, které dosud neztratily ani bod, porazil Glasgow Rangers 1:0 a už má také vystaráno, zatímco Skotové ještě budou muset bojovat. Fotbalisté Partizanu Bělehrad a Villarrealu měli spočítané, že remíza ve vzájemném zápase bude pravděpodobně stačit oběma, a tak si body rozdělili.

Lazio Řím se ani ve svém posledním utkání výhry nedočkalo. V řeckém Egaleu dal sice Muzzi dvě branky, ale stačilo to jen na remízu.

Pohár UEFA, 2. kolo - 4. hrací den
Skupina E
Partizan Bělehrad - FC Villarreal 1:1 (0:1)
Branky: 66. Tomič - 17. Cazorla. Rozhodčí: Vollquartz (Dán.). Diváci: 30000.
FC Egaleo - Lazio Řím 2:2 (1:2)
Branky: 9. Chloros, 54. Agritis - 13. a 36. Muzzi. Rozhodčí: Layec (Fr.). Diváci: 1500.
AJ Auxerre - Amica Wronki 5:1 (4:1)
Branky: 5., 24. a 26. Pieroni, 1. Mignot, 56. Kalou - 17. Kryszalowicz. Rozhodčí: Duros (Řec.). ČK: 47. Czierzniak (Amica). Diváci: 7000.
AZ Alkmaar - Glasgow Rangers 1:0 (1:0)
Branka: 8. Landzaat. Rozhodčí: Jefet (Izr.). Diváci: 8000.
Dinamo Záhřeb - SC Heerenveen 2:2 (1:0)
Branky: 15. Bošnjak, 57. Pranjič - 84. Yildirim, 89. Huntelaar. Rozhodčí: Stuchlik (Rak.). Diváci: 15000.
SK Beveren - Benfica Lisabon 0:3 (0:2)
Branky: 21. a 59. Zahovič, 5. Simao z pen. Rozhodčí: Hansson (Švéd.). ČK: 3. Barry (Beveren). Diváci: 11000.
1. Benfica43019:59
2. Stuttgart32018:26
3. Záhřeb31118:54
4. Heerenveen31115:64
5. Beveren30032:140
Skupina H
Alemannia Cáchy - Zenit Petrohrad 2:2 (1:1)
Branky: 25. Meier, 90. Blank z pen. - 38. Radimov z pen., 76. Gorškov. Rozhodčí: Corpodean (Rum.). ČK: 90+1. Pinto (Cáchy). Diváci: 25000.
FC Sevilla - AEK Atény 3:2 (2:1)
Branky: 19. a 89. z pen. Baptista, 29. Antonito - 10. Lyberopulos, 46. Katsuranis. Rozhodčí: Braamhaar (Niz.). Diváci: 35000.