Rubriky:

Evropská liga

Přetrumfnout obavy. Tak Švejdík se Spartou zdolal Bilbao – a chce porazit i Chelsea, klidně 5:4

13. února 2013 11:47 - Praha

Seděl před úterním tréninkem v prosklené lóži a koukal, jak se na letenský trávník sype čerstvý sníh. „Kdo ví, třeba nám pomůže,“ usmíval se sparťanský stoper Ondřej Švejdík dva dny před životním zápasem fotbalové Evropské ligy proti Chelsea. „Spím dobře, jako před kterýmkoliv jiným zápasem. S tím já problémy nemám,“ ujišťoval obránce. Zápas Sparta - Chelsea se hraje ve čtvrtek od 19:00, přímý přenos ČT sport, on-line reportáž na Sport.cz.

 

Petr Horník, Právo

Který zápas je pro vás zatím největší?

Nejvýš ve Spartě stavím podzimní výhru nad Bilbaem. Nikdo nečekal, že bychom mohli finalistu Evropské ligy takhle přehrát. Atmosféra na stadiónu byla nádherná, to na mě hodně zapůsobilo.

Kvůli těžkému zranění jste se s profesionální kariérou už pomalu loučil. A teď vás čeká Chelsea!

V době, kdy jsem měl problémy s kolenem, by mě vůbec nenapadlo, že budu mít ještě šanci si s ní zahrát... Od té doby, co jsem se na hřiště vrátil, jsem vděčný za každý trénink, za každý zápas. Zvlášť v Evropské lize – a navrch s Chelsea! A vůbec největší zážitek si slibuji od odvety v Londýně.

Nemáte kromě běžné předzápasové nervozity také strach, jak dokážete jako stoper slavné hvězdy soupeře uhlídat?

Nervozita se hlásí před každým utkáním, i v lize s Příbramí. Pro strach či obavy ale není místo. Zápas s Chelsea je hodně medializovaný, kamarádi a známí se mě na něj ptají, píše se o něm každý den. Těším se a mobilizuje mě to i po mentální stránce.

Máte vyzkoušené, jak obavy zaplašit?

Jsou to mentální rituály. Když se vám do hlavy vkrádá strach a obavy, musíte je něčím přebít. Vzpomenout si na minulé vydařené zápasy, povedené zákroky, vybavit si, jak bych měl sehrát zápas příští. I proti Chelsea musíme jít na hřiště s tím, že chceme vyhrát. Jen to mě zajímá. Ne že pro nás porážka 1:2 bude pěkný výsledek.

Když vás člověk poslouchá, jako by slyšel mluvit trenéra Lavičku.

On se nás snaží na tyto mentální principy navést. Abychom si hodně věřili. Nakonec se s tím ovšem každý musí v hlavě vypořádat sám.

Před prvními zápasy s velkými favority, jakým je Chelsea, se říká: Hlavně uhrát takový výsledek, aby v odvetě šlo ještě o postup. Souhlasíte?

Já chci prostě vyhrát! A je mi jedno, jestli 5:4 nebo 1:0. A kdybychom vyhráli dvakrát, tak postoupíme, to je jednoduché... Jak začnete spekulovat, jaký výsledek by nám ještě mohl vyhovovat, je to špatně. Vím, co říkám, právě s Bilbaem jsem si ověřil, že to tak funguje. Také jsme nevěděli, co můžeme čekat, obavy o dobrý výsledek byly vcelku na místě. Tak jsme je prostě museli v hlavě přetrumfnout.

Ale jde to vůbec, když proti vám stojí palebná síla Torres, Mata, Lampard a spol...?

Klíčový je pro ně Mata. On řídí jejich hru, on posílá ostatní do šancí. Gól ale může dát kdokoliv.

Třeba právě mazák Lampard. Proti Spartě hrál již před deseti lety a teď se trefil v každém ze čtyř posledních ligových utkání.

Jo, teď mu to střílí, ale jednou ta jeho série musí taky skončit. Snad už na Spartě. (úsměv)

Na hřišti týmu, který celou zimu řešil problémy se zraněnými obránci a nemůže nasadit svého nejzkušenějšího stopera Jarošíka?

Bohužel, sestava bude zase jiná než v minulých zápasech Evropské ligy. V přípravě jsme si vyzkoušeli různé varianty. Jirka je zkušený hráč a dobrý kluk, ale je to jen fotbal. Nahradíme ho kvalitně.

A vy už víte, s kým ve stoperské dvojici nastoupíte?

Vím. Ale nepovím.

Budou fanoušci hodně překvapení?

Můžou být překvapení.

Takže vás doplní přeškolený záložník Mario Holek?

Ne, opravdu neřeknu.

Pavel Dosadil, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Evropská liga

Filtr článků - Evropská liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..