Rubriky:

Evropská liga

VIDEO: Plzeň čeká u Bosporu peklo. Fanoušci Fenerbahce na Borisov nesměli, i tak ale řádili a zasypali stadión světlicemi

23. února 2013 14:38 - Istanbul/Praha

Plzeňské fotbalisty čeká v osmifinále Evropské ligy peklo na zemi. A možná i peklo je slabé slovo, protože fanoušci istanbulského Fenerbahce řádí při každém zápase jako utržení ze řetězu. V padesátitisícových ochozech stadiónu Sükrüho Saracoglua, který stojí v asijské části Istanbulu, stejně jako před ním. Na čtvrteční odvetu vyřazovací části Evropské ligy s běloruským Borisovem sice diváci na tribuny nesměli, neboť disciplinární komise UEFA potrestala turecký klub uzavřením stadiónu za podzimní výtržnosti s Olympique Marseille, ale ani to fanouškům nezabránilo, aby trávník nebombardovali světlicemi.

Nic je nezastaví. UEFA je nepustila na stadión, tak se fanoušci Fenerbahce utábořili před ním. Pochopitelně v plné zbroji a s nezbytnými světlicemi a bengálskými ohni po ruce. Co na tom, že právě za odpalování světlic a vniknutí na hřiště ve vzpomínaném střetnutí v Marseille je stihl trest? Pokuta 40 tisíc eur a stadión uzavřený zatím na jeden zápas.

Světlice vyděsila domácí lavičku

Během odvety s Borisovem řádili zase. Na velkoplošných obrazovkách sledovali ultras utkání a na hřiště přitom posílali vzduchem přes tribuny stadiónu své pozdravy. A vynalézavě, neboť prskající světlice se snášely na trávník na padáčcích. Jedna dokonce dopadla na stříšku lavičky s domácími náhradníky a vyvolala mezi nimi paniku.

Nebylo to poprvé, co mělo Fenerbahce uzavřený stadión. V září před půldruhým rokem muselo hrát rovněž bez diváků, protože pro změnu zasáhl turecký fotbalový svaz.  Za násilnosti v přípravném střetnutí se Šachatarem Doněck potrestal klub tím, že měl hrát ligový duel s Manisasporem před prázdnými tribunami.

Nakonec ovšem trest změnil a povolil, aby do ochozů směly jen ženy a děti do dvanácti let. Přišlo jich jedenačtyřicet tisíc a vytvořily stejně bouřlivou atmosféru, jako chlapi.

Postarali se i o světový rekord

Jen mimochodem, ti se společně s příznivci konkurenčního Galatasaraye postarali o primát, který tureckému fotbalu patří dodnes. Při derby v nové aréně Galatasaraye totiž naměřili odborníci nejvyšší hladinu hluku, jaká kdy byla při sportovním klání zaznamenána. Vystoupala až ke 131,76 decibelu, čímž padl předchozí rekord naměřený v USA při americkém fotbale.

„Jasně že víme, že turečtí fanoušci dovedou vytvořit na stadiónu pořádné peklo. Ale i tak se na zápasy s Fenerbahce strašně těším. Pokud se nám podaří podat podobný výkon jako s Neapolí, máme určitě i proti Turkům šanci," má pro strach uděláno plzeňský Jan Kovařík, který nechytatelnou bombou ve čtvrtečním večeru položil základ k vítězství nad Italy i ve druhém zápase a k postupu do osmifinále Evropské ligy právě proti Fenerbahce Istanbul.

zp, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Evropská liga

Filtr článků - Evropská liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..