Evropská liga

Fotbalisté Alkmaaru skončili stejně tvrdě jako Eindhoven

6. května 2005 09:59 - ALKMAAR/MOSKVA

Nizozemští fotbaloví fanoušci museli druhý den za sebou strávit hořký konec svého klubu v evropských pohárech. Skoro přesně 24 hodin poté, co Eindhoven vypadl v semifinále Ligy mistrů s AC Milán gólem v nastavení, potkalo totéž Alkmaar v Poháru UEFA. Hráči Alkmaaru drželi postupovou naději dokonce dvě hodiny, po vypršení třiceti minut prodloužení v odvetě semifinále se Sportingem Lisabon už se dokonce viděli ve finále. Hlavička Miguela Garcíi ve 122. minutě zápasu ale jejich sen přetrhla.

Nestává se často, aby se nastavovalo i prodloužení, jehož část trvá patnáct minut. Ve čtvrtek jej dánský rozhodčí Larsen protáhl o celé dvě minuty a v Lisabonu jej za to velebí. Sporting si zahraje finále evropského poháru po 41 letech a díky dřívějšímu rozhodnutí UEFA rovnou na svém stadionu.

Jen těžko by se smiřovali hráči Sportingu s tím, kdyby jejich klub finále pouze pořádal. "Vidina zahrát si jej na vlastním stadionu nás hnala dopředu. Navíc náš týmový duch je takový, že nejsme poražení, dokud nezazní poslední hvizd," řekl po zápase kouč José Peseiro.

Nepříliš známý odborník je na vrcholu kariéry. Na lavičce Sportingu opakuje dva roky starý příběh Porta, vedeného v tu dobu rovněž teprve objevovaným Josém Mourinhem. Oba portugalské týmy, které prošly poměrně nečekaně do finále Poháru UEFA, se opírají o výjimečného brazilského střelce. Porto mělo Derleie, Sporting má Liedsona. Ve čtvrtek dal svůj devátý gól v soutěži a na vedoucího Shearera ztrácí jen dva zásahy.

Alkmaar: Zasloužili jsme si být ve finále

Alkmaar se spoléhal na člena širšího kádru dánské reprezentace Pereze. Útočník se trefil už po šesti minutách, ale víc už nedokázal. Jeho přímý kop z 25 metrů jen otřásl břevnem. Alkmaar stejně jako Eindhoven vstřelil doma tři góly, ale i to bylo na postup málo. "Je to ten nejhorší scénář, jaký si dovedete představit. Zasloužili jsme si být ve finále," řekl brankář Henk Timmer, který několikrát mokrý míč zázračně zastavil v cestě do sítě.

Stejně jako Eindhoven ale jeho tým nakonec vyřadil hráč, který by všechny své góly v kariéře spočítal na prstech jedné ruky. Ambrosini se za tři roky v Miláně trefil čtyřikrát, přičemž v Lize mistrů do středy na gól čekal, pro dvaadvacetiletého obránce Miguela Garcíu to byl premiérová trefa v sezóně.

Ani ve dvacátém domácím zápase v pohárech Alkmaar neprohrál, ale bylo mu to k ničemu. "Byli jsme tak blízko, je to hrůza. Když se díváte na hodiny a vidíte, že už je nastavení, a dostanete gól ze standardní situace... Ale i tak jsme pyšní na to, čeho jsme dosáhli," řekl obránce Barry Opdam.

V Moskvě zranila rachejtle brankáře Parmy

Jeho klub byl vysněným soupeřem kouče CSKA Moskva Valerije Gazzajeva, který se svým týmem postoupil do finále jako první. Gazzajev se obával výhody domácího prostředí Sportingu. I proto, že CSKA v Poháru UEFA letos nevyhrál venku jediný zápas.

Už teď je jisté, že soutěž bude mít na seznamu vítězů nové jméno: ani jeden z finalistů v Poháru UEFA dosud netriumfoval. Jako jediná ze čtveřice semifinalistů to dokázala Parma. Naposledy se před pěti lety radovala v Moskvě, ale teď ruskou metropoli opouštěla bez ohňostroje. Rachejtle, která zranila gólmana Bucciho, bouchla na počest CSKA.

Trenér Parmy chce nové utkání

Trenér Parmy Pietro Carmignani prohlásil, že kvůli incidentu podá klub oficiální protest u disciplinární komise UEFA. Bude prý požadovat nové utkání na neutrální půdě. Protože ale rozhodčí zápas nepřerušil, jako při podobných problémech v nedávném milánském derby, je šance na úspěch stížnosti mizivá. "V Miláně bylo těch rachejtlí daleko víc," bránil svůj klub Gazzajev.

Postižený Bucci, který musel ve 20. minutě střídat, prý utrpěl lehký otřes mozku. "Stěžuje si na závratě. Ale není to nic vážného," řekl Carmignani.

S vyřazením po prohře 0:3 se smířil rychle. "Nejsem žádný kouzelník. Za daných okolností jsme udělali maximum," uvedl trenér, který kvůli vytíženosti svých nejlepších hráčů boji o záchranu stavěl v poháru mladé náhradníky. "Kdybychom si mohli v lize odkládat zápasy, jako to dělá CSKA, výsledek by byl jiný," dodal.

Místo Chelsea potěšilo Abramoviče CSKA

Gazzajev nechtěl o problémech Parmy vůbec slyšet. "Je to jejich věc. I kdyby proti nám postavili školáky, budeme hrát stejně agresivně jako jindy. Možná by byl rozdíl ten, že bychom nedali tři, ale více gólů," připojil.

Jeho tým udělal radost i Romanu Abramovičovi, který nechyběl mezi pozvanými hosty a po zápase se radoval s ostatními. Do pohárového finále se tak dostal s týmem, od nějž to čekal méně. Místo jeho milióny vzkříšené Chelsea postoupil CSKA, který ruský boháč rovněž stále podporuje. Vlastnický vztah k moskevskému klubu nicméně UEFA Abramovičovi při svém loňském vyšetřování neprokázala.