Anaheim sbalil kufry šampiónům NHL

NEW YORK

Nečekaně brzy se rozjedou na dovolené hokejisté Detroitu, vítěze loňského Stanleyova poháru. Hráčům z města motorů totiž v prvním kole play-off pořádně přistřihli rudé perutě Kačeři z Anaheimu. Outsider si na šampiónech doslova smlsl, ani jednou je nenechal přičichnout k vítězství a sérii vyhrál jednoznačně 4:0.

Ani Curtis Joseph nespasil Detroit. Anaheim převálcoval šampióny ve čtyřech utkáních.

S takovou blamáží se musel obhájce nejcennější klubové trofeje světa vypořádat jen jednou, před dlouhými třiapadesáti lety polykali takovou hořkou pilulku hokejisté Toronta. Pikantní je, že tehdy poslali mistry z kola ven právě Rudá křídla.

Středeční klání rozhodl v šesté minutě prodloužení Steve Rucchin svým vůbec prvním gólem v sérii. Ale Detroit byl blízko vyřazení již v normální hrací době, Sergej Fjodorov zachraňoval naději 2:15 před třetí sirénou. Nakonec to nebylo Red Wings nic platné.

Předčasná radost detroitského Brendana Shanahana. V pozadí budoucí hrdina utkání Steve Rucchin.

Anaheimu byly před startem čtvrtfinálové série Západní konference dávány jen velmi malé šance, mnozí experti odsuzovali Kačery do role statistů a tipovali rychlý konec série v poměru 4:0. Trefili se, ale v opačném gardu...

Na senzaci se podílel také český forvard Petr Sýkora, který ale bodoval až v rozhodujícím duelu, kdy si připsal asistenci. Nejproduktivnějším mužem Mighty Ducks byl zelenáč Stanislav Čistov, autor dvou branek a přihrávky. Hlavní hvězdou týmu z Kalifornie byl ovšem výtečný gólman Jean-Sebastien Giguere, jenž se potkal v úvodu play-off s fantastickou formou a soupeři povolil jen šest branek. Čelil přitom 171 ranám a takovou vizitkou se proti ofenzivně laděnému Detroitu může pochlubit jen málo brankářů. Vždyť v základní části soutěže nastřílela Rudá křídla nejvíce branek.

Znovuzrozený Sakic

Favorité ze Západu, Colorado, vyhráli v Minnesotě. Duel rozhodl Joe Sakic. Znovuzrozený kapitán vstřelil dvě branky, na jednu přihrál a jeho tým zvítězil 3:1.

Přitom Minnesota měla více než polovinu zápasu převahu, ale nic z ní nevytěžila. Jediný gól vstřelil dvě minuty před koncem slovenský útočník Marián Gáborík. "Jsou dole. Jsou velmi, velmi zklamaní," komentoval po zápase domácí trenér Jacques Lemaire rozpoložení svých svěřenců.

Pod Ručinského taktovkou

Ve čtvrtém utkání St. Louis proti Vancouveru zazářil Martin Ručinský. Hokejista St. Louis vstřelil dvě branky, na jednu nahrál a pomohl svému týmu k výhře 4:1. St. Louis stačí jediná výhra k postupu do druhého kola, protože v sérii s kanadským týmem vede 3:1 na zápasy.

Ručinský skóroval na konci třetí třetiny v rozmezí 97 sekund a definitivně rozhodl o vítězství St. Louis. První branku v letošním play off vsítil při přečíslení a druhý gól zavěsil bekhendem.

Hokejisté Vancouveru hráli daleko aktivněji než v minulých zápasech, dokonce vedli, ale nakonec stejně odešli poraženi. "Čekali jsme, že do zápasu vstoupí s velkým odhodláním zvítězit. Sice jsme inkasovali, ale drželi jsme se naší taktiky a vyplatilo se," pochvaloval si Ručinský, jehož tým pokaždé postoupil, když vedl 3:1 na zápasy.

Oba týmy se nyní stěhují k jednomu zápasu do Kanady, kde se Vancouver pokusí o obrat. "Nemyslím si, že je série u konce. Možná to bude znít směšně, ale pokud budeme hrát jako dnes, určitě vyhrajeme," domníval se střelec jediné branky Canucks Markus Näslund.

Západní konference
Anaheim - Detroit 3:2 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 16. Kariya (Sýkora), 45. Krog, 67. Rucchin - 14. Zetterberg, 58. Fjodorov. Střely na branku: 27:34. Diváci: 17.174. Výsledky předešlých zápasů: 2:1 v prodl., 3:2, 2:1. Konečný stav série: 4:0.
Minnesota - Colorado 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)
Branky: 58. Gáborík - 7. a 9. Sakic, 59. Hinote. Střely na branku: 25:21. Diváci: 19.350. Výsledky předešlých zápasů: 4:2, 2:3, 0:3. Stav série: 1:3.
St. Louis - Vancouver 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Branky: 55. a 56. Ručinský, 25. Ch. Pronger, 36. Drake (Ručinský) - 12. Näslund. Střely na branku: 20:33. Diváci: 19.936. Výsledky předešlých zápasů: 6:1, 1:2, 3:1. Stav série: 3:1.

Domácí prostředí? Na co?

Na konci základní části NHL se Washington přetahoval s Tampou Bay o vítězství v divizi a tím pádem i o výhodu domácího prostředí v play off. Nyní se tento souboj zdá zbytečným, protože ani jeden z týmů na svém ledě zatím nevyhrál.

Tampa ve čtvrtém zápasu zvítězila ve Washingtonu 3:1 a srovnala stav série na 2:2. "Je to zklamání. Byli dole, a najednou je série vyrovnaná. Musíme se vrátit ke hře z minulého týdne. Teď už jde o všechno," prohlásil gólman Capitals Olaf Kölzig.

Až ve třetím prodloužení

Zatím nejdelší prodloužení letošního Stanley Cupu viděli diváci v Torontu, kde Philadelphii trvalo téměř 114 minut, než srovnala stav zápasů na 2:2. Vítězství 3:2 v druhém nejdelším utkání v historii Flyers zařídil Mark Recchi. Roman Čechmánek si připsal 36 úspěšných zákroků. Smutným hrdinou byl domácí gólman Ed Belfour, který měl daleko více práce než český brankář, protože čelil 75 střelám.

Hokejisté Philadelphie se radují. Ve třetím prodloužení ukončili zápas v Torontu a vyrovnali sérii.

Belfourovi stačil jen jeden zákrok, aby vyrovnal rekord Kellyho Hrudeyho z roku 1987 v počtu zásahů v jednom zápasu play off. "Eddie Belfour dneska chytal skvěle. Dal Torontu šanci na vítězství, naštěstí jsme ale vyhráli my," pochválil brankáře Toronta střelec vítězné branky.

Ottawa blízko postupu

Blízko k postupu mají velcí favorité letošního Stanley Cupu - ottawští Senátoři. Ve čtvrtém zápase si poradili s New Yorkem Islanders 3:1 a stejným poměrem vedou i celou sérii. Z českých hráčů se prosadili útočníci Havlát, Bonk i Varaďa, kteří na branky Senátorů nahrávali.

Východní konference
New York Islanders - Ottawa 1:3 (0:2, 1:1, 0:0)
Branky: 23. Aucoin - 1. Fisher, 5. Volčenkov (Varaďa, Havlát), 29. Marián Hossa. Střely na branku: 22:28. Diváci: 16.234. Výsledky předešlých zápasů: 3:0, 0:3, 2:3 v prodl. Stav série: 1:3.
Washington - Tampa Bay 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
Branky: 36. Bondra - 32. a 38. St. Louis (na první Neckář), 42. Lecavalier. Střely na branku: 23:25. Diváci: 15.576. Výsledky předešlých zápasů: 3:0, 6:3, 3:4 v prodl. Stav série: 2:2.
Toronto - Philadelphia 2:3 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0, 0:0, 0:1)
Branky: 5. T. Green, 42. Sundin - 2. a 114. Recchi, 21. Roenick. Střely na branku: 38:75. Roman Čechmánek (Phil.) odchytal celý zápas, čelil 38 střelám a inkasoval 2 branky. Diváci: 19.574. Výsledky předešlých zápasů: 5:3, 1:4, 4:3 v prodl. Stav série: 2:2.