Rubriky:

Evropská liga

Zabiják Lafata ničí Siegla na potkání, přímo před nosem mu sebral další rekord

7. listopadu 2014 16:58 - Praha

Žádnou přehnanou úctu ke klubovým legendám od něj nečekejte. Není ve fotbalové Spartě ještě ani celé dva roky, a už je tichého myslivce z Olešníku u Českých Budějovic ve statistikách plno. David Lafata ve čtvrtek večer vstřelil v duelu Evropské ligy Slovanu Bratislava (4:0) dva góly a se šestnácti zásahy už je sám nejlepším pohárovým střelcem v historii Sparty. Ivan Mráz a Horst Siegl mají prostě smůlu.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Dva renomovaní kanonýři, dva protagonisté slavných období letenského klubu. Ivan Mráz se stal legendou v 60. a Horst Siegl v 90. letech minulého století.

A pak přijde posila z Jablonce a během necelých dvou let je předstihne. Když David Lafata otevřel skóre utkání na Slovanu (3:0), se čtrnácti góly v pohárové Evropě se Mrázovi se Sieglem vyrovnal. Teď už má s šestnácti brankami sparťanský rekord sám pro sebe.

Paradoxem je, že v obou zápasech seděl na lavičce Slovanu jako Chovancův asistent právě Siegl. Lafata mu letos na jaře sebral rekord v počtu gólů v samostatné české lize (Siegl 133, Lafata nyní již 146). A teď mu přímo před nosem vyfoukl další historický zápis.

„Nevím, jakou z toho měl radost Horst, ale já velikou," usmál se letenský kapitán se svým typickým suchým humorem. „Ale podali jsme si ruce, u laviček jsme se pozdravili," ujišťoval Lafata, že předání dalšího žezla proběhlo na úrovni.

Také Chovanec po kanonýrovi toužil

„Po dvě sezóny jsem o něho bojoval, ale marně, protože situace pro jeho angažování nebyla optimální a s Jabloncem k domluvě nedošlo. A potom - ve Spartě byli v té době jiní útočníci," přiznával Jozef Chovanec, že v době svého účinkování ve dvojjediné roli GSM a hlavního trenéra po Lafatovi samozřejmě také toužil.

Sparťanský kanonýr nasázel během podzimu v pohárové Evropě již 13 gólů!

„Každý trenér by ho do svého mužstva bral. Je to zabiják s úžasným výběrem místa, který každé soupeřovo zaváhání využije. My mu dvě takováto zaváhání nabídli a on za góly tvrdě šel," poukázal Chovanec.

Kapitán překonává očekávání

Zatímco on se Lafaty na Letné nedočkal, Vítězslav Lavička si mne ruce. „Pár dobrých útočníků jsem trénoval. David patří svými schopnostmi a charakterem do absolutní špičky. Gratuluji si pokaždé, když se trefí. Je nejen střelcem důležitých gólů, ale i správným lídrem a kapitánem," pochvaluje si trenér Sparty.

A přiznává, že Lafata ho nepřestává překvapovat. „David překonal očekávání, které jsme do něho vkládali a jež nás vedlo k tomu, proč jsme ho do Sparty tolik chtěli. Nastřílenými góly, ale i přístupem k tréninkům a zápasům. Příkladem, jímž je pro ostatní," zdůrazňuje Lavička.

dos, zp, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Evropská liga

Filtr článků - Evropská liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..