Ostrava je po debaklu v Heerenveenu vyřazena z Poháru UEFA

HEERENVEEN (Nizozemsko)

Ostudný výprask 0:5 v nizozemském Heerenveenu ukončil letošní působení fotbalistů Baníku Ostrava už v prvním kole. Slezanům k postupu nestačilo ani dvougólové vítězství na Bazalech. Svěřence Pavla Hapala na půdě jedenáctého celku nizozemské ligy zlomil Nilssonův gól do šatny na 2:0, ke kterému soupeř po obrátce přidal další tři zásahy.

Atypické červené dresy, ale i ustrašený herní projev proměnily Baník oproti sobotnímu ligovému utkání na Letné k nepoznání. Ostravští fotbalisté možná ještě vstřebávali ohlušující domácí chorály, když si za klimbající stopery na dalekonosný Seipův pas volným tempem naběhl Samaras a pravačkou míč postrčil podél Rašky. Rychle bylo jasné, že přebírání trojice útočníků bude pro zadáky Baníku neřešitelným rébusem.

Tribuny Abe Lenstra Stadionu se roztančily na vlnách hlavního motivu ze slavného filmu Řek Zorba a jakoby ještě více udusaly víru Ostravanů ve vlastní síly. Domácí drželi míč ve středu hřiště, ale ke štěstí soupeře byl jejích tvůrčí repertoár hodně omezený.

Rašku strašil jen Yildirim

Po 17 minutách z trávníku odkulhal zraněný Samaras a s ním zmizel i úvodní tlak Holanďanů. Rašku strašil jen Yildirim a jeho nebezpečné centry z trestných kopů. Náhradník Nilsson mohl indisponovaného kolegu zastoupit už po pěti minutách pobytu na hřišti, ale po jeho jemné teči z voleje to v ochozech jen zklamaně zahučelo.

Když Hapalův tým shodil respekt, byl domácím vyrovnaným partnerem. V ofenzivě byl však hodně pasivní. Heerenveen dělal pod tlakem chyby, jenže Ostravané ho k nim moc nenutili. Vylepšit náladu pěti stovkám ostravských fans mohl Papadopulos, ale největší příležitost nasměroval ve 41. minutě hlavou z těžkého záklonu jen k rukám gólmana Watermana.

Druhý a zřejmě i zdrcující úder si schoval Heerenveen do závěru poločasu. Další oddechový čas ostravské obrany ztrestal Nilsson, který přebral od Samarese gólovou štafetu a po Pranjičově uličce lehce překonal Rašku.

Hostitelé roztrhali protivníka na kusy

Rozjaření hostitelé po přestávce roztrhali porobeného protivníka na kusy. Domácí tykadla si v pokutovém území Slezanů udělala z protihráčů bezbranné komparsisty. Huntelaarův pokus přes hlavu se ještě nevešel mezi tyče, ale stejný muž potvrdil přesnou hlavičkou pověst střelce vzápětí.

Teprve pak Ostrava vyhlásila den otevřených dveří. Yildirim po šedesátimetrovém sprintu z hloubi vlastní poloviny s tečí obránce a o tyč zavěsil počtvrté. Z následné akce ztrapnil obranu Baníku znovu Huntelaar a jeho excelentní oblouček zapadl za Rašku popáté.

Potupnému scénáři se hosté nevzepřeli ani čestným úspěchem. Po loňském vyřazení Leverkusenem a Middlesbourgh tak museli spolknout další hořkou pilulku. Domácí se nad rozklíženým soupeřem smilovali a ušetřili je dalších ran, byť z trvalého tlaku k nim měli nové příležitosti.

SC Heerenveen - Baník Ostrava 5:0 (2:0)
Branky: 59. a 67. Huntelaar, 3. Samaras, 45. Nilsson, 66. Yildirim. Rozhodčí: D'Urso - Pike, Cann (všichni Angl.). ŽK: Hansson - Hoffmann, Bystroň. Diváci: 16.500. První zápas: 0:2, postupuje Heerenveen.
Heerenveen: Waterman - Seip, Breuer, Hansson, J. Drost - Bruggink (77. H. Drost), Bosvelt (46. Derveld), Pranjič - Yildirim, Huntelaar, Samaras (17. Nilsson). Trenér: Verbeek.
Ostrava: Raška - Hoffmann, Klimpl, Besta, Čížek (81. Zeher) - Rajtoral (60. Racko), Staněk, Bystroň, Magera (64. Žůrek), Metelka - Papadopulos. Trenér: Hapal.